Ile kosztuje projekt łazienki?

Ile kosztuje projekt łazienki?

Urządzasz lub remontujesz łazienkę? Z pewnością stajesz zatem przed dylematem czy wynająć projektanta, który zapewni Ci fachową pomoc w tym zakresie. Z naszego poradnika dowiesz się, ile kosztuje projekt łazienki i co wpływa na jego cenę. Sprawdź, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Projekt łazienki – na jaką pomoc możesz liczyć?

Pomieszczenia, w których znajdują się łazienki w polskich domach, są niestety często mało funkcjonalne. Często zdarza się, że łazienka posiada wnęki, jest zbyt wąska lub po prostu zbyt mała, by w wygodny sposób urządzić tę przestrzeń. Wbrew pozorom takie łazienki nie są jedynie reliktem przeszłości, także w nowoczesnym budownictwie zdarzają się takie koszmarki. Jeśli więc w Twoim domu, łazienka jest trudna do wygodnego zaaranżowania, lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów i skorzystać z usług projektanta. 

Na co możesz liczyć? Jeśli wybierzesz odpowiedniego fachowca, to otrzymasz szybkie i łatwe do realizacji rozwiązania, które znacznie poprawią funkcjonalność łazienki. Doświadczeni projektanci potrafią wykorzystać każdy nawet najmniejszy zaułek łazienki i zagospodarować go adekwatnie do potrzeb użytkowników. 

Korzystając z usług projektanta, możesz liczyć nie tylko na funkcjonalną, ale też na stylową aranżację. Cechą dobrego projektanta jest to, że słucha potrzeb swoich klientów, podąża za ich gustem i nie próbuje na siłę przemycać swojego ulubionego stylu wystroju wnętrz. Prawdziwy fachowiec znajdzie sposób na to, by połączyć funkcjonalność, modę i upodobania aranżacyjne mieszkańców.

Sprawdź też: Ergonomiczna łazienka, czyli na jakiej wysokości mocować różne urządzenia?

Od czego zależy cena projektu łazienki?

Cena projektu łazienki może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Skąd tak duże różnice w koszcie? Wynikają one z wielu czynników, a największy wpływ na cenę projektu łazienki ma:

  • Poziom skomplikowania projektu – pomieszczenie, którego zaprojektowanie chcesz zlecić fachowcowi, ma sporo utrudnień w postaci skosów, zaułków, zwężeń itp.? Koszt projektu może być wyższy niż w przypadku łazienki o regularnym kształcie.
  • Wielkość pomieszczenia – bardzo często przygotowanie projektu jest rozliczane na podstawie powierzchni. Dlatego im większa łazienka, tym koszt usług projektanta może być wyższy.
  • Lokalizacja – wynagrodzenie projektantów wnętrz jest wyższe w dużych miastach. Dlatego jeśli mieszkasz np. w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, to korzystając z lokalnego biura projektowego, zapłacisz więcej niż osoba mieszkająca w małym mieście.
  • Sposób realizacji – coraz więcej projektantów wnętrz świadczy swoje usługi online. Niekiedy koszt takiego projektu jest niższy niż w przypadku usług świadczonych w tradycyjnej formie. Różnicę w cenie zauważysz szczególnie wtedy, gdy zdecydujesz się na usługi projektanta z mniejszego miasta lub freelancera. Pamiętaj jednak, ze w przypadku usługi online, projektant nie odwiedzi Twojego mieszkania i nie dokona samodzielnie pomiaru łazienki – to zadanie będzie spoczywać na Tobie. Koniecznie więc zmierz dokładnie całe pomieszczenie.
  • Zakres usług – zanim zdecydujesz się na zatrudnienie konkretnego projektanta, upewnij się, że proponowany przez niego zakres usług jest dla Ciebie wystarczający. Dowiedz się, ile wariantów projektu otrzymasz, czy projekt będzie też zawierać informacje o konkretnych produktach wraz ze wskazaniem, w jakich sklepach można je nabyć, czy będzie dokumentacja techniczna dla wykonawców itp.

Ile kosztuje projekt łazienki?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jak widzisz, wpływ na ostateczną cenę ma wiele czynników. Jednak uśredniając kwoty, które pojawiają się na rynku, można przyjąć, że projekt łazienki kosztuje średnio 200 zł/m2. Oczywiście ceny te wahają się w zależności od wyżej wymienianych czynników.

Zatem, jeśli jesteś właścicielem niewielkiej łazienki w bloku, której wymiary to 3×2 m, koszt zaprojektowania jej aranżacji wyniesie około 1200 zł. Pamiętaj jednak, że jest to cena orientacyjna i zanim zdecydujesz się na wynajęcie projektanta, dokładnie zweryfikuj koszty jego usług.

Czy masz jeszcze jakieś rozwiązanie? Tak!

Wiele sklepów proponuje zakup materiałów wykończeniowych i jednocześnie projekt pomieszczenia za niższą cenę (albo za symboliczną kwotę). To bardzo komfortowe rozwiązanie, bo nie musisz martwić się o to, gdzie dostaniesz konkretne produkty zastosowane w wizualizacji. Oszczędzasz czas i możesz liczyć na bazę dotychczasowych projektów jako inspirację. 

Uwaga! Biorąc pod uwagę przygotowywanie projektów przez sklep, weź pod uwagę, że możesz otrzymać wyłącznie wizualizację, a to nie to samo co projekt.

wizualizacja łazienki
Wizualizacja łazienki

Czy warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć bez znajomości kontekstu sytuacji. Niekiedy pomoc projektanta jest wręcz niezbędna do stworzenia funkcjonalnej łazienki. W innych przypadkach, gdy właściciel mieszkania ma już wpatrzone gotowe rozwiązania, pomoc projektanta nie jest niezbędna, ale z pewnością przydatna, gdyż potrafi on odpowiednio ułożyć poszczególne elementy wyposażenia. 

Decyzja o zatrudnieniu projektanta powinna też zależeć od budżetu, jaki możesz w całości przeznaczyć na remont łazienki. Jeśli nie dysponujesz zbyt wysoką kwotą, lepiej zainwestować w materiały dobrej jakości. Pamiętaj jednak, by wówczas nie ryzykować nieszablonowymi rozwiązaniami – w przypadku samodzielnego projektowania łazienki zalecamy bardziej zachowawcze pomysły.

Źródła zdjęć: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *