Oświetlenie do sypialni nad łóżko – 3 pomysły

Oświetlenie do sypialni nad łóżko – 3 pomysły

Odpowiednio dobrane oświetlenie do sypialni nad łóżko powinno być funkcjonalne i estetyczne. Możliwości jest naprawdę sporo, ale w tym artykule przedstawiam trzy, którym szczególnie warto się przyjrzeć. Poznaj zalety oświetlenia punktowego, kinketów i wysokich lamp podłogowych.

Oświetlenie punktowe – klasyka w najlepszym wydaniu

Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, postaw na oświetlenie punktowe LED. Takie oświetlenie do sypialni nad łóżko jest nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo efektowne. Podczas jego montażu zadbaj o to, by wyłącznik znajdował się na wyciągnięcie ręki. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu nie będzie konieczności wstawania z łóżka, by wyłączyć światło tuż przed snem. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie oświetlenia do sypialni nad łóżko na pilota.

Obraz Ferenc Keresi z Pixabay

Pamiętaj, by liczbę punktów świetlnych LED dostosować do wielkości pomieszczenia. Natężenie światła w sypialni nie powinno być zbyt mocne, żeby nie utrudniało wieczornego wyciszania się i relaksu. Warto też przemyśleć, w jakim celu będziesz używać tego oświetlenia. Jeśli lubisz wieczorem czytać przed snem, to nie będzie ono najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie jest punktowe i może budzić osobę, z którą śpisz. 

Sprawdź też: Kolory do pokoju dziecięcego – 9 trafionych pomysłów

Warto też połączyć listwę LED np. z wiszącymi lampami po dwóch stronach, symetrycznie zamontowanych.

Kinkiet w sypialni – czy to dobre rozwiązanie?

Od jakiegoś już czasu to rozwiązanie jest często wybierane jako oświetlenie do sypialni. Kinkiety jako dwa niezależnie włączane źródła światła są szczególnie funkcjonalne w sypialni pary. Szeroka oferta tego typu oświetlenia sprawia, że wybór produktu, który będzie pasować do stylu pomieszczenia, nie będzie trudny. Z łatwością dopasujesz odpowiednie oświetlenie do sypialni. Inspiracje znajdziesz na popularnych blogach wnętrzarskich czy w sklepie z oświetleniem.

kinkiety w sypialni
Obraz Victoria_Watercolor z Pixabay

Kinkiety możesz po prostu zamontować na jednolitej ścianie lub zdecydować się na odcięcie strefy z oświetleniem, dzięki czemu, jak na zdjęciu powyżej, zyskasz wrażenie głębi. Ten zabieg powiększy nieco optycznie sypialnię.

A może coś nieszablonowego?

Szukasz niebanalnego pomysłu na oświetlenie do sypialni nad łóżko? Co powiesz na wysoką lampę podłogową? To rozwiązanie, które można dopasować do niemal każdego pomieszczenia. Wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj i wygląd lampy. Z powodzeniem możesz zastosować to rozwiązanie w przypadku sypialni urządzonych w stylu minimalistycznym, klasycznym, a nawet glamour. 

lampa stojąca w sypialni
Obraz 5460160 z Pixabay

Lampę podłogową najlepiej jest ustawić w bezpiecznej odległości od łóżka, by nie strącić jej podczas wstawania. Nad łóżko skieruj jedynie klosz lampy, a uzyskasz optymalne oświetlenie sypialni. Inspiracją tego rozwiązania może być powyższe zdjęcie – zwróć uwagę, że klosz lampy jest ustawiony wysoko nad łóżkiem, a jej podstawa stoi w odpowiednim oddaleniu, zatem nie ma obawy, że zostanie ona przypadkowo potrącona.

Zobacz też: Tapety w stylu skandynawskim – jakie wybrać?

Jakie oświetlenie do sypialni nad łóżko wybrać?

Spodobał się Tobie któryś z naszych pomysłów na oświetlenie do sypialni? Kinkiety, oświetlenie LED lub wysokie lampy podłogowe to rozwiązania nie tylko praktyczne, ale też na tyle różnorodne, że z pewnością wybierzesz odpowiednie do stylu swojego pomieszczenia. Pamiętaj, by wybierając oświetlenie do sypialni kierować się nie tylko estetyką, ale też funkcjonalnością. Możliwość włączania i wyłączania światła bez konieczności wstawania z łóżka to po prostu konieczność. Zwróć też uwagę na moc światła – dobierz je odpowiednio do swojego stylu życia. Przykładowo osoby, które czytają przed snem, będą potrzebować mocniejszego oświetlenia niż te, które oglądają telewizję.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *