Nawilżacz powietrza dla dzieci – jaki wybrać

Nawilżacz powietrza dla dzieci – jaki wybrać

Twoje dziecko ma często katar lub problemy z gardłem? Koniecznie sprawdź poziom wilgotności powietrza w domu! Zbyt suche powietrze powoduje szereg dolegliwości zdrowotnych, zatem nie warto ryzykować. W naszym artykule znajdziesz nie tylko informację o właściwym poziomie wilgotności, ale też o tym, jaki nawilżacz powietrza dla dzieci będzie najodpowiedniejszy. Sprawdź i przygotuj się przed sezonem przeziębień.

Wilgotność powietrza w domu – jakie ma znaczenie?

O tym, że właściwe nawilżenie powietrza w domu jest bardzo ważne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Powszechnie wiadomo, że odpowiedni poziom wilgotności pozytywnie wpływa na dobry sen, stan skóry, oczu i dróg oddechowych, a także zbawiennie oddziałuje na nastrój. To jednak nie wszystko! Właściwe nawilżenie powietrza jest szczególnie istotne w domach, w których mieszkają małe dzieci – zbyt suche powietrze podrażnia delikatną śluzówkę nosa maluchów i sprawia, że łatwiej rozwija się infekcja, a sezonowe przeziębienia mają ostrzejszy przebieg

Nie warto zatem ryzykować i najlepiej jest regularnie sprawdzać poziom wilgotności powietrza w domu. Doskonałym pomysłem jest zakup stacji pogody, która poza wbudowanym czujnikiem temperatury została wyposażona też w higrometr, czyli urządzenie pozwalające precyzyjnie zweryfikować poziom nawilżenia powietrza. To cenna wiedza szczególnie w czasie sezonu grzewczego, gdyż centralne ogrzewanie znacznie osusza powietrze, a co za tym idzie – może przyczynić się do przesuszenia śluzówki, które bywa szczególnie uciążliwe i groźne dla małych dzieci. Zanim jednak przejdziemy do omawiania sposobów na nawilżenie powietrza, warto dowiedzieć się, jaka jego wilgotność jest najzdrowsza – odpowiedź znajdziesz w następnym akapicie!

higrometr

Jaka wilgotność jest optymalna?

Niestety nie można jednoznacznie określić, jaka wilgotność będzie odpowiednia w danym miejscu. Wartość należy dopasować do temperatury pomieszczenia. Co do zasady wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale od 40 do 65%.

Jak więc wyznaczyć odpowiedni poziom wilgotności? Reguła jest prosta: zaleca się, że im niższa temperatura panuje w pomieszczeniu, tym powinno się utrzymywać w nim wyższą wilgotność. Przykładowo w pokoju, w którym powietrze ma 18 stopni Celsjusza (taka temperatura jest zalecana w sypialni), wilgotność powinna być bliska górnej granicy i wynosić około 60-65%. Z kolei w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza, wilgotność powinna wahać się w okolicach 40-50%.

Ciekawostka:

Wielu rodziców zastanawia się, czy w momencie pojawienia się w ich domu malucha, powinni zmienić poziom wilgotności powietrza. Nie jest to konieczne! Także w pokojach dziecięcych wilgotność powinna się wahać w przedziale 40-65% i być dopasowana do temperatury pomieszczenia. Będąc rodzicem, kontroluj więc regularnie poziom wilgotności powietrza w domu, by w razie konieczności móc szybko zareagować i kupić nawilżacz powietrza dla dzieci.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nawilżacza powietrza dla dzieci?

Teraz wiesz już, że niekiedy konieczny jest nawilżacz powietrza dla dzieci. Czy warto jednak kupować jakiś konkretny model? Zdecydowanie jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę i postawić na sprzęt dobrej jakości. Jakie parametry należy sprawdzić przed zakupem? Podstawą jest postawienie na sprzęt, który ma funkcję wytwarzania wilgotnej mgiełki – taki nawilżacz powietrza dla dzieci sprawdzi się też doskonale podczas letnich upałów.

Każdy rodzic ma wiele spraw na głowie, dlatego warto kupić nawilżacz, który wymaga jak najmniej uwagi. W sklepach znajdziesz modele wyposażone w higrostat, który jest odpowiedzialny za to, by urządzenie wyłączyło się automatycznie po osiągnięciu ustawionego poziomu wilgotności powietrza. Kolejną przydatną funkcją jest automatyczne wyłączanie – nawilżacz w nią wyposażony wyłączy się automatycznie w momencie, gdy w jego zbiorniku zabraknie wody. Alternatywą może być sprzęt, który umożliwia zaprogramowanie czasu generowania pary – odpowiednio dobrany okres minimalizuje ryzyko działania nawilżacza na sucho.

Sprawdź też: Fototapeta do pokoju dziecięcego – jaki materiał i wzór wybrać?

Nawilżacz powietrza dla dzieci nie powinien być głośny. Koniecznie więc zwróć uwagę na deklarowaną przez producenta głośność. Wybierz model możliwie najcichszy lub taki, który został wyposażony w tryb nocny. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pracujący nawilżacz nie zakłóci snu Twojej pociechy.

Jeśli planujesz stabilizować poziom wilgotności powietrza także w nocy, warto kupić model, który emituje światło. Dzięki temu będziesz mieć produkt 2 w 1 – nawilżacz i lampkę nocną. Delikatne i przytłumione światło, w które zazwyczaj są wyposażone nawilżacze, delikatnie oświetlą dziecięcy pokój, dodadzą mu przytulności i wrażenia ciepła.

nawilżacz powietrza

Jeśli mieszkasz w większym mieście lub na osiedlu domków jednorodzinnych, nieoceniony może okazać się nawilżacz-oczyszczacz powietrza dla dzieci. Takie urządzenie nie tylko ułatwi utrzymanie właściwej wilgotności, ale też skutecznie poprawi jakość powietrza.

Jaki rodzaj nawilżacza powietrza wybrać?

Obecnie najpopularniejsze modele to:

  • nawilżacze parowe,
  • nawilżacze ultradźwiękowe,
  • nawilżacze ewaporacyjne.

Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów? Oczywiście sposobem, w jaki nawilżają powietrze, ale nie tylko! Nawilżacz parowy jest tanim urządzeniem, które wytwarza czystą parę wodną. Jego działanie opiera się na grzałce, która doprowadza wodę do wrzenia, przez co para, którą generuje, jest gorąca. Nie jest to zatem najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci. Dodatkowym minusem jest stosunkowo wysoki koszt użytkowania nawilżacza parowego oraz fakt, że należy go odkamieniać, gdy tylko pojawi się na urządzeniu biały nalot.

Zobacz też: Farby do pokoju dziecięcego

Lepszą opcją jest nawilżacz ultradźwiękowy. Cichy, wydajny, nowoczesny i bezpieczny. To jego główne cechy. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystane w nich fale ultradźwiękowe rozbijają cząsteczki wody, tworząc delikatną mgiełkę. Zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest też niski koszt użytkowania. Wiele modeli ma wbudowany higrostat, dzięki czemu nawilżacz jest wygodny w użytkowaniu. Nie jest jednak tak, że ten rodzaj nawilżacza nie posiada wad. Jego użytkownicy wskazują, że ultradźwięki bywają słyszalne dla niektórych zwierząt domowych, przez co pupile mogą być rozdrażnione lub zalęknione.

Uwaga!

Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy używać wody destylowanej, by nie ryzykować wdychania pyłu kamiennego.

Ostatni typ to nawilżacz powietrza dla dzieci ewaporacyjny. Jego nazwa brzmi najbardziej tajemniczo, dlatego działanie tego urządzenia warto omówić nieco dokładniej. Nawilżacz ewaporacyjny poza zbiornikiem na wodę wyposażony jest też w wentylator i wymienne dyski (ewentualnie wymienną matę). Podczas wyboru nawilżacza ewaporacyjnego warto zwrócić uwagę, czy dany model został wyposażony we wkłady antybakteryjne, które dodatkowo zapewniają właściwą jakość wytwarzanej mgiełki. 

Sposób działania nawilżacza tego typu jest wbrew pozorom bardzo prosty. Do środka urządzenia pobierane jest powietrze z zewnątrz i w momencie przepływu przez dyski zostaje ono nawilżone. Cały proces przebiega cicho i bezpiecznie – wytwarzana mgiełka jest chłodna, a samo urządzenie energooszczędne. Jako główną wadę użytkownicy wymieniają najczęściej konieczność zmiany dysków lub maty (zazwyczaj co 2-3 miesiące).

Gdzie w pokoju dziecięcym ustawić nawilżacz powietrza?

Obojętnie jaki wybierzesz rodzaj nawilżacza powietrza dla dzieci, konieczne jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca. Nawilżacz parowy nie jest zalecany do pokoju małych dzieci z uwagi na generowaną gorącą parę, ale także inne najlepiej jest ustawić poza zasięgiem malucha. Spora część nawilżaczy powietrza jest podłączana do sieci (chociaż dostępne są także modele bezprzewodowe), dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci i możliwie zminimalizować ryzyko dosięgnięcia przez nich kabli. 

Pamiętaj też, aby nie umieszczać nawilżacza blisko łóżka dziecka, by wytwarzana mgiełka nie była od razu wdychana. Nawilżacz nie powinien znajdować się blisko mebli czy innych przedmiotów, które mogą łatwo pochłaniać parę, gdyż po dłuższym użytkowaniu mogą one niszczeć.

Źródła zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *