Ogród w stylu włoskim – mnóstwo inspiracji

Ogród w stylu włoskim – mnóstwo inspiracji

Jeśli oglądaliście film „Pod słońcem Toskanii” w Audrey Wells, to z pewnością kojarzycie piękny ogród w stylu włoskim, który stał się własnością głównej bohaterki. W naszym wpisie podpowiemy Ci, jak stworzyć we własnym ogródku podobny klimat. Daj się zainspirować!

Ogród włoski w polskich warunkach – czy to w ogóle możliwe?

Choć koncepcja ogrodu w stylu włoskim narodziła się w okresie renesansu, do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Co więcej, styl ten jest obecny nie tylko w ogrodach we Włoszech, ale też w innych krajach Europy. Początkowo zdobił on głównie tereny wokół pałaców i zamków i kojarzył się jednoznacznie z bogactwem, obecnie zaś często wykorzystywany jest w przydomowych ogródkach.

Czy wprowadzenie włoskiego stylu do polskiego ogrodu jest trudne? Niekoniecznie! Oczywiście w naszych warunkach klimatycznych nie odwzorujemy go w 100% i potrzebne będzie nieco kompromisów – szczególnie podczas wyboru roślinności. Jednak nawet nasadzając część roślin występujących powszechnie w ogrodach włoskich, a część zamieniając na gatunki, które dobrze rosną w naszym klimacie, uzyskamy zachwycający efekt. Zobacz, co warto wiedzieć podczas urządzania ogrodu w stylu włoskim.

włoski ogród

Po pierwsze, symetria!

Dla wielu osób zaskoczeniem jest, że ogród w stylu włoskim idzie w parze z symetrią. Choć w przydomowych ogródkach urządzonych w tym stylu nie jest ona dominującą cechą, jednak nawet w nich konieczne jest jej zachowanie, by uzyskać spójność aranżacji. Symetria we włoskich ogrodach jest bardzo widoczna, a nawet nieco przerysowana. Jednak umieściliśmy te fotografie z pełną premedytacją, by pokazać Ci, że u podwalin stylu włoskiego w ogrodach leży właśnie symetria.

Do uzyskania symetrii w ogrodzie w stylu włoskim warto wykorzystać bukszpan – krzew ten doskonale nadaje się do formowania nawet najbardziej wymyślnych ornamentów. Dobrym pomysłem jest także wyznaczenie symetrycznych kwater w ogrodzie za pomocą odpowiednio ustawionych kamieni lub murków. W ogrodzie urządzonym w tym stylu dominują naturalne materiały, więc kamienne dodatki będą doskonałym uzupełnieniem takich aranżacji.

ogród włoski styl

Po drugie, kolory!

Ogród w stylu włoskim po prostu musi być kolorowy! W końcu włoski temperament jest ognisty, więc taki sam powinien być kolor kwiatów. Ogrody w tym stylu wpisują się idealnie w styl włoski. Znajdziemy tam symetrię, kamienie i wielobarwne rośliny. Zdecydowanie nie ma nudy! Ciepłe i słoneczne barwy przeplatają się z ognistą czerwienią, a całość równoważą zielone krzewy i kamienne dodatki. 

Część architektów krajobrazu uważa, że w przypadku ogrodu w stylu włoskim im więcej kolorów, tym lepiej. W naszej opinii warto jednak trzymać się 3-4 głównych barw i tworzyć kompozycje z różnych gatunków roślin, których kolorystyka wpasuje się w całość aranżacji. Dobrze, jeśli w ogrodzie urządzonym w tym stylu dominuje czerwień i żółć – dzięki temu uzyskamy niezwykle energetyczny efekt. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się rośliny, których kwiaty czy liście wybarwiają się na inne kolory. Są one jak najbardziej wskazane, jednak warto by były one po prostu barwnym urozmaiceniem aranżacji.

ogród włoski

Rośliny do ogrodu w stylu włoskim

Ogród w stylu włoskim w naszych warunkach klimatycznych nie może zostać obsadzony dokładnie tą samą roślinnością, która jest wykorzystywana do tworzenia takich aranżacji w słonecznej Italii. Część gatunków oczywiście sprawdzi się w polskich warunkach (jak np. lawenda), inne z kolei nie przetrwają (jak. np. krzewy oliwkowe). 

włoski ogród kolorowy

Rośliny, które idealnie wpiszą się w styl ogrodu włoskiego i doskonale rosną w polskich warunkach to między innymi:

  • bukszpany,
  • laurowiśnie,
  • winorośle,
  • róże (szczególnie pnące),
  • pelargonie,
  • lawendy,
  • szałwie omszone,
  • onętki (tzw. kosmosy),
  • aksamitki,
  • rudbekie,
  • jeżówki,
  • słoneczniki,
  • gazanie,
  • koleusy,
  • tulipany,
  • lilie,
  • goździki.
ogród we włoskim stylu

Pamiętaj, że ogród w stylu włoskim to nie tylko kwiaty! Włosi uwielbiają jedzenie, nic więc dziwnego, że w ich ogrodach rosną także aromatyczne zioła. Bazylia, oregano czy tymianek to po prostu must have we włoskim ogrodzie. Warto więc wyznaczyć rabatę, na której będziesz uprawiać zioła, ale też warzywa! Zdecydowanie warto posadzić pomidory i cukinię. Mile widziane są też karczochy. Rośliny te będą nie tylko zdobić Twój ogródek kolorowymi kwiatami i owocami, ale też odpowiednio przyrządzone wprowadzą do Twojej kuchni włoskie smaki. 

ogród włoski kwiaty

Zobacz też: „Jakie pomidory na balkonie warto posadzić?

Meble i dekoracje do ogrodu w stylu włoskim

Włoski ogród to przede wszystkim miejsce wytchnienia i spotkań w gronie znajomych i rodziny, zatem niezbędne są odpowiednie meble. Metalowy stolik kawowy i pasujące do niego fotele lub krzesła sprawdzą się idealnie, jeśli chcemy podejmować w ogrodzie gości. Z kolei drewniane ławki zachęcają domowników do zatrzymania się i złapania wśród otaczających roślin oddechu od codziennego pędu. Ogród w stylu włoskim ma ułatwiać obcowanie z naturą i relaks.

ogród włoski meble

Na czym jeszcze należy się skupić podczas urządzania ogrodu? Oczywiście na dekoracjach i dodatkach, które nadają ostatecznego charakteru aranżacji! We włoski styl ogrodów doskonale wpisują się elementy kamienne – dobrym pomysłem będą więc wykonane z tego materiału rzeźby, donice, a nawet ścieżki czy murki. Kamień będzie nieco tonować wielobarwne rabaty kwiatowe. To połączenie wręcz idealne!

We włoskich ogrodach popularne są też pergole porośnięte np. pnącymi różami czy winoroślą. Takie rozwiązanie jest dobrym elementem otwierającym ogród. Porośnięta pergola, która stoi na początku ścieżki prowadzącej do domu czy ogrodu, jest niezwykle efektowna i doskonale podkreśla włoski styl aranżacji.

ławka ogród włoski

O tym, jak samodzielnie wykonać taką konstrukcję pisaliśmy w naszym artykule „Budowa pergoli krok po kroku”. 

Nie zapomnij o wodzie!

Ostatnią kwestią, na którą chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę w kontekście ogrodu w stylu włoskim, jest woda. Kaskady, sadzawki, oczka wodne, a nawet fontanny – każdy z elementów będzie dobrym uzupełnieniem takiego ogrodu. Zdajemy sobie sprawę, że postawienie w przydomowym ogródku fontanny jest dla większości osób przesadą, jednak niewielkie oczko wodne doda tej przestrzeni aury tajemniczości i pozwoli stworzyć mikroklimat w tym zakątku. Z kolei kaskady z delikatnie szumiącą wodą zapewniają relaksującą atmosferę i ułatwiają oderwanie myśli od codzienności. Takie wodne konstrukcje będą więc nie tylko idealnie podkreślać włoski styl ogrodu, ale odpowiednio dobrane, będą też funkcjonalne.

ogród włoski łuk czerwone kwiaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *