Inspiracje do ogrodu 2024 – poznaj nadchodzące trendy!

Inspiracje do ogrodu 2024 – poznaj nadchodzące trendy!

Jeśli tak jak my lubisz rośliny, to zapewne na myśl o każdym nowym sezonie ogrodniczym czujesz przyjemny dreszczyk emocji. Nowy rok, to nowe ogrodowe możliwości! Nawet jeśli Twoja działka już od dawna jest zagospodarowana, warto dać się ponieść i wprowadzić choćby kilka nowości, by nieco odmienić znane otoczenie. Poniżej znajdziesz ciekawe inspiracje do ogrodu na 2024 rok. Zobacz, co nas zachwyciło.

Fokus na dodatki!

Eksperci z Flower Council of Holland zapowiadają, że rok 2024 będzie we florystyce nieco ekstrawagancki. Uważają oni, że popularność zyska trend Viva La Vida, który, jak wskazuje jego nazwa, jest celebracją życia. Znajdziemy więc kolorowe i żywiołowe dekoracje florystyczne, które w naszej opinii przełożą się też na treny w ogrodnictwie. 

Obok minimalistycznych dodatków do ogrodów i na tarasy pojawią się też produkty o bogatym wzornictwie, licznych zdobieniach i w niebanalnych kolorach. Doniczki, wazony, pledy lampiony i inne dodatki będą inspirowane kulturą południa Europy i Ameryki Środkowej. Kolorowe drewno, frędzle, falbanki czy efektownie kute metalowe elementy wprowadzą najpewniej sporo zamieszania na stonowanych zazwyczaj półkach sklepów ogrodniczych.

Modne zioła

Od czasu pandemii nasze przydomowe ogródki, działki i balkony coraz częściej są nie tylko miejscem wytchnienia i relaksu, ale też inspirują do uprawy własnych ziół i warzyw. Kolejny sezon nie przyniesie znacznych zmian w tej kwestii. Nadal uprawa ziół w doniczce czy na podwyższanej grządce będzie modna! Jeśli jednak potrzebne są Ci inspiracje do ogrodu na 2024 rok w dziedzinie zioła, to spieszymy z podpowiedzią, byś postawił na to, co wykorzystasz w kuchni podczas przygotowywania domowych posiłków. Tworząc aromatyczny kącik w ogrodzie czy na balkonie, pamiętaj jednak, że niektóre zioła mogą posłużyć nie tylko jako smakowity dodatek do potraw, ale też jako odstraszacz owadów. Dlatego nieopodal strefy relaksu warto ustawić np. doniczki z kocimiętką, melisą, miętą czy bazylią. Tak skomponowany ziołowy zakątek odstraszy komary i będzie niesamowicie pachnieć, przez co umili czas spędzany na zewnątrz. 

Inspiracje do ogrodu – pysznie i niebanalnie!

Masz nieco ogrodu przed domem? Inspiracje na nowy sezon mówią jasno – wyhoduj własne warzywa i owoce! Trend ten jest nadal bardzo wyraźny i po modzie na uprawę pomidorów na balkonie nikogo już chyba nie dziwią coraz śmielsze próby ogrodników-amatorów. 

Ciekawym pomysłem są krzaczki truskawek czy poziomek posadzone w kolorowych doniczkach zawieszonych pod zadaszeniem tarasu. Jeśli dysponujesz słonecznym miejscem w ogrodzie, możesz pokusić się o posadzenie krzewu mini kiwi czy świdośliwy – te gatunki owoców cieszą się coraz większą popularnością, ale ciągle są niszowymi roślinami, które przyciągają uwagę innych.

Niemal w każdym sezonie pojawia się jakiś ciekawy gatunek, który jest szczególnie chętnie hodowany na przydomowych grządkach. Salsefia, którą spożywa się podobnie do szparagów, kiwano czy fasolnik chiński to propozycje niebanalnych warzyw, które można z powodzeniem uprawiać we własnym ogrodzie. Rośliny te, podobnie jak wspomniane wyżej mini kiwi i świdośliwa dodadzą Twojemu ogrodowi „egzotycznego” sznytu. 

Kwiatowe inspiracje do ogrodu i na balkon

Inspiracje do ogrodu byłyby niepełne, gdybyśmy nie omówili kwestii roślin ozdobnych. Jakie kwiaty warto posadzić na rabatach i w doniczkach w 2024 roku, by wpasować się w aktualne trendy? Pamiętając o tym, że do głosu ma dojść nurt Viva La Vida, postaw na rośliny o dużych i kolorowych kwiatach. Poniżej znajdziesz przydatną listę kwiatów doniczkowych, które spełniają te warunki:

  • popularne od wielu sezonów surfinie,
  • obficie kwitnąca calibrachoa,
  • subtelne niecierpki,
  • zachwycające stokrotki afrykańskie,
  • oryginalna scewola,
  • alternatywa dla popularnego wrzosu, czyli wrzosiec darlejski.

Tworząc w 2024 roku kompozycje doniczkowe na taras czy balkon, nie bój się łączyć ze sobą różnokolorowych kwiatów. Barwne zestawy idealnie wpiszą się w trend Viva La Vida. Jeśli dodatkowo umieścisz rośliny we wzorzystych donicach, to zdecydowanie podkreślisz modny charakter swoich aranżacji.

Jakie kwiaty posadzić z kolei na rabatach w 2024 roku? Co będzie modne? Na uwagę z pewnością zasługują różnokolorowe kamasje, orientalne pustynniki, okazałe rączniki, czy sielskie wielobarwne bratki, które cieszą kolorem od pierwszych wiosennych dni. 

Ciekawym trendem jest też sadzenie ozdobnych odmian roślin, które kojarzą się większości osób z warzywnikiem. Do modnych od kilku sezonów ozdobnych dyni czy papryk dołączają ozdobne fasole – część ekspertów przewiduje ich rosnącą popularność, zatem nie mogło ich zabraknąć w zestawieniu inspiracji ogrodowych.

Dywan z trawy? Niekoniecznie!

Już od kilku sezonów szturmem do polskich ogrodów wdzierają się łąki kwietne, które zastępują tradycyjne trawniki. Także w 2024 roku ich popularność będzie rosnąć. Choć miękki dywan z trawy daje wrażenie zadbanego ogrodu (i faktycznie, by uzyskać taki efekt, potrzebne są spore nakłady pracy), to liczne zalety łąk kwietnych przemawiają do wielu właścicieli ogrodów. Wyrastające z takiej mieszanki nasion gatunki roślin są doskonałym schronieniem dla wielu owadów i przyciągają liczne zapylacze. Łąki kwietne nie muszą być koszone, nie ma też potrzeby ich nawadniania – są zatem dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne trawniki, a do tego są zwyczajnie piękne i zachwycające! Z uwagi na te zalety łąki kwietne znajdują się na liście inspiracji ogrodowych na 2024 rok i idealnie wpisują się w pełen kolorów trend Viva La Vida.

Źródła zdjęć: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *