Uwielbiasz ciasta z nadzieniem makowym? Podpowiemy Ci, jak przygotować mak mielony, by był doskonały do strudli, makowca czy innych deserów. Taki zrobiony samodzielnie smakuje o wiele lepiej niż gotowa masa z puszki. Dowiedz się, jak go zrobić.
Czy mak trzeba sparzyć?
Czy mak mielony suchy nadaje się do ciasta? Zawsze konieczne jest sparzanie? Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest to zrobić. Co prawda płukanie maku w zimnej wodzie również powinno być wystarczające do oczyszczenia go, jednak sparzony mak staje się miękki i masa przygotowana na jego bazie jest zdecydowanie bardziej gładka.
Najszybszym sposobem na sparzenie maku jest umieszczenie go w garnku i zalanie wodą (powinna ona sięgać powyżej poziomu ziaren). Całość należy doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć moc palnika i gotować przez około 5 minut. Po tym czasie mak należy zlać na bardzo drobne sitko i pozostawić na około pół godziny – po tym czasie mak powinien być porządnie odcedzony i przestudzony. Jeśli mimo to w maku jest za dużo wody, można odcisnąć go przez gazę. Sparzony mak trzeba zmielić (możesz użyć maszynki do mięsa lub blendera).
Masa makowa z mielonego maku – jak zrobić?
Masz już mak mielony. Jak przygotować z niego pyszną masę do ciast? Podane poniżej proporcje będą odpowiednie, aby dodać je do 500 g maku (waga przed sparzeniem).
W garnku o grubym dnie umieść mielony mak, 20 g masła, 5 łyżek miodu naturalnego, 150 g suszonych owoców (same rodzynki lub mieszanka rodzynek, suszonej żurawiny i suszonego ananasa), 100 g cukru, 100 g kandyzowanej skórki z pomarańczy, 80 g posiekanych orzechów (np. włoskich, pekan czy nerkowca). Całość podgrzewaj na niewielkim ogniu. Pamiętaj, by cały czas mieszać masę makową. Gdy wszystkie składniki połączą się w masę, wyłącz palnik i odstaw garnek do przestudzenia.
Tip dla zabieganych
W sklepach jest dostępny w sprzedaży gotowy mak mielony. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz przygotować samodzielnie masę, ale nie masz czasu na parzenie maku. Kupując ten produkt, masz możliwość użycia swoich ulubionych dodatków, ale skracasz czas przygotowania masy o co najmniej godzinę. Tego typu produkty z reguły nie są naszpikowane chemią, dlatego są dość bezpieczne w użyciu. Zawsze jednak sprawdzaj skład.
Do czego wykorzystać domową masę makową?
Tak przygotowana masa jest niezwykle pyszna. Masz więc gotowy mak mielony suchy, jak przygotować ciasto, które będzie dla niego dobrą bazą? Możesz wybrać drożdżowy strudel, który nadziany tą masą będzie po upieczeniu wilgotny i aromatyczny. Taka masa nadaje się również do makowców przygotowanych na kruchym spodzie, a także do kutii, czyli do świątecznej potrawy, która jest popularna w niektórych regionach Polski.
A Ty, do czego lubisz wykorzystywać mak mielony? Daj znać w komentarzu i zainspiruj nas do kolejnych eksperymentów kulinarnych 🙂