Pleśń w ekspresie do kawy – co zrobić?

Pleśń w ekspresie do kawy – co zrobić?

Pleśń w ekspresie do kawy to problem, z którym wielu z nas może się zmierzyć. Nie tylko psuje smak kawy, ale może także stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zastanawiasz się, dlaczego w twoim ekspresie rozwija się pleśń? Poznaj przyczyny jej powstawania, konsekwencje oraz skuteczne metody jej zwalczania.

Pleśń w ekspresie do kawy – dlaczego się pojawia?

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy, to pewnie wcześniej lub później w Twoich czterech ścianach pojawi się ekspres. To urządzenie pozwala przygotować napój w ciągu kilku minut. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie szybki i prosty proces przygotowywania kawy, zwłaszcza w porannym pośpiechu. Co ważne, urządzenia ciśnieniowe przygotowują aromatyczną, pozbawioną w dużym stopniu szkodliwych substancji, kawę. Dlatego też mnóstwo kawoszy sięga właśnie po takie urządzenie.

Jednak korzystanie z niego wymaga przestrzegania pewnych zasad. Jeśli nie będziesz dbał o sprzęt, to z czasem smak napoju będzie odbiegał od tego wymarzonego. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie pleśń w ekspresie do kawy. Wilgotne, ciepłe i zaciemnione miejsca, to idealne środowisko do rozwoju grzybów. A takich zakamarków nie braknie w ekspresie do kawy.

Rozwój pleśni w urządzeniu może mieć bardzo poważne efekty. Przede wszystkim popsuje smak Twojej kawy. Poza tym może wywoływać reakcje alergiczne, problemy z układem oddechowym czy nawet infekcje. Dodatkowo pleśń w ekspresie do kawy może prowadzić do korozji i uszkodzenia wewnętrznych części ekspresu. Dlatego też warto ją zwalczać, gdy tylko zauważysz, że się pojawiła w Twoim urządzeniu.

Gdzie najczęściej pojawia się pleśń w ekspresie?

Specyficzna budowa urządzenia sprawia, że istnieje co najmniej kilka miejsc, w których może dojść do rozwoju pleśni. Jeśli wyczuwasz, że Twoja kawa smakuje inaczej niż zazwyczaj, to warto dokładnie sprawdzić elementy, o których wspominamy poniżej.

Miejscem, gdzie może się rozwijać pleśń, jest zbiornik na wodę. To naturalne środowisko, w którym zarodniki grzybów mogą żyć. Szczególnie jeśli woda nie jest wymieniana przez dłuższy czas.

Warto też regularnie sprawdzać zbiornik na fusy. Resztki kawy stanowią idealne pożywienie dla pleśni. Jeśli zbiornik nie jest regularnie opróżniany i czyszczony, ryzyko rozwoju pleśni jest znacznie większe.

Ponadto pleśń może też się gromadzić w tacce na skropliny i podstawce. Są to miejsca, które są często mokre i mogą gromadzić resztki kawy lub mleka, są podatne na rozwój pleśni.

Ponadto, zarodniki grzybów mogą się też rozwijać w rurkach i wężykach. Szczególnie urządzenia, które są wyposażone w system mleczny, są narażone na rozwój pleśni. A to dlatego, że mleko jest tłuste i szybko się psuje. Przez to może dochodzić do rozwoju pleśni.

pleśń w ekspresie do kawy
Fot. Freepik

Regularne czyszczenie kluczem do zachowania czystości w ekspresie

Aby zapobiec rozwojowi pleśni, kluczowe jest regularne czyszczenie wszystkich części ekspresu, zwłaszcza tych, które są najbardziej narażone. Jeśli zauważysz pleśń w urządzeniu, dokładnie oczyść zainfekowane miejsca i postaraj się zidentyfikować przyczynę jej pojawienia się, aby zapobiec ponownemu rozwojowi.

Po każdym użyciu ekspresu przemywaj jego wnętrze ciepłą wodą. Wybrane modele mają funkcję samoczyszczenia po każdym użyciu, więc dzięki temu wykonają za Ciebie ten obowiązek. Poza tym regularnie usuwaj fusy. W przypadku większości urządzeń na ekranie pojawi się komunikat o konieczności wyrzucenia resztek ziaren. Nie zapomnij też przemyć dokładnie pojemnika na fusy. Co tydzień przeprowadzaj dokładniejsze czyszczenie, używając specjalnych środków przeznaczonych do ekspresów. W ten sposób unikniesz rozwojowi zarodników grzybów, co przełoży się na powstanie zdrowej i aromatycznej kawy.

Pleśń może też powstawać w bloku zaparzającym. To kluczowy element budowy każdego urządzenia, dlatego też warto regularnie dbać o to, żeby był w dobrym stanie. Sprawdź w instrukcji swojego urządzenia, czy możesz go zdemontować i wyczyścić. Jeśli to możliwe, to pod bieżącą wodą dokładnie przemyj blok zaparzający. Tę czynność również wykonuj regularnie, np. co kilka tygodni. Jeśli jednak w Twoim ekspresie nie ma możliwości wyciągnięcia zaparzacza, to regularnie czyść urządzenie za pomocą środków, które są zalecane przez producenta.

Jak dbać o ekspres do kawy?

Czyszczenie to klucz do tego, żeby w twoim ekspresie nie rozwijała się pleśń. Żeby dodatkowo zapobiec temu zjawisku to, jeśli to możliwe, przechowuj ekspres w suchym miejscu. Możesz też regularnie otwierać pokrywę ekspresu, by pozwolić mu przewietrzyć.

Ponadto używaj filtrów wody. W przypadku gdy Twój ekspres ma taką funkcję, korzystaj z nich. Dzięki temu woda będzie czystsza, a ryzyko rozwoju pleśni mniejsze.

Poza tym regularnie odkamieniaj swój ekspres. Kamień może tworzyć powierzchnię, na której łatwiej osiedla się pleśń. Regularne odkamienianie ekspresu zapobiegnie temu problemowi.

Pleśń w ekspresie do kawy to nie tylko estetyczny problem. Może wpływać na smak kawy i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Potraktuj dbanie o ekspres jako inwestycję w lepszy aromat napoju, co przełoży się na Twoje dobre samopoczucie. 

Zobacz też: Co zrobić, jeśli pralka nie pobiera wody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *