Jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać?

Jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać?

Glazura to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Świetnie prezentuje się nie tylko w łazience, ale również w przestrzeni kuchennej. Jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać? W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka porad, które z całą pewnością ułatwią Ci dokonanie ostatecznego wyboru!

Płytki do kuchni na ścianę dlaczego warto?

Pierwsza zaleta glazury to oczywiście możliwość łatwego utrzymania jej w czystości. Ma ona bowiem gładką i lśniącą powierzchnię, która jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Co ważne, płytki kuchenne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne (choć w dużej mierze zależy to od klasy glazury, na którą się zdecydujesz). Zastosowanie płytek zmniejsza także przestrzeń na fugę, co pozwala na uzyskanie praktycznie w pełni gładkiej powierzchni.

A jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać pod kątem stylistyki? Na rynku znajdziesz szereg wzorów, kolorów i rozmiarów. To również bardzo istotny atut glazury. Dzięki temu możesz bowiem z łatwością dopasować rodzaj płytek do swoich indywidualnych preferencji i stylu, który chcesz osiągnąć. Dziś płytki mogą np. imitować drewno, beton, a nawet marmur. Nie bez znaczenia jest również sam sposób ułożenia glazury, który również ma wpływ na finalny efekt aranżacyjny. Płytki możesz rozmieścić np. na jodełkę, podłużnie czy w formie ciekawej mozaiki.

płytki do kuchni marmur

Zastosowanie glazury na ścianach w kuchni niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim z łatwością utrzymasz je w czystości, a dzięki bogatej ofercie wzorów i kolorów możesz osiągnąć niezwykle ciekawy i designerski efekt wizualny.

Jakie płytki do kuchni na ścianę? Rodzaje płytek

Zastanawiasz się, jakie płytki do kuchni między szafkami czy nad blatem wybrać? Warto na wstępie przyjrzeć się poszczególnym rodzajom glazury, aby dobrze dopasować produkt do własnych potrzeb i oczekiwań. Każdy z nich ma bowiem swoje właściwości i cechy szczególne.

  • Glazura – to najpopularniejszy rodzaj płytek. Wykonana jest z ceramiki i dedykowana jest jedynie do tworzenia aranżacji ściennych. Powierzchnia glazury pokryta jest szkliwem, dzięki czemu jest ona lekka i odporna na negatywne działanie różnego rodzaju środków chemicznych, ale za to jest dość krucha. Z tego względu glazury nie stosuje się na podłogach, lecz np. właśnie na ścianach kuchni. Co ważne, glazura jest niemal w 100% odporna na nasiąkanie, dlatego wilgoć zbierająca się w kuchni w żaden sposób nie zaszkodzi płytkom.
  • Terakota – na ścianie w kuchni świetnie sprawdzi się również terakota, która z powodzeniem wykorzystywana jest również przy aranżacji podłóg. To płytki kamionkowe, które wykonywane są z drobnoziarnistej i specjalnie oczyszczonej gliny.
  • Gres – to materiał bardzo wszechstronny, który doskonale spisze się zarówno na podłodze, jak i ścianie. To płytki ceramiczne, które poddawane są specjalnemu procesowi prasowania. Wpływa to na świetną twardość i wytrzymałość.
  • Płytki szklane – czy wiesz, że płytki na ścianę do kuchni mogą być również wykonane ze szkła? Na rynku znajdziesz wiele pięknych mozaik, dekorów czy listew, które doskonale podkreślą charakter pomieszczenia. Co ważne, płytki szklane również łatwo utrzymasz w czystości.

Jakie płytki do kuchni między szafkami? Określ styl swojego wnętrza

Jeśli zastanawiasz się, jakie płytki do kuchni między szafkami zamontować, to musisz pamiętać o istotnej kwestii. Przestrzeń pomiędzy blatem a szafką kuchenną jest szczególnie podatna na zachlapanie i zabrudzenia podczas gotowania. Z tego względu wybierz płytki, które wykazują dużą odporność na zabrudzenia oraz wilgoć. W tym przypadku doskonale sprawdzi się zatem klasyczna glazura.

Jeśli chodzi o kwestie stylistyczne, to przed dokonaniem ostatecznego wyboru płytek warto określić styl swojej kuchni. Aranżowanie wszystkich wnętrz zawsze rozpoczynamy bowiem od pomysłu, a dopiero później dobieramy wszystkie elementy wystroju. Jeśli np. preferujesz styl skandynawski, postaw na minimalistyczne płytki w białym odcieniu. Jeżeli natomiast stawiasz na styl industrialny, wybierz te szare i imitujące beton. Z kolei do kuchni zaaranżowanych w stylistyce eko najlepiej pasują płytki drewnopodobne.

białe płytki nad blatem

Zobacz też: Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe kupić? Przygotuj się!

Wybierz odpowiedni kształt i wielkość

To, jakie płytki do kuchni nad blatem wybrać, podyktowane jest nie tylko kwestiami stylistycznymi, ale również funkcjonalnymi. W tym zakresie niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru i kształty płytek. 

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad na ten temat.

  • Jeśli posiadasz małą kuchnię, unikaj dużych płytek. Na estetyczny wygląd ściany nad blatem kuchennym ma wpływ także fuga, która tworzy prostopadłe linie pomiędzy poszczególnymi płytkami. Jeśli wybierzesz duże płytki, linie te mogą wypaść w dość losowych miejscach i zwyczajnie podzielą przestrzeń. Wybierz zatem płytki o mniejszych i regularnych rozmiarach: najlepiej w kształcie kwadratu lub prostokąta.
  • Jeśli możesz pochwalić się przestrzenną kuchnią, dobrym pomysłem będzie zastosowanie płytek o większych rozmiarach. Dzięki temu będziesz w stanie uzyskać efekt niemal jednorodnej ściany. Taki zabieg jest szczególnie rekomendowany w przypadku kuchni minimalistycznych i nowoczesnych. To, jakie płytki do kuchni nad blatem wybierzesz, zależy oczywiście od Ciebie, ale duże przestrzenie lubią również mozaiki i szklane akcenty.

Nie wiesz, jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać, aby efekt kolorystyczny był satysfakcjonujący? W przypadku małych pomieszczeń postaw na jasne kolory i wysoki połysk. Dzięki temu optycznie powiększysz wnętrze. Jeśli Twoja kuchnia jest przestronna, możesz zaszaleć i wybrać nieco bardziej surowe odcienie: szarości, ciemny brąz czy nawet czerń!

Pamiętaj, że to jakie płytki do kuchni na ścianę wybierzesz, jest naprawdę ważne. Wybór ten będzie bowiem definiował wygląd Swojej kuchni przez najbliższe kilka, kilkanaście lat. Z tego względu zdecydowanie warto poświęcić tej kwestii dużo uwagi. Ważne jest jedno: nie spiesz się i dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *