Chcesz, aby z Twojego kranu płynęła krystalicznie czysta woda? A może zależy Ci, by ograniczyć kupowanie wody w butelkach, a tym samym zmniejszyć ilość generowanych odpadów? Zdecyduj się na baterię kuchenną z filtrem! Dzięki niej woda będzie pozbawiona zanieczyszczeń, smaku i zapachu, przynosząc Ci wiele korzyści każdego dnia. Jak działa bateria kuchenna z filtrem, dlaczego warto ją posiadać oraz jak wybrać najlepszy model?
Budowa baterii kuchennej z filtrem
Bateria kuchenna z filtrem wody to urządzenie, które łączy w sobie funkcję kranu oraz filtra. Jej zakup to inwestycja na lata, korzystna dla Twojego zdrowia, portfela i środowiska. Taka armatura jest zazwyczaj wyposażona w kapsułę z systemem filtracji, wykorzystującym węgiel aktywny oraz włókno węglowe. Materiały te wykazują bowiem wysoką efektywność podczas usuwania smaku i zapachu, chloru czy zanieczyszczeń organicznych. Boisz się, że przefiltrowana woda będzie całkowicie pozbawiona wartościowych substancji? Zdecyduj się na model z systemem mineralizacji, który po oczyszczeniu wody wzbogaci ją między innymi o cenny wapń czy magnez.
A może nie chcesz na razie zmieniać swojej baterii kuchennej? W takiej sytuacji w szafce pod zlewozmywakiem możesz zamontować zestaw filtrów, które dostarczą oczyszczoną już wodę bezpośrednio do Twojego kranu. Zależnie od ich budowy, mogą one być wyposażone we wspomniany już wcześniej wkład węglowy, a także model mechaniczny – usuwający piasek i zawiesiny, czy zmiękczający – eliminujący związki wapnia i magnezu.
Pamiętaj, że wkład filtrujący powinien być regularnie wymieniany (węglowy co 3-6 miesięcy, natomiast mechaniczny czy jonowy – co 6 do 12 miesięcy). Częstotliwość stosowania nowego filtra powinna być dopasowana także do ilości zużywanej wody czy jej jakości. Tylko odpowiednio częsta wymiana wkładów da Ci pewność, że woda płynąca z kranu będzie pozbawiona niepożądanych zanieczyszczeń.
Sprawdź: Czy można pić wodę z kranu?
Jak działa bateria kuchenna z filtrem wody?
Każda bateria kuchenna z filtrem działa tak samo jak tradycyjna. Pobiera wodę z domowej instalacji – podłączonej do wodociągu bądź studni – a następnie poddaje ją procesowi filtracji. To, jakie cząsteczki zostaną usunięte, zależy przede wszystkim od typu zastosowanego filtra. Może on bowiem eliminować chlor – poprawiając smak wody, odżelaziać ją, usuwać pozostałości środków ochrony roślin czy neutralizować zawarte w niej metale ciężkie – cynk, ołów i miedź.
W sprzedaży znajdziesz także modele działające na zasadzie odwróconej osmozy, które usuwają z wody 100% zanieczyszczeń i ponownie ją mineralizują. Po odpowiednim oczyszczeniu woda przepływa dalej, trafiając już bezpośrednio do wylewki. Możesz wykorzystać ją do gotowania, mycia naczyń lub picia prosto z kranu, nie obawiając się spożywania ewentualnych, szkodliwych dla zdrowia związków i patogenów.
Jak wybrać najlepszą baterię kuchenną z filtrem?
W sprzedaży znajdziesz wiele zróżnicowanych modeli baterii z filtrem. Którą jednak wybrać, aby była ona efektywna w trakcie codziennej eksploatacji? Jedną z godnych uwagi propozycji jest bateria kuchenna z filtrem wody Franke. Model może być wyposażony zaawansowany, kilkuetapowy filtr, który wyłapuje nawet 99% drobnoustrojów, rdzy i mikrocząsteczek plastiku. Zastosowano też technologię LED, informującą o stanie filtra.
Kolejny ciekawy model to bateria kuchenna z filtrem znanej marki Grohe. Łączy ona w sobie kilka technologii filtrowania wody, zachowując w niej cenne minerały, a dzięki wskaźnikowi zużycia – poinformuje Cię, kiedy konieczna będzie wymiana filtra. Co więcej, możesz rozbudować system o butlę z dwutlenkiem węgla, dzięki któremu z Twojego kranu popłynie lekko lub mocno gazowana woda.
Sam filtr należy dopasować do panujących na danym terenie warunków. Zastanów się, czy ma on służyć zmiękczeniu wody, poprawie jej smaku, a może wyeliminowaniu bakterii? Nieco inne modele sprawdzą się w chwili, gdy korzystasz z miejskiego wodociągu, inne natomiast, gdy wodę pobierasz z własnej studni kopanej bądź głębinowej.
Zwróć uwagę na wydajność, czyli ilość wody, jaką filtr jest w stanie oczyścić w czasie jednej minuty. Im będzie ona wyższa, tym szybciej możesz napełnić czajnik czy garnek. Dla wielu osób ważnym kryterium podczas wyboru będzie także cena zakupu. Choć droższe baterie kuchenne z filtrem wymagają wydania większej sumy pieniędzy, zazwyczaj będą one także solidniejsze, służąc użytkownikom przez dłuższy czas i oferując szerszy zakres filtracji.
Zobacz też: Jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać?
Dlaczego warto kupić baterię kuchenną z filtrem?
Posiadanie baterii kuchennej z filtrem wody to rozwiązanie pełne zalet. Wśród jego najważniejszych atutów warto wymienić:
- Możliwość spożywania świeżej, smacznej i czystej wody, pozbawionej bakterii, wirusów, pasożytów, rdzy, kamienia czy mikrocząsteczek plastiku.
- Zmniejszenie ilości plastikowych odpadów i lepsza dbałość o środowisko (produkcja 1 butelki wymaga zużycia 7 litrów wody, a sam plastik rozkłada się przez 500 kolejnych lat).
- Brak osadzania się kamienia w czajniku, powodującego szybsze psucie urządzenia.
- Uniwersalny design baterii z filtrem, który pasuje do każdego wystroju wnętrza.
- Oszczędność czasu i sił, niezbędnych na wizytę w sklepie i dźwiganie ciężkich butelek z wodą do domu.
- Oszczędność miejsca, jakie w szafce lub spiżarni zajmują zapasowe butelki wody.
- Oszczędność pieniędzy na poziomie kilkuset złotych rocznie, związana z wyeliminowaniem konieczności zakupu wody butelkowanej.
- Łatwość wymiany filtra, która nie generuje potrzeby wzywania wyspecjalizowanego serwisanta.
Bateria kuchenna z filtrem wody to rozwiązanie już od wielu lat stosowane na zachodzie, a obecnie coraz chętniej wykorzystywane także i w polskich domach. Używając jej, możesz zapomnieć o kupowaniu butelkowanej „mineralnej” – ciesząc się zawsze czystą i świeżą wodą prosto z kranu. Co więcej, jej nowoczesny design sprawi, że będzie ona doskonale komponować się z pozostałym wyposażeniem kuchni, stając się funkcjonalną ozdobą tego pomieszczenia.
Źródła zdjęć: Freepik / Canva