Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Nawet jeśli nie posiadasz własnego przydomowego ogródka lub działki, możesz wyhodować własne aromatyczne pomidory! Wystarczy do tego trochę miejsca na słonecznym balkonie. Podpowiadamy, kiedy sadzić pomidory na balkonie i jak o nie zadbać, by obficie owocowały.

Przygotuj się do sadzenia pomidorów na balkonie!

Zanim przystąpisz do sadzenia pomidorów na balkonie, musisz odpowiednio przygotować się do tego zadania. Konieczne jest oczywiście dopasowanie stanowiska, pojemnika i dobranie odpowiedniej odmiany roślin. Aby ułatwić Ci to zadanie, w naszej poradzie znajdziesz przydatne tipy. Zacznijmy od stanowiska!

Aby pomidory na balkonie były soczyste i smaczne, konieczne jest ulokowanie ich na słonecznym stanowisku. Najlepsza będzie więc południowa wystawa (lub ewentualnie wschodnia), na której posadzisz odmiany pomidorów odpowiednie na balkon. Bardzo istotny jest też dobór odpowiedniego terminu wysadzania pomidorów na balkon. Zwyczajowo przyjęło się, że można to robić bezpiecznie w drugiej połowie maja, jednak tegoroczne przymrozki, a co za tym idzie, bardzo zimne noce, które miały miejsce na początku czerwca (2023), sprawiły, że w niektórych regionach Polski dopiero czerwiec jest optymalnym terminem na sadzenie pomidorów do gruntu lub na balkonie. Ci, którzy posadzili je wcześniej, zmuszeni byli przykrywać swoje uprawy, aby zapobiec zmarznięciu roślin.

W czym sadzić pomidory na balkonie?

Przed kupieniem podłoża, konieczne jest podjęcie decyzji, w jakich pojemnikach będziesz uprawiać pomidory na balkonie. Opcji jest sporo. W czym więc dobrze będą rosnąć pomidory na balkonie? Jakie doniczki warto wykorzystać? Koniecznie postaw na modele z otworami odpływowymi. Najlepsze będą doniczki gliniane lub ceramiczne, a jeśli niemożliwe to plastikowe, ale w jasnych kolorach (ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne, więc istnieje ryzyko poparzenia korzeni). Jeśli masz na balkonie sporo wolnego miejsca, to wybierz stosunkowo duży pojemnik, w którym zmieścisz sporo podłoża, zatem Twoje pomidory na balkonie w doniczce będą odpowiednio odżywione i nie będzie konieczności zbyt częstego nawożenia ich.

Donice gliniane, do sadzenia pomidorów

Alternatywą dla uprawy w donicach są oczywiście pomidory w skrzynce na balkonie. Takie rozwiązanie ma sporo zalet – na niewielkim balkonie łatwiej ustawić skrzynkę niż okrągłą doniczkę. Twój balkon jest bardzo mały? Nie musisz całkowicie rezygnować z upraw! Pomidory w butelkach na balkonie nie zajmują dużo miejsca i w dodatku możesz je powiesić na ścianie. Do takiej uprawy wykorzystaj duże butelki po wodzie (o pojemności 5 litrów). Butelkę odwróć zakrętką do dołu i obetnij dno. Do tak przygotowanej butelki włóż podłoże, a pomidora posadź w szyjce butelki. Podlewanie przeprowadzaj od góry (czyli przez obcięte dno butelki).

Zobacz też: Jakie pomidory na balkonie warto posadzić? Poznaj odmiany!

Pomidory na balkonie – podłoże

Poznałeś już kilka tipów na udane pomidory na balkonie. Teraz czas na podpowiedź, jaka ziemia będzie odpowiednia dla tego typu uprawy. Rośliny te mają podobne wymagania glebowe, niezależnie od tego, gdzie je posadzimy. Z uwagi na ograniczoną ilość podłoża w przypadku uprawy pomidorów na balkonie, warto postawić na ziemię dobrej jakości. 

Dlatego wybierając podłoże do pomidorów hodowanych w doniczce, postaw na takie, które jest:

  • przepuszczalne – zalegająca w doniczce woda będzie negatywnie wpływać na kondycję tych roślin i ich owoców, które wskutek przelania pękają;
  • luźne – jeśli podłoże jest zbyt zbite, koniecznie wymieszaj je ze żwirkiem;
  • żyzne – dzięki temu tuż po wysadzeniu będziesz mieć pewność, że Twoje pomidory na balkonie mają dostęp do wszystkich niezbędnych im do wzrostu składników, a w późniejszym okresie nie będzie konieczności częstego nawożenia roślin.

Sadząc pomidory do pojemników, możesz użyć gotowego podłoża do uprawy warzyw. Nie jest to jednak konieczne. Dobrze sprawdzi się też ziemia uniwersalna przeznaczona do sadzenia roślin doniczkowych. Pamiętaj jednak, że pomidory w pojemnikach potrzebują przepuszczalnej i lekkiej gleby – jeśli używane przez Ciebie podłoże nie jest takie, to zmieszaj go ze żwirkiem.

Dobrą praktyką jest też umieszczenie na dnie doniczki warstwy keramzytu, który ułatwi spływanie nadmiaru wody (podkreślimy to jeszcze raz: koniecznie użyj doniczek z otworami w dnie). W tak przygotowanym pojemniku możesz umieścić sadzonki pomidorów – pamiętaj, by posadzić je nieco głębiej niż rosły w poprzednim pojemniku.

Keramzyt, podłoże do pomidorów

Pomidory na balkonie – nawożenie i podlewanie

Boisz się, że nie będziesz wiedział, jak dbać o pomidory na balkonie? To wbrew pozorom nie jest aż tak trudne! Szczególnie jeśli na starcie zapewniłeś swoim roślinom właściwe warunki (słoneczne stanowisko, duży pojemnik, podłoże dobrej jakości, gatunek odpowiedni do uprawy w donicy). 
Zanim przejdziemy do szczegółów, czyli omówimy jak podlewać i nawozić pomidory na balkonie, skupmy się przez chwilę na kwestii zawiązywania owoców. Wbrew popularnej opinii, nie jest konieczne ich zapylanie. Pomidory na balkonie, w szklarni czy w gruncie, niezależnie od gatunku, który wybraliśmy, są samopylne. Oznacza to, że do zawiązania owoców nie jest konieczna wizyta zapylacza. Część domowych ogrodników decyduje się na delikatną pomoc roślinie i potrząsa kwitnącymi łodygami, by pyłek z kwiatów osadzonych wyżej spadł na te znajdujące się niżej – jednak nie jest to konieczne (podobnie jak zapylanie kwiatów pomidorów przy pomocy pędzelka).

Podlewanie

Bardzo istotną kwestią w przypadku uprawy pomidorów na balkonie jest regularne podlewanie roślin. W doniczkach znajduje się zazwyczaj stosunkowo niedużo podłoża, zatem w okresie upałów nadmiernie ono przesycha. Pomidory, które są niedostatecznie nawodnione, są słabsze, a przez to stają się mniej odporne na choroby i szkodniki. 

Dlatego konieczne jest niedopuszczanie do przesychania podłoża. Powinno ono być cały czas umiarkowanie wilgotne, ale nie przelane (dlatego istotne są otwory odpływowe w doniczce). Pamiętaj też, że pomidory źle znoszą moczenie liści i owoców, zatem podczas podlewania wlewaj wodę bezpośrednio na podłoże. Mokre liście i owoce sprzyjają pojawianiu się chorób, szczególnie grzybowych. Właśnie z tego powodu pomidory na balkonie najlepiej jest ustawić w miejscu osłoniętym od deszczu. 

Jaką wodą podlewać pomidory? Najlepiej deszczówką w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia, w którym znajdują się rośliny. Dostęp do deszczówki jest trudny w przypadku mieszkańców miast, dlatego dobrą alternatywą jest odstana woda wodociągowa. 

Kiedy najlepiej podlewać pomidory na balkonie? W czasie upałów konieczne może okazać się podlewanie 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Z kolei w chłodniejsze dni wystarczające będzie zazwyczaj podlewanie raz na dobę (najlepiej rano).

Deszczówka, podlewanie pomidorów

Sprawdź też: Piaskownica na balkonie – czy to dobry pomysł?

Nawożenie

Pomidory na balkonie mają ograniczoną ilość podłoża, z których mogą czerpać składniki potrzebne do wzrostu i owocowania. Pojawia się zatem konieczność ich nawożenia. W sklepach bez trudu znajdziemy gotowe nawozy przeznaczone do zasilania pomidorów (sprawdzą się też uniwersalne nawozy do warzyw). Oferta tych produktów jest bardzo szeroka i można wybierać między nawozami mineralnymi (w płynie lub granulkach) a nawozami naturalnymi (np. biohumus). Jeśli zdecydujesz się na gotową mieszankę, stosuj ją zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu.

Warto jednak wiedzieć, że nie musisz koniecznie kupować specjalnych nawozów do pomidorów na balkonie. 

Uprawa tego warzywa jest bardzo ciekawa także z uwagi na możliwość eksperymentowania z nawożeniem go domowymi sposobami, takimi jak:

  • Podlewanie pomidorów drożdżami – to banalnie prosty w przygotowaniu nawóz, który wzmacnia rośliny. Aby go przygotować, wystarczy 100 g drożdży zalać 10 l wody w temperaturze pokojowej i po wymieszaniu odstawić na godzinę. Po tym czasie należy podlać pomidory na balkonie. Aby uzyskać najlepsze efekty, zabieg należy powtarzać raz w tygodniu.
  • Oprysk pomidorów sodą – minimalizuje ryzyko chorób roślin, w tym ataku szkodników. Raz na tydzień spryskuj pomidory na balkonie roztworem przygotowanym z 1 łyżeczki sody, 2 l wody i 10 g płatków szarego mydła.
  • Oprysk pomidorów mlekiem – skuteczna ochrona przed chorobami grzybowymi i wirusowymi, które niekiedy dopadają pomidory na balkonie. Zapobiegawczo raz w tygodniu spryskuj rośliny mieszanką przygotowaną z 250 ml mleka, 1250 ml i 1 łyżki płynu do mycia naczyń. 
  • Podlewanie pomidorów gnojówką z pokrzyw – niezwykle skuteczny sposób na dostarczenie roślinom azotu niezbędnego do prawidłowego wzrostu, jednak nie polecamy go w przypadku uprawy pomidorów na balkonie z uwagi na efekty zapachowe. Alternatywą jest użycie sklepowych preparatów z pokrzywy.

Pomidory na balkonie – czy warto?

Na to pytanie nie ma prawidłowej odpowiedzi. Jeśli lubisz uprawiać rośliny, warto! Jeżeli zależy Ci na sprawdzeniu się w roli domowego ogrodnika, warto! Jeśli chcesz spróbować, jak smakuje pomidor wyhodowany samodzielnie, warto! Zdecydowanie jednak nie warto, jeśli wiesz, że w okresie letnim zdarzają Ci się dłuższe nieobecności w domu, podczas których nikt nie będzie doglądać Twoich pomidorów na balkonie. Przerwa w regularnym podlewaniu spowoduje uschnięcie lub w najlepszym przypadku opóźnienie owocowania czy rozwój choroby, a to niestety słaby motywator do kolejnych prób. Dlatego koniecznie rozważ czy masz odpowiednie zasoby (przestrzeni, środków, czasu) na uprawę pomidorów w doniczce. Jeśli tak, to zachęcamy – własne warzywa to niesamowita przygoda. Jednak uwaga, domowe ogrodnictwo uzależnia! 🙂

Źródło zdjęć: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *