Wieszak do łazienki bez wiercenia – jakie masz opcje?

Wieszak do łazienki bez wiercenia – jakie masz opcje?

Musisz zamontować wieszak, ale wynajmujesz mieszkanie lub po prostu niedawno wyremontowałeś łazienkę i obawiasz się, że podczas wiercenia możesz uszkodzić świeżo położone płytki?  Mamy dla Ciebie kilka patentów na to, by wieszak do łazienki bez wiercenia był stabilny. Dowiedz się, jak możesz go zamontować!

Co wybrać do łazienki zamiast wieszaka wymagającego wiercenia?

Nowoczesne systemy montażu wieszaków bez wiercenia

Na rynku znajdziesz nowoczesne wieszaki bez wiercenia, które są wyposażone w indywidualnie zaprojektowane systemy. Najczęściej w zestawie znajdziesz akcesoria niezbędne do mocowania, w tym np. pompkę, która po mocowaniu elementu do ściany, odpompowuje powietrzem tworząc solidne połączenie materiałów. Takie rozwiązania są bardzo skuteczne w praktyce, bo mogą unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów oraz można je stosować do chropowatych powierzchni. Rozeznaj się na rynku, jakie opcje proponują producenci i zawsze przed montażem zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz wymaganymi narzędziami. W taki sposób możesz zamocować nie tylko wieszaki, ale też półki do ściany.

Kolejnym rozwiązaniem, które znajdziesz na rynku jest technologia wymagająca przyklejenia adaptera oraz wypełnieniu pustej przestrzeni masą klejącą. Do tak przygotowanego miejsca możesz przymocować wieszak bez wiercenia.

wieszak bez wiercenia

Wieszaki na drzwi

Nie musisz wybierać wieszaków, które trzeba solidnie przymocować do ściany. Możesz zdecydować się na specjalne małe haczyki. Umieszcza się je na drzwiach szafki lub regału i swobodnie można tam odwiesić ręcznik.

Sprawdź też: Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? 6 sprytnych sposobów

Jak zamontować bez wiercenia wieszak w łazience?

Wieszak łazienkowy bez wiercenia nie musi być niestabilny i spadać w najmniej odpowiednim momencie! Aby móc wygodnie przechowywać ręczniki w zasięgu umywalki, nie musisz koniecznie montować kołka w ścianie czy decydować się na wieszak stojący do łazienki. Jest co najmniej kilka sposobów na przymocowanie tego akcesorium. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych i jednocześnie najlepszych rozwiązań. Zapoznaj się z nimi i wybierz odpowiedni dla siebie!

Klej montażowy

Wieszak łazienkowy na ręczniki można zamontować za pomocą kleju montażowego. Pamiętaj, by wybrać produkt dobrej jakości, najlepiej znanej marki. Klej montażowy wykorzystywany w łazience powinien cechować się wodoodpornością i wodoszczelnością – dzięki temu będziesz mieć pewność trwałości montażu wieszaka. Taki typ kleju jest zarazem odporny na działanie wilgoci i pleśni. Dobierając odpowiedni produkt, masz więc pewność nie tylko stabilnego montażu, ale też zyskujesz gwarancję, że nie przyczyni się on do rozwoju pleśni w Twojej łazience.

Dużą zaletą kleju montażowego jest fakt, że spaja on niemal wszystkie materiały, jest łatwodostępny (z pewnością znajdziesz go w najbliższym sklepie z akcesoriami budowlanymi), a przy tym niedrogi. 

Uwaga!

Klej montażowy nie powinien być używany do przytwierdzania elementów ze stopów zawierających miedź. Jeśli nie jesteś pewny, z jakiego stopu został wykonany Twój wieszak, lepiej wybrać inny sposób montażu.

Dwustronne taśmy montażowe

Szukasz jednak innego sposobu? Wieszak do łazienki bez wiercenia możesz przytwierdzić dwustronną taśmą montażową. To bardzo skuteczny i trwały sposób. Taśmę montażową można kupić w sklepach budowlanych. Pamiętaj jednak, by sięgnąć po wersję wodoodporną – dzięki temu wilgotne powietrze nie przyczyni się do utraty właściwości taśmy. Koniecznie zwróć też uwagę na deklarowaną przez producenta wytrzymałość (jest określana zazwyczaj w kilogramach).

wieszaki na klej

Uwaga!

Taśmę montażową nałóż na jak największej powierzchni montowanego wieszaka i porządnie dociśnij. Nie nakładaj jej jedynie wzdłuż krawędzi. Jeśli to możliwe, to pokryj nią każdy element wieszaka, który będzie przylegać do ściany. 

Taśmy montażowe są niezwykle skuteczne, jednak nie nadają się do mocowania przedmiotów na nierównej czy chropowatej powierzchni. Dlatego, zanim zdecydujesz się na jej użycie, dobrze przemyśl miejsce montażu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest niski koszt zakupu taśmy.

Przyssawki

W sklepach z wyposażeniem domu bez trudu znajdziesz wieszaki, które są od razu wyposażone w przyssawki. Teoretycznie takie rozwiązanie powinno być wystarczające, jednak w przypadku tego typu produktów sukces zależy od rodzaju powierzchni, na której będziemy montować wieszak z przyssawkami. Powinna być ona gładka i odpowiednio przygotowana. W jaki sposób? Podpowiedź znajdziesz niżej, jednak najpierw przyjrzyjmy się kolejnemu sposobowi na montaż bez wiercenia wieszaka łazienkowego.

Zobacz też: Jakie lustro do łazienki wybrać? Dekorujemy!

Plastry samoprzylepne

Ten sposób montażu jest zalecany szczególnie w przypadku lżejszych przedmiotów. Dlatego, jeśli wiesz, że nie będziesz wykorzystywać wieszaka do umieszczania na nim ciężkich ręczników, możesz pokusić się o wypróbowanie tej metody. Plastry samoprzylepne sprawdzą się na płaskich i stabilnych powierzchniach. Najlepiej, jeśli miejsce, w którym zostanie przymocowany za pomocą plastrów wieszak, jest gładkie. Idealnym podłożem do tego montażu są więc płytki ścienne (bez wyżłobień) czy bok szafki łazienkowej.

Zanim zabierzesz się za mocowanie w ten sposób wieszaka, przeczytaj instrukcję załączoną do plastrów. Pamiętaj, by porządnie docisnąć plater do powierzchni i wieszaka. Konieczne jest też oczywiście odtłuszczenie klejonych miejsc – jak zrobić to skutecznie dowiesz się z dalszej części naszego wpisu.

Uwaga!

Część plastrów samoprzylepnych umożliwia odklejenie i ponowne przyklejenie wieszaka. Dużym plusem jest fakt, że po odklejeniu plastrów na ścianie nie pozostają żadne ślady.

Stabilny montaż bez wiercenia

Niezależnie od tego, jaki wieszak łazienkowy ścienny wybierzesz, jego stabilność zależy od wybranego sposobu montażu. Za najbardziej pewne uważane są wieszaki montowane na kołek, ale także bez wiercenia można go trwale zamontować. Pamiętaj jednak, by przed przyklejeniem wieszaka za pomocą kleju, taśmy czy plastrów, odpowiednio przygotować powierzchnię, do której ma być on przytwierdzony. W tym celu ścianę czy bok szafki należy oczyścić i odtłuścić. Możesz użyć do tego preparatu z acetonem lub specjalnego środka – tzw. odtłuszczacza budowlanego. 

Uwaga!

Pamiętaj, że odtłuścić należy nie tylko powierzchnię, do której masz zamiar przytwierdzić wieszak, ale też sam wieszak. Jedynie dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie obu powierzchni gwarantuje stabilność montażu.

Masz inne sprawdzone sposoby na montaż akcesoriów łazienkowych bez wiercenia? Napisz w komentarzu, co sprawdza się w Twoim domu – zainspiruj innych! 🙂

Źródła zdjęć: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *