Jak ułożyć zdjęcia na ścianie w ramkach? 8 inspiracji

Jak ułożyć zdjęcia na ścianie w ramkach? 8 inspiracji

Zastanawiasz się, jak ułożyć zdjęcia na ścianie, by podkreślić ich wyjątkowy charakter? Sposobów na rozmieszczenie ramek jest bardzo dużo i dlatego podczas planowania warto kierować się nie tylko obecnie panującą modą, ale też wystrojem całego pomieszczenia, wielkością zdjęć czy ich ilością. Zatem zanim przystąpisz do wiercenia otworów na kołki, porządnie przemyśl całą aranżację! W naszym artykule podpowiadamy, które układy są szczególnie warte rozpatrzenia, ale także dajemy kilka przydatnych wskazówek, jak efektownie zaplanować kompozycję zdjęć. Daj się zainspirować!

Testowanie układu

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych inspiracji, chcielibyśmy podkreślić, że nie każdy z proponowanych niżej układów będzie pasować do każdego wnętrza. Aranżacja zdjęć musi pasować do stylu całego pomieszczenia. Istotny jest nie tylko wygląd ramek i ich zawartość, ale też sposób rozmieszczenia ich na danej powierzchni. Poniżej znajdziesz niezawodny sposób na szybkie przetestowanie wybranego układu bez konieczności mocowania ramek. Zalecamy skorzystać z tego patentu, gdyż znacznie ułatwia on podjęcie decyzji, jak ułożyć zdjęcia na ścianie.

Rozrysuj schemat

Chcesz w niebanalny sposób rozmieścić na ścianie ramki ze zdjęciami? A może zależy Ci na możliwie jak najdokładniejszym trzymaniu się prostej linii? W każdym z tych przypadków w osiągnięciu zamierzonego efektu pomocny będzie ten patent! Wymierz dokładnie wolną przestrzeń na ścianie, którą chcesz zapełnić ramkami. Przygotuj papier w takim rozmiarze – możesz wykorzystać szary papier pakowy, gazetę czy po prostu papier do drukarki. Sklej arkusze papieru tak, by uzyskać wymiar ściany, a następnie ułóż na nim ramki ze zdjęciami. Testuj różne kompozycje tak długo, aż znajdziesz taką, która pasować do wystroju wnętrza i spełni Twoje oczekiwania estetyczne.

Idealny układ ramek sfotografuj, a następnie obrysuj kontury każdego elementu. Pamiętaj, by dokładnie oznaczyć miejsca, w których powinny znaleźć się kołki, na których zawisną ramki. Tak przygotowany papier przymocuj do ściany przeznaczonej na galerię zdjęć i wywierć otwory w oznaczonych miejscach. Gdy już przygotujesz miejsce na wszystkie kołki, zdejmij arkusz ze ściany i powieś ramki zgodnie z planem utrwalonym na fotografii. 

Nasza rada!

Powyższy sposób sprawdza się też doskonale w przypadku dylematu, jak ułożyć obrazy na ścianie, by prezentowały się one atrakcyjnie.

Różne układy rozmieszczenia ramek

Podczas tworzenia galerii zdjęć na ścianie możliwe jest zastosowanie wielu kreatywnych podejść. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się układy symetryczne, ale dużą rzeszę zwolenników mają też kompozycje kaskadowe, a nawet asymetryczne aranżacje. Zatem jak ułożyć zdjęcia na ścianie, by aranżacja była spójna z wystrojem wnętrza i podkreślała wyjątkowy charakter prezentowanych fotografii? Poniżej znajdziesz 8 ciekawych kompozycji wraz z krótkim opisem każdej z nich. Jesteśmy przekonani, że któryś z tych układów zainspiruje Cię do stworzenia idealnego rozkładu ramek.

Zobacz też: Co postawić na stół kawowy? Kilka pomysłów na dekoracje

Asymetryczne kompozycje

Nieprzypadkowo nasze zestawienie rozpoczynamy od układów asymetrycznych, które szczególnie dobrze prezentują się w pomieszczeniach urządzonych kreatywnie w nieformalnym stylu. Taka aranżacja daje pełną swobodę i nie stawia ograniczeń co do liczby czy rozmiarów zdjęć. Zaletą takiej asymetrycznego rozkładu ramek jest też możliwość rozbudowywania galerii w późniejszym czasie, a jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku wielkość wolnej przestrzeni na ścianie. 

niesymetryczny układ ramek na ścianie
Źródło: Freepik

Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku niesymetrycznego układu warto zastosować się do pewnych ram i tworzenie tej kompozycji rozpocząć od wybrania najważniejszego zdjęcia, które będzie stanowić niejako główną rolę w tej galerii i powinno się znaleźć w centralnym punkcie. Wokół ramki z tym najważniejszym zdjęciem możesz umieszczać niesymetrycznie pozostałe elementy. Pamiętaj, że taki niesymetryczny układ nie wymaga zastosowania jednakowych ramek – masz tu dowolność kształtu i rozmiaru. Warto jednak, by użyte ramki miały jakąś wspólną cechę, która będzie podkreślać spójność całej kompozycji. 

układ ramek na ścianie
Źródło: Freepik

Co ciekawe, taki niesymetryczny układ można też zastosować w bardziej eleganckich pomieszczeniach. Jeśli zastosujesz taki sam model ramek w różnych rozmiarach i umieścisz je niesymetrycznie, to w przypadku bardziej formalnych pomieszczeń uzyskasz ciekawy efekt – nadasz aranżacji takiego salonu lekkości i przełamiesz utarte schematy. Dzięki temu pomieszczenie będzie ciekawsze i mniej banalne.

ramki na ścianie układ
Źródło: Freepik

Sprawdź też: Panele ścienne do pokoju dziecięcego – jaki kolor, kształt i materiał wybrać?

Ramki w linii prostej

Jeśli zastanawiasz się, jak ułożyć zdjęcia na ścianie, by uzyskać prosty, ale bardzo elegancki efekt, to polecamy Ci rozważenie układu ramek w linii prostej. Taka kompozycja będzie wyglądać dobrze zarówno na długim korytarzu, jak i nad kanapą w klasycznie urządzonym salonie.

Taki układ jest niezwykle funkcjonalny, gdyż za jego pomocą można optycznie wydłużyć pomieszczenie (zdjęcia ułożone poziomo) lub podwyższyć je (ramki zawieszone w linii pionowej).

ramki w linii prostej
Źródło: Freepik

Ciekawym pomysłem jest też powieszenie wzdłuż jednej linii ramek o różnych wielkościach. Można wówczas zastosować kompozycję, w której ramki są ułożone w kolejności od największej do najmniejszej (jak na poniższej aranżacji) lub jeśli lubisz prostotę w niebanalnym wydaniu – możesz wieszać ramki bez schematu, po prostu trzymając się wyznaczonej linii.

rozmieszczenie ramek na ścianie
Źródło: Freepik

Układ symetryczny

Jeśli w wystroju Twojego domu królują linie proste i klasyczne rozwiązania, to polecamy Twojej uwadze układ symetryczny. Tak ułożone na ścianie zdjęcia podkreślają równowagę i uporządkowanie poszczególnych elementów wystroju wnętrza. 

Jako układ symetryczny stosowane są najczęściej rozwiązania kolumnowe – zdjęcia zostają umieszczone w dokładnie takich samych ramach (konieczna jest spójność modelu i rozmiaru), a następnie zawieszone w kolumnach składających się z takiej samej liczby ram.

symetryczny układ ramek
Źródło: Freepik

Równowagę między prawą a lewą stroną aranżacji uzyskasz także, jeśli skupisz się wokół jednej fotografii, która będzie stanowić oś układu. Jak ułożyć zdjęcia na ścianie, by otrzymać taki efekt? Aranżację rozpocznij od ustalenia głównego elementu, wokół którego będziesz umieszczać symetrycznie pozostałe ramki. Taki symetryczny układ zdjęć jest prosty, ale przy tym nie jest nudny i pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji.

Kaskadowy rozkład zdjęć

Lubisz proste linie, ale zależy Ci na stworzeniu aranżacji, która będzie przyciągać wzrok i nie będzie banalna? Zastosuj kaskadowy rozkład ramek, w którym nie porzucisz całkowicie układu liniowego, ale zastosujesz efektowne przesunięcia. To rozwiązanie idealnie pasuje do nowoczesnych pomieszczeń, które zostały urządzone np. w stylu loftowym.

kaskadowy układ zdjęć
Źródło: Freepik

Decydując się na taką kompozycję, możesz wprowadzić zasadę, że przesunięcie jest jedynym urozmaiceniem aranżacji (przykład takiego układu znajdziesz powyżej) lub wprowadzić nieco więcej chaosu i np. zastosować też różną wielkość ram (spójrz na poniższe zdjęcie). W obu tych aranżacjach wyraźnie widać zastosowanie się do linii, jednak kaskadowe przesunięcia urozmaicają galerię i przyciągają wzrok.

układ zdjęć jak w galerii
Źródło: Freepik

A Ty, jaki układ zdjęć na ścianach zastosowałeś w swoim domu? A może masz sprawdzony sposób na ciekawą kompozycję ram z obrazami? Podziel się w komentarzu swoim doświadczeniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *