Ergonomiczna łazienka, czyli na jakiej wysokości mocować różne urządzenia?

Ergonomiczna łazienka, czyli na jakiej wysokości mocować różne urządzenia?

Urządzanie łazienki to spore wyzwanie. Poza doborem odpowiedniej stylem aranżacji konieczne jest też zadbanie o wygodę korzystania ze wszystkich sprzętów i urządzeń. Zobacz, na jakiej wysokości zamontować poszczególne elementy wyposażenia, aby powstała dobrze zaprojektowana ergonomiczna łazienka. łazienki, by móc korzystać z tego pomieszczenia w sposób ergonomiczny.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Rozplanowując wyposażenie łazienki, koniecznie trzeba zadbać o potrzeby wszystkich domowników. Wysokość montażu poszczególnych elementów powinna zostać dostosowana do wysokości osób, które będą z nich korzystać. Dlatego, jeśli wśród Twoich domowników jest osoba niepełnosprawna, musisz koniecznie uwzględnić jej możliwości podczas określania wysokości montażu umywalki, baterii łazienkowych itp.

Przejdźmy do konkretnych przykładów. Na jakiej wysokości umywalka nablatowa, a na jakiej umywalka wolnostojąca? W tym przypadku rodzaj montażu nie ma znaczenia, górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85-95 cm (licząc od posadzki).

Pamiętaj jednak, że w przypadku umywalki nablatowej, nie jest to wysokość blatu, ale wysokość krawędzi umywalki, zatem blat należy zamontować odpowiednio niżej (zależnie od wysokości umywalki, ale jest to najczęściej 10-15 cm).

Jak te wysokości kształtują się w przypadku ergonomicznej łazienki, z której korzysta też osoba niepełnosprawna? W takiej sytuacji przede wszystkim warto wybrać umywalkę podwieszaną i zamontować ją tak, by jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, czyli na wysokości co najmniej 70 cm. 

Zobacz też: Szara łazienka z drewnem – jak urządzić i jakie dodatki wybrać?

Bateria, lustro, odpływ – na jakiej wysokości je zamontować?

Teraz gdy wiesz już, na jakiej wysokości umieścić umywalkę, pora omówić wysokość montażu odpływu, baterii i lustra. Zacznijmy od określenia, na jakiej wysokości odpływ do umywalki będzie optymalny. Fachowcy doradzają, by umieścić go 55 cm od posadzki. Ważna jest też właściwa lokalizacja oczek wodnych – te najlepiej ulokować 5-10 cm nad odpływem. 

Kolejna ważna kwestia, to ustalenie, jaka jest najlepsza wysokość baterii do umywalki. O ile w przypadku baterii montowanych na blacie lub umywalce ten dylemat się nie pojawia, o tyle w przypadku modeli montowanych na ścianie lub wolnostojących jest to istotną kwestią. Zaleca się, aby bateria ścienna została zamontowana 25–35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki. Taka wysokość zapewni wygodne korzystanie z umywalki. 

kran w łazience

Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości lustro w łazience. W tym przypadku sporo zależy od wielkości samego lustra, ale podczas doboru optymalnej wysokości, należy mieć na uwadze też kwestie utrzymania porządku. Dlatego zaleca się, aby montować lustro przynajmniej 15-20 cm nad umywalką, by minimalizować ryzyko zachlapania lustra wodą podczas mycia rąk.

Ergonomiczna łazienka to też odpowiednio zlokalizowana wanna

Kolejna kwestia, o którą pyta ekipa remontowa podczas urządzania łazienki, to określenie, na jakiej wysokości powinna się znaleźć wanna. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalną wysokością jest 60 cm, licząc od górnej krawędzi wanny do podłogi. Oczywiście także w tym przypadku trzeba mieć na względzie wygodę wszystkich domowników, jednak podana wysokość ustawienia wanny jest najczęściej proponowana przez fachowców. 

Gdy powyższa kwestia jest już rozwiązana, należy też określić, na jakiej wysokości umieścić baterię wannową. I tu podobnie jak w przypadku kranu montowanego nad umywalką – niezależnie czy zdecydujesz się na model wolnostojący, czy na baterię wannową ścienną, najlepiej będzie ją zamontować na wysokości od 10 do 20 cm od górnej krawędzi wanny. Bateria umieszczona na takiej wysokości zapewnia komfort użytkowania.

Zobacz: Brodzik prostokątny czy półokrągły – jaki wybrać?

Optymalna wysokość montażu baterii prysznicowej

Jeśli decydujesz się na obudowanie wanny i użytkowanie jej w wersji 2 w 1, czyli do kąpieli oraz do natrysku, konieczne będzie określenie też, na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową. Zarówno w przypadku wanny z kabiną, jak i w przypadku standardowego brodzika, bateria prysznicowa powinna znaleźć się na wysokości 110 – 130 cm od podłogi.

A na jakiej wysokości deszczownica? Tutaj sporo zależy od wysokości domowników, jednak fachowcy najczęściej zalecają umieszczenie jej około 210-220 cm od podłogi. Jeśli Twoi domownicy są niewysocy, to możesz zdecydować się na nieco niższe usytuowanie deszczownicy. Pamiętaj jednak, by umieścić ją na tyle wysoko, by możliwe było swobodne mycie włosów.

Jak widzisz, ergonomiczna łazienka to przede wszystkim usytuowanie urządzeń na odpowiedniej wysokości. Mając solidną wiedzę na ten temat, będzie Ci łatwiej!

Źródła zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *