Piaskownica na balkonie – czy to dobry pomysł?

Piaskownica na balkonie – czy to dobry pomysł?

Chcesz urządzić na balkonie kącik do zabawy dla swojego dziecka i zastanawiasz się, czy ustawienie piaskownicy będzie przesadą? Na takie wyjście decyduje się coraz więcej rodzin mieszkających w blokach. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu i zdecyduj, czy piaskownica na balkonie to opcja dla Ciebie i malucha!

Piaskownica na balkonie – czy warto?

Kącik dla dziecka na balkonie to doskonałe rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy najbliższy plac zabaw pozostawia wiele do życzenia. Niestety to częsta sytuacja na osiedlach, gdzie odkryte piaskownice bywają mocno zanieczyszczone. Dlatego, jeśli nie masz pewności co do czystości osiedlowej piaskownicy, a Twoja pociecha uwielbia robić babki z piasku, wygospodaruj nieco miejsca na balkonie.

By urządzić atrakcyjne miejsce zabawy dla dzieci, nie potrzebujesz dużej przestrzeni i nakładów finansowych. Piaskownica na balkonie wyposażona w foremki, łopatkę, wiaderko i grabki z pewnością ucieszy Twoje dziecko. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup piaskownicy, sprawdź, czy w regulaminie wspólnoty lub spółdzielni, do której należy Twój blok, nie ma zapisu o zakazie ustawiania tego typu sprzętu na balkonie.

Na to zwróć uwagę!

Urządzając dziecku kącik do zabawy na balkonie, pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć to miejsce. Jeśli nie masz zabudowanej balustrady, to warto zasłonić ją specjalną osłoną balkonową, by uniemożliwić wyrzucanie zabawek poza balkon. 

Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać dziecka samego na balkonie!

Jaką piaskownicę wybrać na balkon?

Piaskownica na balkonie nie może być zbyt duża. Jej rozmiar musi być dokładnie przemyślany. Dlatego, zanim wybierzesz się do sklepu po odpowiedni sprzęt, dokładnie zmierz, ile miejsca możesz przeznaczyć. 

Warto wybrać model z pokrywką. Ułatwi to utrzymanie w czystości nie tylko piasku, ale też balkonu, gdyż pokrywa będzie zapobiegać wywiewaniu zawartości piaskownicy w razie mocniejszych podmuchów wiatru.

Jeśli piaskownica na balkonie będzie znajdować się na słonecznym stanowisku, przemyśl zamontowanie na balustradzie parasola. Dzięki temu będziesz móc skutecznie chronić swoją pociechę przed palącymi promieniami letniego słońca.

piaskownica

Do piaskownicy na balkonie najlepiej jest wsypać workowany piasek przeznaczony właśnie do tego celu. Znajdziesz go nie tylko w sklepach internetowych, ale też w marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych. Workowany piasek do piaskownicy jest bardzo drobny i posiada atesty potwierdzające bezpieczeństwo jego użytkowania przez dzieci.

Zobacz też: Kolory do pokoju dziecięcego – 9 trafionych pomysłów

Zalety i wady tego rozwiązania

Oczywiście piaskownica na balkonie nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Odpowiednio dobrana i zagospodarowana będzie sporą atrakcją dla dzieci i umożliwi Ci spokojne wypicie kawy na balkonie. Ułatwi też odpieranie zbyt częstych próśb dziecka o pójście na osiedlowy plac zabaw. Jednak tak jak każde inne rozwiązanie ma też wady, których warto być świadomym przed podjęciem decyzji.

Piaskownica na balkonie:

  • zajmuje miejsce, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku niewielkich balkonów;
  • jest dodatkowym źródłem bałaganu – dziecko wychodzące z piaskownicy jest najczęściej mocno brudne, zatem przyklejony piasek będzie zapewne roztrzepany na balkonie i w domu;
  • nie sprzyja budowaniu relacji społecznych z rówieśnikami – można jednak temu zapobiec, zapraszając do wspólnej zabawy na balkonie lubiane przez pociechę dzieci.

Chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o kosztach tego rozwiązania. Sama piaskownica plastikowa z pokrywą to koszt około 100 zł (jej cena jest zależna od kształtu i rozmiaru produktu).  Piasek to także wydatek na poziomie około 100 zł. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszt zakupu zabawek do piaskownicy na balkonie.

Czy jest rozwiązanie warte swojej ceny? Jeśli Twoja pociecha uwielbia zabawę w piasku i będzie mogła regularnie korzystać z przywileju posiadania własnej piaskownicy, to zdecydowanie warto jeszcze tej wiosny przygotować dziecięcy kącik na balkonie.

Źródło zdjęć: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *