Przycinanie truskawek na zimę – jak to zrobić?

Przycinanie truskawek na zimę – jak to zrobić?

Słodkie i aromatyczne truskawki z własnego ogródka smakują najlepiej! Jednak by krzaczki dobrze owocowały, należy odpowiednio o nie zadbać. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy przycinanie truskawek na zimę to dobry pomysł, bo to wcale nie jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się więcej!

Przycinanie truskawek na zimę – termin

By cieszyć się dobrym zbiorem truskawek, konieczne jest właściwe zadbanie o krzaczki i przygotowanie ich do zimy. W pierwszym odruchu wielu początkujących ogrodników sięga po nożyce i ścina liście w ferworze jesiennych porządków w ogródku. Jednak czy to na pewno dobry pomysł? Niekoniecznie! Wiele zależy bowiem od gatunku. Zatem kiedy przycinanie truskawek na zimę będzie dobrym posunięciem?

Pierwszą przesłanką do jesiennego cięcia jest uprawa truskawek, które kilkukrotnie powtarzają owocowanie w sezonie. Wówczas cięcie przeprowadza się dwa tygodnie po ostatnim owocowaniu – termin ten przypada jesienią.

Druga sytuacja to uprawa truskawek pnących. Roślina ta owocuje na nowych pędach, zatem po sezonie należy wyciąć pędy, które wydały owoce w tym roku. Pamiętaj, że truskawki pnące się mniej odporne na niskie temperatury, należy zapewnić im odpowiednie stanowisko na zimę – dobrym pomysłem będzie schowanie donic do zimnej piwnicy, na strych czy po prostu włożenie ich do dużego kartonu zaizolowanego styropianem i pozostawienie na balkonie. Zatem jesienne przycięcie truskawek zwisających ułatwi przechowywanie tych roślin zimą.

krzew truskawek

W pozostałych przypadkach przycinanie jesienne truskawek na zimę nie będzie dobrym pomysłem. W kolejnym akapicie wyjaśniamy dlaczego – sprawdź!

Dlaczego przycinanie truskawek jesienią to zły pomysł?

Jeśli zdecydujesz się na przycinanie truskawek jesienią, może okazać się to przysłowiowym strzałem w kolano. Zbyt późne cięcie może spowodować, że truskawki przed nadejściem zimy nie zdążą wytworzyć nowych pędów i liści. Dlatego pamiętaj, że przycinanie truskawek należy przeprowadzić dwa tygodnie po zakończeniu zbiorów. Jesienią należy usunąć jedynie zbędne rozłogi i zostawić tylko te, które mamy zamiar wykorzystać wiosną do nowych nasadzeń.

Wielu doświadczonych ogrodników mówi wprost, że jesienne przycinanie truskawek poprawia wyłącznie estetykę ogródka. Cięcie przeprowadzone jesienią może przyczynić się do gorszego zimowania roślin i co za tym idzie do słabszego owocowania w kolejnym sezonie. Takie zasuszone liście truskawek chronią roślinę przed chłodem, gdyż tworzą swoistą naturalną ściółkę. Ponadto zaschnięte liście do idealny zimowy hotel dla pożytecznych owadów (np. biedronek)

Jak przycinać truskawki na zimę?

Teraz gdy już kilkukrotnie podkreśliliśmy, że przycinanie truskawek na zimę należy przeprowadzić dwa tygodnie po zakończeniu zbiorów, chcielibyśmy przejść do kolejnej istotnej kwestii. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, jak przycinać truskawki na zimę. Nie jest to zadanie trudne, a przeprowadzone w odpowiednim terminie przyczyni się do dobrej kondycji roślin w kolejnym sezonie.

Podczas przycinania truskawek, zadbaj o:

  • Odpowiednie narzędzie – nie mamy tu na myśli jedynie rodzaju narzędzia, bo możesz użyć nożyc do trawy, noża, sekatora czy innego poręcznego sprzętu. Pamiętaj jednak, by wybrać ostre narzędzie, które podczas przycinania truskawek nie poszarpie liści i łodyg oraz by wcześniej je wyczyścić – dzięki temu zmniejszy się ryzyko przeniesienia choroby z innych roślin. Do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych polecamy mydło potasowe – stosujemy je od kilku sezonów w naszym ogrodzie i jak dotąd nigdy nas nie zawiodło!
  • Odpowiednią wysokość cięcia truskawki należy skrócić o 3/4 wysokości. Dzięki temu nie uszkodzisz zalążków tworzących się liści i pędów.
  • Usunięcie rozłóg – truskawka, która wytwarza rozłogi, staje się słabsza, gdyż w procesie jego wzrostu zużywana jest znaczna część cennych zasobów. Dlatego jeśli nie planujesz robić nowych nasadzeń, regularnie usuwaj pojawiające się rozłogi. 
  • Odchwaszczenie zagonka – zasadności tego zabiegu nie trzeba raczej nikomu wyjaśniać. 
  • Dobór odpowiedniego dnia na cięcie – i nie mamy tu na myśli terminu 2 tygodni od zakończenia owocowania (choć jest to bardzo ważne!), ale pogodę. Przycinanie truskawek najlepiej jest przeprowadzić w pogodny dzień. Dzięki temu łatwiej będzie Ci usunąć z grządki ścięte liście, a roślina będzie mieć odpowiednie warunki do regeneracji po zabiegu.

Sprawdź: Inspiracje do ogrodu 2024 – poznaj nadchodzące trendy!

Nie tylko przycinanie na zimę ma znaczenie!

Pamiętaj, że nie tylko przycinanie truskawek na zimę jest istotne! Równie ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniego startu wiosną. Wówczas przede wszystkim należy ściąć zaschnięte liście truskawek. Najlepszym terminem na to jest okres od końca marca do końca kwietnia. Jeśli nie zdążysz uporządkować swoich grządek w tym terminie, to niestety musisz liczyć się z tym, że usuwanie zeschniętych liści w maju może uszkodzić pąki kwiatowe i nowe liście. 

Podczas wiosennego porządkowania truskawek pamiętaj, by zeschnięte liście usuwać sekatorem, nożycami lub po prostu rękoma. Nie zaleca się używania w tym celu grabi, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia pąków kwiatowych i nowych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *