Pralka nie pobiera wody – co robić?

Pralka nie pobiera wody – co robić?

Trudno sobie wyobrazić codzienność bez sprawnej pralki. To urządzenie, które jest absolutnie niezbędne w większości polskich domów. Dlatego też każda awaria może mocno skomplikować życie. Jeśli pralka nie pobiera wody, to trzeba szybko zareagować. Przyczyn takiej awarii może być co najmniej kilka, sprawdź co robić w takiej sytuacji.

Skąd wiadomo, że pralka nie pobiera wody?

Woda jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pralki. Dlatego też jej brak sprawia, że urządzenie nie działa w odpowiedni sposób. Jeśli widzisz, że ubrania po praniu są suche, mają nieprzyjemny zapach lub zauważyłeś, że detergent jest nierozpuszczony, to znak, że pralka nie pobiera wody. Objawów takiego stanu rzeczy jest oczywiście więcej. Jeśli usłyszysz, że pompa działa, lecz wody nie ma w bębnie urządzenia, to też znak, że urządzenie nie działa poprawnie. 

W nowszych modelach o tym, że pralka nie pobiera wody, dowiesz się za sprawą komunikatu, który wyda sprzęt. Może to być sygnał dźwiękowy lub też komunikat na wyświetlaczu urządzenia. Jednak starsze modele nie są wyposażone w taką funkcję, dlatego warto na bieżąco obserwować swoją pralkę.

Pralka nie pobiera wody – najczęstsze przyczyny

Sytuacji, które mogą skutkować tym, że urządzenie nie pobiera wody, jest co najmniej kilka. Jeśli zauważyłeś któryś z objawów wspomnianych wcześniej, to przede wszystkim sprawdź dopływ wody. Jeśli jest on zamknięty, to po prostu pralka nie działa tak, jak trzeba. Przyczyną braku poboru wody może być też uszkodzony lub zagięty wąż.

Jeśli pralka nie pobiera wody i nie wiruje, to może znaczyć, że uszkodzony jest programator. Awarie poszczególnych elementów, takich jak ten wcześniej wspomniany, czy też hydrostat lub elektrozawór, oznaczają, że urządzenie nie działa prawidłowo i warto się tym zająć. Tylko jeśli każdy element budowy sprzętu jest w odpowiednim stanie, można oczekiwać, że pralka będzie działać prawidłowo. 

Problem z pobieraniem wody może wynikać też z niedomkniętych drzwi. Większość urządzeń nie rozpocznie pracy w takiej sytuacji. Jednak nie zawsze musi to wynikać z niedopatrzenia użytkownika. Jeśli dojdzie do awarii kabli lub styków, to wtedy urządzenie może odbierać to jako błąd niezamkniętych drzwi. W efekcie tego pralka nie pobiera wody i buczy. W nowszych modelach o takiej awarii dowiesz się z wyświetlacza urządzenia. 

pralka nie pobiera wody i buczy

Co zrobić, gdy pralka nie pobiera wody?

Pierwszym krokiem, jeśli zauważysz, że pralka nie pobiera wody, jest sprawdzenie dopływu. Przede wszystkim zobacz, czy zawór jest odkręcony, bo może ktoś przez przypadek go zamknął. Zweryfikuj też, czy wąż nie jest zagięty. Czasem przez to, że jest on zbyt długi, dochodzi do tego, że urządzenie nie pobiera wody. Sprawdź też, czy wąż nie jest zatkany. Jeśli zauważysz, że jest w złym stanie, to szybko go wyczyść lub wymień.

Kolejnym krokiem ku temu, żeby uniknąć kosztowej naprawy pralki, jest regularne odkamienianie urządzenia. Warto od czasu do czasu użyć specjalnych preparatów, które usuną nadmiar kamienia z poszczególnych elementów urządzenia. Dzięki temu unikniesz awarii pralki.

Gdy mimo sprawdzenia węża i odkamienienia pralka nie pobiera wody i nie wiruje, to warto sprawdzić programator. Możesz rozpocząć od próby zresetowania urządzenia, w instrukcji obsługi znajdziesz kombinację klawiszy, które trzeba przycisnąć. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości lub obawiasz się uszkodzenia sprzętu, to wezwij fachowca. Wykwalifikowany serwisant powinien szybko zdiagnozować problem i naprawić usterkę. W przypadku awarii elektrozaworu lub hydrostatu warto też sięgnąć po pomoc specjalisty. 

Jeśli zauważyłeś awarię Twojej pralki, to nie warto liczyć na to, że sytuacja sama wróci do normy. Odwlekanie naprawy może mieć poważne skutki. Im dłużej będziesz czekał, tym ewentualna naprawa będzie kosztować więcej. Dlatego reaguj już na pierwsze objawy i napraw pralkę sam lub skorzystaj z pomocy fachowca.

Jak dbać o pralkę, żeby nie dochodziło do awarii?

Wizyta serwisanta, który naprawi Twoją pralkę, może wiązać się z dużymi wydatkami. Niekiedy koszt naprawy może przewyższać wartość urządzenia i będzie zupełnie nieopłacalna. Dlatego też lepiej zapobiegać niż leczyć i dbać o stan pralki. W ten sposób nie będziesz wydawać pieniędzy na ewentualną naprawę.

Pierwszym krokiem, żeby to osiągnąć, jest regularne czyszczenie urządzenia. Pozostałości detergentów, brud z ubrań oraz rzeczy, których nie wyjmiesz z kieszeni, mogą prowadzić do awarii urządzenia. Dlatego też warto od czasu do czasu wyczyścić filtry, bęben, uszczelki oraz szufladę. Szczególnie w tym ostatnim elemencie brud może być najbardziej widoczny. Dlatego też regularnie czyść urządzenie, dzięki czemu zapobiegniesz rozwojowi pleśni i bakterii. Możesz to robić za pomocą specjalistycznych środków lub wykorzystując ocet.

Warto też przynajmniej raz w miesiącu uruchomić program z wysoką temperaturą i puścić cały cykl z pustym bębnem. To przyczyni się do wyeliminowania bakterii. Nie zapomnij też o regularnym odkamienianiu, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Zobacz też: Co zrobić, kiedy pralka nie pobiera proszku?

Wiesz już, co zrobić, jeśli pralka nie pobiera wody. Wciel nasze porady w życie, dzięki czemu unikniesz kosztownej naprawy pralki. 

Źródła zdjęć: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *