Czy można pić wodę z kranu?

Czy można pić wodę z kranu?

Zwykle kupujesz do picia wodę butelkowaną, ale znudziło Ci się częste noszenie zgrzewek? Szukasz alternatywy i zastanawiasz się, czy można pić wodę z kranu? Wyjaśniamy to szczegółowo. Sprawdź!

Obalamy mity o wodzie kranowej

Picie wody kranowej nie jest w Polsce zbyt popularne. Wokół niej narosło wiele mitów, które skutecznie odwodzą część osób od sięgania po kranówkę zamiast butelkowanej wody mineralnej czy źródlanej. 

Z pewnością spotkałaś się z opinią, że aby picie wody z kranu było bezpieczne, konieczne jest jej wcześniejsze przegotowanie. Nic bardziej mylnego, gdyż jak można przeczytać w raporcie GIS, aż w 99,6% polskich domów w 2020 roku woda z kranu była zdatna do picia bez konieczności jej gotowania

Popularnym mitem jest też założenie, że kamień osadzający się w czajniku świadczy o złej jakości wody, podczas gdy jest to jedynie oznaką jej wysokiej mineralizacji. Czy można pić wodę z kranu, jeśli z wodociągu pobieramy twardą? Jak najbardziej! Osadzający się kamień nie jest szkodliwy dla zdrowia, świadczy po prostu, że jest ona bogata w magnez i wapń.

I na koniec największy absurd – opinia, że picie wody z kranu może przyczynić się do kamienicy nerkowej. Badania dowodzą, że choroba ta jest powodowana przez nieprawidłowe działanie układu moczowego i zaburzenia metabolizmu. Woda z kranu nie powoduje kamieni nerkowych.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Dietetycy i lekarze są zgodni – woda z kranu jest zdrowa. Dlatego na pytanie, czy można pić wodę z kranu, odpowiadają oni zgodnie, że jak najbardziej. Warto wiedzieć, że kranówka często zawiera więcej minerałów niż woda butelkowana. Do większości polskich domów doprowadzana jest woda z odpowiednim poziomem magnezu, sodu, wapnia, chloru, wodorowęglanów, fluorków i siarczanów. 

Wiele osób rezygnuje z picia kranówki z obawy przed bakteriami. Trzeba jednak przyznać, że wodociągi i Sanepid bardzo skrupulatnie i często przeprowadzają odpowiednie badania. Dopuszczalny skład wody jest ściśle określony polskimi i unijnymi dyrektywami. Zgodnie z nimi niedopuszczalne jest pojawienie się w wodzie kranowej groźnych dla zdrowia bakterii (np. E. Coli, Enterococci czy Legionella).

Zobacz też: Domowe sposoby na komary – postaw na skuteczną walkę z insektami!

Czy można pić wodę z kranu? 

Rozważasz picie wody z kranu? Skutki takiej decyzji będą jak najbardziej pozytywne. Jest to nie tylko ekologiczne (mniej plastiku), ekonomiczne (litr kranówki kosztuje dużo mniej niż litr wody butelkowanej), ale też zdrowe (spora mineralizacja) i wygodne (kranówkę mamy zawsze pod ręką). 

Jeśli woda, która leci z kranu w Twoim domu, nie jest smaczna, spróbuj ją filtrować. Do wyboru masz dzbanki filtrujące, butelki, a nawet filtry centralne. Z własnego doświadczenia mogę polecić szczególnie to ostatnie rozwiązanie, które nie tylko znacznie poprawia smak wody, ale też przedłuża żywotność sprzętów AGD, gdyż zapobiega osadzaniu się kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *