Pies w ogrodzie – aranżacja terenu zielonego z kącikiem dla pupila

Pies w ogrodzie – aranżacja terenu zielonego z kącikiem dla pupila

Masz dom z choćby niewielkim ogrodem i czworonożnego przyjaciela? Zaaranżuj teren przy domu tak, by Twoja działka była bezpieczna i funkcjonalna także dla Twojego pupila. Pies w ogrodzie nie musi oznaczać kłopotów – wystarczy, że odpowiednio przygotujesz otoczenie. Dowiedz się, o czym warto pamiętać!

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

Nawet jeśli Twój pies większość czasu spędza na kanapie, a do ogrodu wypuszczasz go jedynie wtedy, gdy sam w nim przebywasz, to i tak priorytetem podczas przygotowywania terenu powinno być bezpieczeństwo Twojego pupila. Pies zaaferowany tym, co dzieje się za płotem, może spróbować ucieczki. W takiej sytuacji upilnowanie nawet niewielkiego zwierzaka może być problematyczne. Dlatego najlepiej jest postawić takie ogrodzenie, którego nasz pupil nie sforsuje. Konieczne są z pewnością fundamenty, aby zapobiec psim podkopom. Przęsła powinny być wykonane z twardego materiału, których psiak nie da rady rozgiąć. Pamiętaj też, że niektóre psy przeskakują nad płotem – wybierz zatem przęsła odpowiedniej wysokości.

ogród płot pies

Sprawdź też: Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Zależy Ci na spędzaniu czasu z psem w ogrodzie – dostosuj zatem aranżację terenu także do jego potrzeb. Pamiętaj, że niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla psa. Jeśli więc Twój zwierzak lubi podgryzać kwiaty czy krzewy, zrezygnuj z tych, które są dla psa szkodliwe. Gdy to jest niemożliwe, to przynajmniej ogranicz dostęp pupila do tej części ogrodu, gdzie rosną newralgiczne rośliny. 

Pies w ogrodzie to nie tylko spore ułatwienie i wybawienie w razie braku czasu na poranny spacer ze zwierzakiem, to także pewne wyzwania aranżacyjne. Dosyć istotne jest np. wyznaczenie takiego miejsca na kącik dla pupila. W ten sposób nie będzie on miał on bezpośredniego dostępu do furtki wychodzącej na ulicę. Jeśli Twój pies to niespokojny duch, może zdarzyć się, że pewnego dnia wykorzysta sytuację i podczas wchodzenia domownika na podwórko, wymknie się za furtkę. Dla bezpieczeństwa psiaka lepiej jest, jeśli taka sytuacja nie będzie możliwa. 

pies ogród

Pies w ogrodzie – funkcjonalny kącik dla pupila

Marzy Ci się szczęśliwy pies w ogrodzie? Aranżacja przestrzeni, do której będzie mieć dostęp, powinna być zatem przede wszystkim funkcjonalna dla pupila. Koniecznie wyznacz mu miejsce, gdzie będzie mógł jeść i gdzie będzie mieć stały dostęp do wody. Najlepiej zapewnij psiakowi dwie miski z czystą wodą ustawione w różnych miejscach (szczególnie, jeśli np. zostawiasz pupila w ogrodzie na czas wyjazdu do pracy). Psy podczas zabawy niekiedy potrafią wbiec w miskę z wodą i wylać jej zawartość lub zwyczajnie zasypać piaskiem podczas kopania dziur. Jeśli Twój pupil będzie mieć dwie miski, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że przynajmniej jedna z nich będzie w dobrym stanie. 

Pamiętaj też, by zapewnić psu odpowiednie miejsce na toaletę. Powinien to być zaciszny kącik, najlepiej nieco osłonięty (np. krzewami). Dodatkowo podłoże powinno być akceptowane przez zwierzaka (niektóre psy nie lubią załatwiać swoich potrzeb np. na trawniku, podczas gdy inne nie robią tego np. na piasku). Jeśli zapewnisz psu komfortowe warunki, które są zgodne z jego upodobaniami, może to zaprocentować tym, że Twój pupil urządzi sobie toaletę tylko w tym jednym miejsc. A to będzie to dla Ciebie ogromnym ułatwieniem podczas sprzątania jego kącika w ogrodzie. 

Wybieg dla psa

Pies w ogrodzie nie potrzebuje tak dużo miejsca, jak mogłoby się początkowo wydawać! Pamiętaj, że nawet w przypadku zwierzaków spędzających sporo czasu w ogrodzie, nadal główną aktywnością pozwalającą spożytkować energię i zaspokoić potrzeby społeczne zwierzaka jest spacer. Wypuszczenie psa do ogrodu nie jest zamiennikiem spaceru. Jest to jedynie uzupełnienie i wzbogacenie jego aktywności.

Jednak mimo to, warto w ogrodzie zaaranżować coś na kształt wybiegu. Pies w ogrodzie będzie czuć się bardzo dobrze, jeśli zapewnimy mu urozmaicone otoczenie. I nie mamy tu na myśli budowania np. psiego toru przeszkód. Tego typu atrakcje są przeznaczone do zabawy pod okiem opiekuna, który wskaże możliwości i nagrodzi za osiągnięty cel. Dobrze jednak, jeśli kącik dla pupila nie jest po prostu płaskim kawałkiem trawnika. Drzewo, krzewy, kamienie, miejsce, w którym zwierzak może kopać bez narażenia się na gniew opiekuna – te elementy będą podnosić poczucie psiego szczęścia. Jeśli dodatkowo w swoim kąciku Twój pupil będzie mieć też ulubione gryzaki, czy zamocowane na stałe szarpaki, to spędzi tam miło czas i nie będzie naciskać na zbyt szybkie wpuszczenie do domu.

Pies w ogrodzie – powiedz „nie” rozkopanym rabatom!

Koniecznie zabezpiecz przed zwierzakiem rośliny, na których najbardziej Ci zależy – pogryziony ulubiony krzew może być stresującą sytuacją, więc lepiej temu zapobiegać. Szczególnie jeśli posiadamy na swoim terenie okazałe rośliny lub nietypowe odmiany. 

Pamiętaj też, że niekiedy pies w ogrodzie bywa zagrożeniem dla innych pożytecznych gatunków. Na przykład mój pies łapie pszczoły, zatem wyznaczając mu miejsce w ogrodzie, zadbaliśmy o to, by na jego terenie nie znajdowały się kwitnące rośliny, które przyciągają zapylacze. Niektóre psy polują na ptaki – wówczas lepiej na ich terytorium nie stawiać karmników dla skrzydlatych przyjaciół czy budek lęgowych. Każdy opiekun najlepiej zna swojego pupila i powinien tak dopasować przestrzeń, by zwierzak miał sposobność powodowania jak najmniejszej liczby zniszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *