Jak sadzić czosnek wiosną? Praktyczny poradnik

Jak sadzić czosnek wiosną? Praktyczny poradnik

Choć większość ogrodników zaleca jesienne sadzenie czosnku, to warto wiedzieć, że wiosna to także odpowiedni moment na rozpoczęcie uprawy tego cennego warzywa. W naszym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki, dzięki którym sadzenie będzie dla Ciebie przygodą zakończoną sukcesem. Zobacz, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i jak sadzić czosnek w praktyce.

Postaw na sprawdzoną odmianę czosnku

Podstawową zasadą, którą powinien kierować się każdy posiadacz przydomowego ogródka, jest stawianie na odpowiednie odmiany. Zasada ta dotyczy zarówno roślin ozdobnych, jak i warzyw czy owoców. Nic więc dziwnego, że także w przypadku wiosennej uprawy czosnku kluczowy jest dobór odmiany, która charakteryzuje się mniejszą liczbą dni, które upłyną od wysadzenia do zebrania plonu w porównaniu z odmianami przeznaczonymi do sadzenia jesiennego.

Z własnego doświadczenia polecamy szczególnie dwie odmiany czosnku, które dobrze sprawdzają się w przypadku wiosennego sadzenia:

  • Jankiel – to średnio wczesna odmiana czosnku, która charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem. Czosnek Jankiel jest łatwy w uprawie oraz odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym lub w półcieniu.
  • Jarus – to średnio wczesna odmiana czosnku, która charakteryzuje się długim okresem przydatności do spożycia oraz zróżnicowaną wielkością ząbków w każdej główce. Czosnek tej odmiany bardzo dobrze zimuje i odpowiednio przechowywany zachowuje przez wiele miesięcy swoje właściwości. Czosnek Jarus rośnie najlepiej na słonecznych stanowiskach – im ciemniejsze stanowisko, tym zawiązane główki będą mniejsze, a czas potrzebny na ich dojrzewanie, dłuższy.

Na jakiej glebie sadzić czosnek?

Czosnek to warzywo o stosunkowo wysokich wymaganiach glebowych. Nie każdy rodzaj ziemi będzie zapewniać wysoki zbiór. Czosnek rośnie najlepiej na glebie przewiewnej, piaszczysto-gliniastej, ale żyznej i bogatej w próchnicę o odczynie obojętnym (optymalne pH wynosi 6,8). 

Poza rodzajem gleby, istotne jest też zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża. Gleba powinna być wilgotna, jednak należy unikać przelania. Dlatego doskonałym pomysłem jest ściółkowanie zagonków z czosnkiem – dzięki temu podłoże nie będzie się zbyt szybko obsuszać. 

Warto wiedzieć!

Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie istotne w okresie zawiązywania się główek czosnku.

Dowiedz się również, jak uprawiać pomidory na balkonie.

Najlepszy termin sadzenia czosnku jarego

Wiosenne sadzenie czosnku należy przeprowadzić jak tylko odmarznie gleba. Warzywo to nie ma dużych wymagań dotyczących temperatury podłoża. Wegetację rozpocznie nawet w niskich temperaturach, jeśli tylko gleba nie będzie zmrożona. 

Z tego względu zaleca się sadzenie czosnku jarego nawet już od końca lutego, aż do pierwszej dekady kwietnia. Dokładny termin należy dobrać po uwzględnieniu aury panującej w danym sezonie. 

Nasza rada!

Jeśli zdecydujesz się na wczesne posadzenie czosnku wiosną, to dobrym pomysłem jest okrycie rabat białą agrowłókniną w razie nadejścia chłodnych dni. Taki zabieg znacznie poprawi warunki do ukorzeniania się tych roślin.

Jak sadzić czosnek? Kilka przydatnych wskazówek

Czosnek nie ma dużych wymagań odnośnie samego procesu sadzenia. Warto jednak zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, gdyż stosowanie się do nich znacznie ułatwia uprawę tego wartościowego warzywa.

Pamiętaj, że ząbki czosnku sadzonego wiosną powinny zostać wciśnięte na głębokość około 3-5 cm. Istotne jest także zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi ząbkami – sadź je nie gęściej niż co 8 cm przy zachowaniu odległości między rzędami na poziomie co najmniej 20 cm

Warto wiedzieć!

Czosnek może być sadzony także jako dodatek na rabacie np. z truskawkami. Wzajemne korzystne oddziaływanie tych roślin podniesie plon obu gatunków oraz dodatkowo pomoże uchronić krzewy truskawek przed szarą pleśnią. Ponadto truskawki i czosnek mają podobne wymagania glebowe i stanowiskowe, a także korzystnie na ich plon wpływa na nie ściółkowanie podłoża.

Sprawdź też nasz artykuł: Przycinanie truskawek na zimę – jak to zrobić?.

Masz doświadczenie w uprawie czosnku? Podziel się z nami w komentarzu swoimi spostrzeżeniami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *