Brodzik prostokątny czy półokrągły – jaki wybrać?

Brodzik prostokątny czy półokrągły – jaki wybrać?

Remont łazienki oznacza konieczność podjęcia wielu decyzji, które będą miały wpływ na codzienne funkcjonowanie rodziny. Najczęściej podstawowym pytaniem jest wanna czy prysznic? Jeśli prysznic, to prostokątny czy półokrągły? Podpowiadamy, kiedy lepiej wybrać brodzik prostokątny, a kiedy półokrągły. Sprawdź!

Brodzik idealnie dopasowany

Urządzając mieszkanie, większość z nas stara się kierować panującymi trendami. Nic więc dziwnego, że także w przypadku łazienki najczęściej próbujemy połączyć modę z funkcjonalnością. Jednak najmodniejszy ostatnio odpływ liniowy nie jest dobrym rozwiązaniem do każdego pomieszczenia. Jeśli z przyczyn technicznych nie możesz zastosować go u siebie lub po prostu nie jest to dobre wyjście w przypadku Twojej rodziny, pozostaje opcja wstawienia brodzika.

I tu rodzi się całkiem poważny dylemat – brodzik prostokątny czy półokrągły? Który będzie lepszy? Spróbujemy pomóc Ci w podjęciu decyzji. W dalszej części artykułu znajdziesz wady i zalety każdego z rozwiązań. Zobacz, co warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Brodzik prostokątny – proste linie dodają szyku!

Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, to zdecydowanie powinieneś rozważyć brodzik prostokątny. Proste kąty i linie takiego brodzika doskonale pasują do każdego stylu, szczególnie zaś podkreślą charakter łazienek urządzonych minimalistycznie i nowocześnie.

Prysznic prostokątny daje sporo możliwości aranżacyjnych. Taki brodzik może zostać ustawiony nie tylko w rogu pomieszczenia, ale będzie też doskonale prezentować się, przylegając tylko jednym bokiem do ściany. Jest on więc idealnym rozwiązaniem do łazienek, w których nie ma możliwości umieszczenia natrysku w rogu. Dlatego szczególnie chętnie stawiają na ten rodzaj osoby, które posiadają łazienkę ze skosami. Taki prysznic można bez problemu ustawić tuż przy skosie i niebanalnie zaaranżować przestrzeń obok niego. Jeśli masz w łazience okno, to polecamy ustawić wysoką donicę z paprotką – zieleń doskonale ożywi aranżację całości, a roślina ta jest wprost stworzona do wilgotnego i ciepłego klimatu łazienki.

Ponadto brodzik prostokątny doskonale sprawdzi się we wnęce, czyli między dwiema ścianami. Maksymalnie możesz wykorzystać wolną przestrzeń.

Jednak nie jest tak, że brodzik prostokątny posiada wyłącznie zalety. Jego minusem są ostre krawędzie, których często starają się unikać rodzice małych dzieci. Prostokątny prysznic ustawiony nieopodal wejścia do łazienki oznacza też większe ryzyko uszkodzenia kabiny, szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń – wnosząc do łazienki np. kolejne sprzęty czy nawet miskę z praniem trzeba być ostrożnym, by nie zahaczyć o róg kabiny.

Zobacz też: Na jakiej wysokości deszczownica powinna być zamontowana?

Brodzik półokrągły – zalety i wady

W Twojej łazience jedynym dostępnym miejscem do ustawienia prysznica jest róg pomieszczenia? Warto wówczas postawić na brodzik półokrągły, czyli w kształcie ćwiartki koła. Jest to szczególnie doceniane rozwiązanie przez rodziców przedszkolaków – mniej kantów, to mniejsze ryzyko, że dziecko zahaczy o brodzik i zrobi sobie krzywdę

Prysznic półokrągły ma to ograniczenie, że wygląda dobrze jedynie w rogu pomieszczenia. Ustawienie go przy jednej tylko ścianie jest oczywiście możliwe, jednak zdecydowanie nie wygląda dobrze. Dlatego kabina półokrągła nie sprawdzi się w każdej aranżacji. Ponadto obłe kształty brodzika nie będą pasować do każdego stylu pomieszczenia, jednak warto podkreślić, że taki modem zdecydowanie pasuje do łazienek urządzonych w stylu retro i klasycznych wnętrzach.

brodzik półokrągły

Brodzik półokrągły pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Z obszaru dostępnego podczas kąpieli traci się jedynie róg kabiny, który z drugiej strony w przypadku niewielkich łazienek pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń. Taki ścięty, półokrągły brodzik sprawdza się dobrze w miejscach wąskich, szczególnie w okolicach drzwi łazienki, gdzie często przechodzimy i każdy wolny centymetr podłogi jest na wagę złota.

Brodzik prostokątny czy półokrągły? Na który się zdecydować?

I na sam już koniec wracamy do zasadniczego pytania – brodzik prostokątny czy półokrągły? To oczywiście zależy od wielu zmiennych, a przede wszystkim od układu pomieszczenia. Jednak gdy tylko pozwala na to sytuacja, warto postawić na brodzik prostokątny, który nada łazience bardziej nowoczesnego charakteru

Sprawdź również: Wanna z konglomeratu – czy warto w nią zainwestować?

Chcielibyśmy też zaznaczyć, że równie istotną kwestią jest decyzja o wysokości brodzika. Głębsze modele dają więcej możliwości (np. szybkiej kąpieli dziecka, a modele wyposażone w siedzisko ułatwią mycie się osobom starszym i niepełnosprawnym), z kolei płytkie wyglądają bardziej stylowo. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważ, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i pozostałych domowników.

Źródła zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *