Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? 6 sprytnych sposobów

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? 6 sprytnych sposobów

W przestronnej, estetycznie wykończonej i funkcjonalnej łazience od razu przyjemniej wykonuje się codzienne czynności higieniczne. Nie zawsze jednak do dyspozycji mamy duże pomieszczenie. Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Mamy na to kilka sposobów!

Kolory a projektowanie małej łazienki

Na pewno od każdego projektanta wnętrz usłyszysz, że jasne kolory powiększają przestrzeń. I jest w tym dużo racji. Biel, pastele, odcienie nawiązujące do ziemi i natury na pewno sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej jasne, uporządkowane oraz przestronne. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu rezygnować z ciemnych kolorów. Wystarczy, że je zastosujesz jako akcent dekoracyjny albo wyznaczenie strefy, np. przez pomalowanie fragmentu ściany na bardziej odważny odcień. Meble łazienkowe także mogą być ciemniejsze, a nawet czarne. Wystarczy umiejętnie dobrać materiały wykończeniowe i dodatki, o czym wspominamy w dalszej części tego poradnika. Ważne, aby baza do dalszego urządzania składała się z jasnych i przyjemnych dla oka barw.

Chłodne odcienie na ścianie i podłodze to bardzo dobry wybór, szczególnie jeśli dotyczy to płytek ceramicznych. Warto dobierać je w taki sposób, aby pomiędzy jedną a drugą barwą nie było zbyt dużych kontrastów. Im łagodniejsze przejścia, tym lepiej.

jasna łazienka

Układanie płytek też ma znaczenie!

Wiele mankamentów pomieszczenia możesz zamaskować odpowiednio układając płytki na podłodze i ścianie. Aby poszerzyć łazienkę, przydadzą się prostokątne kafle zamocowane poziomo. Odwrotne ułożenie sprawi, że pomieszczenie stanie się wyższe. Na rynku znajdziesz wiele wielkoformatowych płytek ceramicznych, które doskonale sprawdzą się w małych łazienkach. Szczególną uwagę zwróć na kafle rektyfikowane. Z ich pomocą możesz stworzyć jednolitą powierzchnię, nawet z minimalną ilością fugi. To sprawia, że we wnętrzu robi się schludniej i estetyczniej.

Sprawdź też: Płytki rektyfikowane – wszystko, co musisz wiedzieć

Poziome płytki na ścianie w łazience

Misa WC wisząca – rozwiązanie, które powiększa przestrzeń

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Jeszcze na etapie projektowania wnętrza możesz wziąć pod uwagę urządzenia sanitarne podwieszane, czyli zamocowane na stelażu podtynkowym. Chodzi tu zarówno o misę WC, jak i bidet. Dzięki temu przestrzeń pod nimi jest pusta, łatwo do niej dotrzeć odkurzaczem i mopem, a także daje efekt wizualnej lekkości.

Zobacz też: Szara łazienka z drewnem – jak urządzić i jakie dodatki wybrać?

Sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki

Zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć małą łazienkę bez ingerowania w płytki ceramiczne lub układ w pomieszczeniu? Oto kilka sprytnych sposobów, które mogą być świetnym pretekstem do małej metamorfozy wnętrza.

Połyskujące fronty idealnie odbijają światło

Szafki, które wykończone są błyszczącymi frontami pięknie odbijają światło. Nie tylko estetycznie to wygląda, ale także powiększa optycznie przestrzeń. W dodatku o takie meble łatwo zadbać szybko można pozbyć się śladów palców, zacieków czy brudu.

połyskujące fronty szafki w łazience

Gładkie szkło hartowane w kabinie prysznicowej

Zamiast szkła mrożonego lub wykończonego wzorami, w małej łazience lepiej wybrać gładką przezroczystą szybę. To samo dotyczy wanny z parawanem. Dzięki temu nie oddzielasz w widoczny sposób strefy kąpielowej, a pomieszczenie staje się bardziej przestronne. To, co jest widoczne za szybą także ma znaczenie. Właśnie dlatego warto zadbać o estetyczny brodzik, połyskujące płytki czy jasne kolory ścian.

szkło w małej łazience

Armatura mocowana podtynkowo

Jeśli zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć małą łazienkę, zastanów się nad armaturą jeszcze w trakcie remontu. Baterie wannowe i prysznicowe możesz zamocować podtynkowo, aby zajmowały mniej miejsca. Większą jednak ich zaletą jest to, że prezentują się bardzo elegancko. Przyłącza nie są widoczne na zewnątrz. Warto jednak wybierać spośród sprawdzonych rozwiązań na rynku, aby armatura była bezawaryjna. W razie wymiany konieczne będzie skuwanie płytek i większa ingerencja w ścianę. O bateriach trzeba jednak pomyśleć jeszcze w trakcie remontu, bo wymiana w gotowej do użytku łazience może być kłopotliwa.

armatura mocowana podtynkowo

Lustra, czyli efekt głębi

Lustro nad szafką umywalkową jest podstawowym elementem wyposażenia łazienki. Warto zadbać o to, aby było ono szersze niż mebel z umywalką. Wtedy będziesz mógł uzyskać efekt wizualnej głębi i większego pomieszczenia niż jest w rzeczywistości. Jeśli masz taką możliwość, dobrze będzie wyglądać lustro wklejone w ścianę między płytkami. W niektórych projektach mocowane jest od sufitu aż do podłogi, tworząc jedną dużą taflę szkła. O tym, jak powiększyć optycznie małą łazienkę z lutrem na całej ścianie, trzeba jednak pomyśleć jeszcze przed remontem.

lustro w małej łazience

Kilka źródeł światła

Lampa główna, dekoracyjne listwy LED, halogeny, kinkiety – do wyboru masz wiele rodzajów oświetlenia i warto o nie zadbać, szczególnie w małej łazience. Dzięki temu możesz podkreślić estetycznie wykończoną przestrzeń, a także konkretne strefy w pomieszczeniu. Najlepiej, aby produkty były pozbawione grubych i ozdobnych obramowań.

Wizualny ład i porządek

Minimalistyczne wnętrza wyglądają na bardziej uporządkowane i jednocześnie większe. Właśnie dlatego wybieraj dodatki, które wyglądają estetycznie. Koszyki i organizery są bardzo dobrym pomysłem, bo nie tylko dobrze się prezentują, ale także pełnią funkcję przechowywania drobiazgów.

Wśród dodatków najlepiej stawiać na szkło, subtelne wzory, lekkie wizualnie kształty oraz jasne odcienie. Akcesoria o masywnym wykończeniu mogą przytłoczyć łazienkę. Poza tym na blacie i półkach nie powinno znajdować się zbyt dużo przedmiotów. Lepiej sprytnie je schować w szafce, szufladzie czy lustrach, które jednocześnie pełnią funkcję dodatkowych półek.

Źródła zdjęć: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *