Brodzik czy odpływ liniowy? Co wybrać?

Brodzik czy odpływ liniowy? Co wybrać?

Modny w ostatnim czasie odpływ liniowy jest z pewnością efektowny, jednak nie jest to rozwiązanie do każdej łazienki. W niektórych przypadkach najlepiej sprawdzi się brodzik. Dowiedz się, jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Brodzik czy opływ liniowy? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Brodzik czy odpływ liniowy – które rozwiązanie jest lepsze?

Choć coraz popularniejszy odpływ liniowy pojawia się w wielu łazienkach, nie dla wszystkich jest jasne, czym on właściwie jest. O ile brodzik nie budzi już wątpliwości, o tyle to stosunkowo nowe rozwiązanie bywa niekiedy niejasne.

Działanie odpływu liniowego opiera się na wykorzystaniu grawitacji do odprowadzenia wody. Podczas zażywania kąpieli woda ulatuje do zamontowanej w podłodze rynienki, a stamtąd do syfonu i rurami do kanalizacji. Odpływ liniowy jest zatem alternatywą dla brodzika.

To rozwiązanie często jest wykończeniem łazienki z kabiną walk in. Nie trzeba pokonywać żadnego progu, aby komfortowo brać prysznic. Wystarczy ścianka np. ze szkła, która oddziela strefę kąpieli od pozostałej przestrzeni. Kabina walk in może znaleźć się również we wnęce, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. Drzwi montuje się wtedy między dwiema ścianami, a odpływ liniowy odpowiada za bezpieczne i skuteczne odprowadzanie wody.

Które rozwiązanie jest lepsze – brodzik czy odpływ liniowy? To zależy! Każde z nich ma liczne zalety i wady, o których przeczytasz w dalszej części naszego poradnika.

Sprawdź też: Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? 6 sprytnych sposobów

Odpływ liniowy – zalety i wady

Zacznijmy od odpływu liniowego, którego popularność ciągle rośnie. Za co chwalą go użytkownicy?

Najczęściej wymieniane zalety tego rodzaju odpływu to:

 • łatwość utrzymania w czystości – brak brodzika, to brak zakamarków;
 • pasuje do łazienek urządzonych w niemal każdym stylu;
 • możliwość łatwiejszego zagospodarowania powierzchni łazienki;
 • ułatwienie dla osób starszych – płaskie wejście pod prysznic to mniejsze ryzyko upadku;
 • można zestawić go ze składaną kabiną, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe miejsce, gdy nikt nie korzysta z prysznica;
 • wrażenie przestronności łazienki po zastosowaniu odpływu liniowego i kabiny walk-in;
 • wysoka estetyka tego rozwiązania.

Lista zalet odpływu liniowego jest imponująca, jednak podczas podejmowania decyzji należy też wziąć pod uwagę jego wady:

 • wyższy koszt niż w przypadku zastosowania brodzika;
 • niezbędne jest odpowiednie wyprofilowanie posadzki, by cała woda dostawała się do odpływu, zatem decyzja o montażu odpływu musi zostać podjęta przed wykończeniem podłogi;
 • konieczność przeprowadzenia hydroizolacji ściany za pomocą folii w płynie – nie est to kosztowne przedsięwzięcie, jednak wydłuża nieco czas remontu.

Pamiętaj też, że nie w każdym pomieszczeniu będzie możliwy montaż odpływu liniowego. Może być to szczególnie problematyczne w istniejących już łazienkach – dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj ją z fachowcem.

Zobacz też: Koszt remontu łazienki – na ile warto się przygotować?

Brodzik w łazience – zalety i wady

Przejdźmy teraz do omówienia zalet brodzików. Jest ich sporo, a niektóre są na tyle istotne dla części użytkowników, że nie biorą oni w ogóle innego rozwiązania niż brodzik.

Zalety tego rozwiązania to:

 • oddzielenie strefy mokrej od suchej, dzięki czemu zachodzi mniejsze ryzyko zalania łazienki;
 • szeroki wybór brodzików – ilość kształtów, rozmiarów i kolorów jest ogromna;
 • możliwość dopasowania głębokości brodzika do potrzeb domowników – dostępne są brodziki płytkie, średnie i głębokie, w których możliwe jest nawet wykąpanie dziecka, zatem to poniekąd rozwiązanie 2w1;
 • ułatwienia dla osób starszych i niepełnosprawnych – niektóre brodziki są wyposażone w funkcjonalne siedzisko;
 • łatwość znalezienia brodzika w każdej wersji cenowej – od modeli ekonomicznych aż po bardziej kosztowne;
 • szeroki wybór kabin kompatybilnych z brodzikami.

Mimo licznych zalet brodziki mają też kilka wad, których warto być świadomym przed zakupem:

 • próg, który należy pokonać podczas wchodzenia do brodzika, bywa kłopotliwy dla osób niepełnosprawnych, starszych i dzieci – zwiększa się ryzyko potknięcia;
 • jest w opinii części osób mniej estetyczny niż odpływ liniowy;
 • wyłączają z użytkowania część podłogi;
 • utrzymanie go w czystości wymaga więcej pracy niż w przypadku odpływu liniowego.

Postaw na funkcjonalność

Jeśli w Twojej łazience jest miejsce tylko na jedno rozwiązanie, to zdecydowanie wybierz to, które będzie wygodniejsze dla wszystkich domowników. Łazienka jest pomieszczeniem, które musi być funkcjonalne. W przeciwnym razie codzienne korzystanie z niej stanie się frustrujące. Dlatego oceń realnie czy w Waszym domu lepszy będzie nowoczesny odpływ liniowy, czy może jednak tradycyjny brodzik. Teraz gdy znasz już zalety i wady każdego z tych rozwiązań, mamy nadzieję, że podjęcie decyzji nie będzie trudne. Niezależnie jednak od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, warto postawić na produkt dobrej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że raz urządzona łazienka, posłuży przez co najmniej kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *