Kwiaty w salonie nowoczesnym – na jakie gatunki postawić?

Kwiaty w salonie nowoczesnym – na jakie gatunki postawić?

Kwiaty to nieodzowny element wyposażenia każdego wnętrza. Stanowią estetyczne uzupełnienie aranżacji, działają relaksująco i poprawiają samopoczucie, a ich kwitnące odmiany nierzadko roztaczają wokół piękny zapach. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym mieszkalnym pomieszczeniu, bez względu na jego styl. Jakie kwiaty w salonie nowoczesnym się sprawdzą?

Duże kwiaty do nowoczesnego salonu

Obecnie coraz więcej projektów domów posiada ogromne przeszklenia w części dziennej. Szyby ciągnące się czasami od sufitu aż po podłogę sprawiają, że we wnętrzach brakuje parapetów – na których zazwyczaj ustawiało się ulubione rośliny. Aby nie musieć całkowicie rezygnować z naturalnej zieleni w pomieszczeniu, zdecyduj się na duże kwiaty umieszczone w okazałych donicach i ustawione na podłodze.

Jedną z najpopularniejszych, nadających się do tego celu odmian jest palma areca, która dorasta w warunkach domowych do 2-3 metrów wysokości. Dość szybko rośnie, preferuje jasne stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła, a dodatkowo nie jest szczególnie wymagająca w pielęgnacji.

palma areca

Jeżeli chcesz posiadać duże kwiaty w salonie nowoczesnym, zwróć uwagę również na alokazję. Jest dostępna w wielu interesujących odmianach (takich, jak Sandera czy amazońska), zachwycając swoimi ogromnymi liśćmi. Jej wysokość oscyluje od 50 do 200 cm, a utrzymanie ogranicza się głównie do systematycznego – choć umiarkowanego – podlewania oraz zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza.

Kolejnym interesującym gatunkiem jest monstera, duży kwiat doniczkowy o równie okazałych co alokazja liściach. Liczy ona około 40 odmian, zarówno tanich i łatwo dostępnych, jak i drogich oraz oryginalnych, które w większości są odporne na warunki środowiskowe i ewentualne błędy popełniane przez posiadaczy.

monstera

Zielone ściany w nowoczesnym salonie

Jeżeli w Twoim salonie nie ma miejsca na ustawienie dużych donic, być może zainteresują Cię zielone ściany. Możesz zdecydować się na wersję wykonaną z żywych roślin wymagających podlewania bądź naturalnych i w specjalny sposób utrwalonych, a w konsekwencji – niepotrzebujących pielęgnacji. Przy pierwszym z rozwiązań warto pokusić się o system automatycznego nawadniania, który samoczynnie zadba o optymalny poziom wilgotności ziemi. Jakie kwiaty do nowoczesnego salonu możesz umieścić w takim wertykalnym ogrodzie? Ich rodzaj będzie w głównej mierze zależeć od Twoich preferencji oraz miejsca, w którym powstanie taka żywa dekoracji. Przy odpowiednim doborze roślin można zlokalizować je nawet w strefie o minimalnym dostępnie do naturalnego światła.

Na zieloną ścianę szczególnie polecane są filodendrony, czyli pnącza o najmniejszych wymaganiach uprawnych. Tuż obok nich możesz umieścić skrzydłokwiaty, które będą zachwycać swoimi delikatnymi, kwitnącymi na biało kwiatami i błyszczącymi liśćmi. Jeśli w miejscu Twojego zamieszkania panuje smog, w swoim ogrodzie wertykalnym posadź zielistkę Sternberga. Ta roślina działa jak naturalny filtr, likwidując z powietrza szkodliwe substancje i patogeny.

Ciekawą kompozycję możesz także stworzyć, wybierając mech chrobotek. Ten żywy porost nie wymaga pielęgnacji i jest antyalergiczny, stanowiąc wyjątkową ozdobę każdego wnętrza.

obrazki z mchu chrobotka reniferowego

Kompozycje roślinne do nowoczesnego salonu

Jeżeli chcesz uzyskać niepowtarzalny i zachwycający efekt, przygotuj kompozycję złożoną z kilku gatunków umieszczonych w swoim sąsiedztwie. Takie kwiaty w nowoczesnym salonie powinny cechować się zróżnicowaną wysokością – z przodu postaw odmiany niższe, z tyłu natomiast – wyższe. Wybierz od trzech do pięciu donic stanowiących komplet, a różniących się jedynie wymiarami – dostosowanymi do wielkości i wymagań roślin. Same kwiaty dopasuj natomiast pod kątem potrzeb środowiskowych.

kompozycje roślinne w nowoczesnym stylu

W minimalistycznym wnętrzu doskonale będą prezentować się kaktusy i sukulenty. Niektóre odmiany, takie jak cereus repandus (zwany w Polsce palczakiem) osiągnie do 1,5 metra wysokości, w czasie kwitnienia zachwycając kwiatami o średnicy do kilkunastu centymetrów. W domowych warunkach warto uprawiać niezwykle dekoracyjny echinokaktus o kulistej formie, którego średnica sięga nawet 80 cm.

Kompozycję możesz urozmaicić figowcem benjamina – lubiącym stanowiska z dużą ilością światła bądź zamiokulkasem – odpowiednim do półcienistych lub nawet całkiem ciemnych miejsc.

Zobacz też: 5 gatunków kwiatów do domowego biura

Kwitnące kwiaty w salonie nowoczesnym

Omawiając kwiaty do nowoczesnego salonu, nie sposób pominąć mocno kwitnących gatunków. Do wartych uwagi odmian należy kadzidło pachnące (znane także jako adenium obesum lub róża pustyni). To atrakcyjna roślina pokojowa przypominająca bonsai, która kwitnie od kwietnia do września, wypuszczając duże kwiaty o zróżnicowanej kolorystyce. W pokoju dziennym możesz ustawić strelicję królewską. To zjawiskowa odmiana, której kwiaty utrzymują się nawet przez pół roku – do złudzenia przypominając barwnego, rajskiego ptaka. Wbrew pozorom ma ona małe wymagania uprawowe, dobrze czując się na słonecznym stanowisku, a docelowo – przekraczając metr wysokości.

Na stoliku kawowym pięknie prezentować będzie się anturium Champion Lilli o lancetowatych liściach i różowych kwiatach. Choć jest ono znane głównie z bukietów, świetnie sprawdzi się także jako roślina doniczkowa umieszczona w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna. W nowoczesnym salonie nie powinno zabraknąć także niezwykle popularnych storczyków. To eleganckie kwiaty dostępne w wielu odmianach kolorystycznych, które podnoszą jakość powietrza w domu – oczyszczając go z dwutlenku węgla. Zwróć jednak uwagę na sposób ich pielęgnacji, gdyż jest on nieco inny niż w przypadku pozostałych, znanych roślin doniczkowych.

Posiadacze nowoczesnych salonów niekiedy obawiają się, że do takich wnętrz nie uda się dopasować odpowiednich kwiatów. Tymczasem istnieje wiele zróżnicowanych odmian, które będą świetnie komponować się z bardziej modernistycznym czy wręcz minimalistycznym wnętrzem. Wystarczy tylko dopasować je do ilości posiadanego miejsca, nasłonecznienia czy własnych upodobań, aby wprowadzić nieco relaksującej zieleni do często użytkowanego pokoju dziennego.

Źródła zdjęć: Freepik / Canva / Rozdomowiona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *