Koszt remontu łazienki – na ile warto się przygotować?

Koszt remontu łazienki – na ile warto się przygotować?

Planowanie remontu łazienki warto zacząć od odpowiedniego planu działania, a przede wszystkim – ustalenia budżetu. Choć trudno jednoznacznie określić, ile wyniesie Cię całość inwestycji, warto się do tego przygotować. Istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt remontu łazienki. Poniżej przeczytasz, ile zapłacisz za modernizację takiego pomieszczenia oraz co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem i w trakcie prac.

Od czego zależą wydatki na remont łazienki?

Całkowity koszt remontu łazienki zależy w głównej mierze od zakresu prac. Mniej zapłacisz, jeśli planujesz jedynie niewielkie zmiany – wymianę brodzika prysznicowego czy umywalki wraz z baterią. Na większy wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz przeprowadzić generalną modernizację pomieszczenia – położenie płytek i zastosowanie całkowicie nowego wyposażenia.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt remontu łazienki jest jej wielkość. Szacuje się, że kompleksowa renowacja każdego metra kwadratowego wymaga wydania od 3 do 4 tysięcy złotych. Ostateczna wartość jest uzależniona od jakości zastosowanych materiałów oraz stawek fachowców zajmujących się remontami. Niestety, ceny z roku na rok się zmieniają, więc trzeba wziąć to pod uwagę. Zaplanowanie prac remontowych łazienki i rozpoczęcie ich za kilka lub kilkanaście miesięcy może mieć diametralny wpływ na ostateczny koszt. Ceny materiałów budowlanych rosną, podobnie jest z robocizną dla fachowców. Warto zatem wziąć to pod uwagę, planując budżet.

Nie bez znaczenia jest także region, w którym mieszkasz. W dużych miastach specjaliści zazwyczaj liczą więcej za swoje usługi, aniżeli robotnicy zajmujący się glazurowaniem czy montażem armatury w rejonach wiejskich.

remont łazienki

Sprawdź też: Ile kosztuje projekt łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje remont łazienki. Jest wiele czynników, które na to wpływają. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat przygotowania prostego kosztorysu.

Projekt lub wizualizacja łazienki

Remont łazienki trzeba rozpocząć od projektu albo wizualizacji. Za takie profesjonalne usługi możesz sporo zapłacić. Nie musisz jednak decydować się od razu na współpracę z wybitnym architektem. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, weź pod uwagę wizualizację łazienki zrobiony przez projektantów w sklepie z wyposażeniem. Z jednej strony, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Z drugiej, od razu wybierzesz interesujące Cię produkty z pomocą doradcy. Na podstawie projektu możesz spisać, jakie meble, armatura i urządzenia będą Ci potrzebne. W ten sposób łatwiej zaplanować wydatki.

projekt łazienki koszt

Niezbędne urządzenia sanitarne i armatura

Typowa łazienka ma zazwyczaj powierzchnię około 5-7 m2. Na takim metrażu mieści się toaleta, umywalka, prysznic lub wanna, a nierzadko nawet pralka lub bidet. Ile przyjdzie Ci zapłacić za kompleksowy remont pomieszczenia o zbliżonej wielkości? Musisz przygotować się na średni wydatek od 3 do 5 tysięcy złotych za jeden metr. To oczywiście szacunkowe wyliczenie. W tej kwocie mieści się demontaż istniejącego wyposażenia oraz skucie starych płytek. Następnie specjaliści będą musieli stosownie przygotować ściany i podłogę do dalszych prac – wyrównać je i uzupełnić ewentualne ubytki. W powyższej orientacyjnej cenie, zawarty jest zakup nowej glazury i wyposażenia ze średniej półki cenowej, jak również ich zamontowanie w łazience.

Materiały budowlane

Podczas generalnej renowacji – obejmującej usuwanie starych płytek – poproś fachowców o ocenienie stanu instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Może bowiem okazać się, że konieczna jest wymiana przewodów lub rur, którą najłatwiej zrealizować przed położeniem nowej glazury. To dodatkowy koszt remontu łazienki (nawet kilku tysięcy złotych), z którym trzeba się często liczyć w starym budownictwie. Na początek przyda Ci się informacja od fachowców, czy konieczna jest wymiana instalacji, aby wliczyć to w ewentualne koszty.

Planując zakup materiałów budowlanych takich jak farby czy płytki, uwzględnij 10% zapasu. W trakcie prac zazwyczaj zużywa się większą ilość emalii niż deklaruje producent. Często dotyczy to też innej chemii budowlanej. Dzięki temu łatwiej Ci będzie określić budżet niezbędny na remont łazienki.

Dodatkowy koszt remontu łazienki

Zastanawiając się, ile kosztuje remont łazienki pamiętaj o tym, że wszystkie dodatkowe prace wykraczające poza powyższy zakres mogą wpływać na wzrost ostatecznej ceny. Jeżeli zatem planujesz przeniesienie odpływu bądź gniazdka, przesunięcie drzwi, montaż sufitu podwieszanego czy zrobienie wnęki – musisz liczyć się ze zwiększeniem wydatków.

Nie oszczędzaj na jakości

Remont łazienki to spora inwestycja, dlatego wybór kabiny prysznicowej, toalety, armatury czy umywalki ma ogromny wpływ na to, jak będziesz wykonywać codzienne czynności higieniczne. To dlatego producenci stosują wiele nowoczesnych metod, takich jak rozwiązania energooszczędne, powłoki ochronne ułatwiające czyszczenie czy innowacyjne sposoby na oszczędzanie wody. Biorąc pod uwagę takie produkty może okazać się, że na co dzień będziesz w stanie oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Źródła zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *