Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Marzysz o pięknie wyglądającej kabinie prysznicowej? Pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia kamienia, brudu i resztek kosmetyków, które później mogą być trudne do usunięcia. Po jakie środki warto sięgnąć, aby umyć brodzik i szyby? Jak wyczyścić kabinę prysznicową z osadu z mydła oraz innych zanieczyszczeń?

Wysoka jakość kabiny prysznicowej przede wszystkim

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wyczyścić kabinę prysznicową, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli dopiero planujesz remont, pamiętaj o tym, aby kabina prysznicowa była wykonana z jak najlepszych materiałów. Szkło hartowane jest nie tylko bezpieczne i stabilne, ale również łatwe w czyszczeniu. Warunkiem jest pokrycie go powłoką ochronną. Producenci na rynku coraz częściej stosują nowoczesne metody na wykończenie szkła, aby woda z pozostałościami kosmetyków spływała sprawnie, pozostawiając estetycznie wyglądającą kabinę. Taką gładką powierzchnię znacznie lepiej się czyści.

W dodatku warto ją po każdej kąpieli wytrzeć ściereczką lub ściągaczką. Wysokiej jakości brodzik także znacznie pomoże w regularnym czyszczeniu, podobnie jak armatura. Zwracaj uwagę na stosowane innowacyjne materiały oraz powierzchnie.

czyszczenie kabiny prysznicowej

Czym myć kabinę prysznicową?

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Przygotuj się do sprzątania i sięgnij po odpowiednie akcesoria. Ścianki ze szkła i plastiku są bowiem dość delikatne i wrażliwe na uszkodzenia – z tego względu najlepiej unikać ostrych czyścików czy szczotek do szorowania. Zamiast nich wybierz miękką ściereczkę z mikrofibry bądź gąbkę bez warstwy ściernej, które nie spowodują mechanicznych uszkodzeń powierzchni.

Następnie nadszedł czas na wybór odpowiedniego detergentu. W sprzedaży znajdziesz wiele różnorodnych preparatów, które w skuteczny sposób usuną kamień czy brud. Zwróć jednak uwagę na ich skład – nierzadko zawierają one kwasowe środki chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na niektóre elementy kabiny prysznicowej. Zamiast nich możesz samodzielnie przygotować mieszankę z łatwo dostępnych składników, za pomocą której wyczyścisz niepożądany osad.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Domowe sposoby

Pierwsza z propozycji to połączenie wody i octu w proporcji 1:1. Takim roztworem spryskaj powierzchnię kabiny, a po odczekaniu 10 minut spłucz czystą wodą.

Podobny efekt osiągniesz stosując mieszaninę 150 ml wody i dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego. Postępuj z nią tak samo, jak z roztworem wody i octu. Druga z propozycji nie będzie jednak odpowiednia, jeśli w Twojej kabinie obecne są elementy z marmuru oraz innych delikatnych kamieni naturalnych. Mogą one bowiem ulec uszkodzeniu pod wpływem działania kwasku cytrynowego. W takim przypadku lepiej sięgnij po pierwszy w podanych wyżej przepisów.

Obydwa przepisy doskonale sprawdzą się, jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić kabinę prysznicową z osadu z mydła, kamienia i innych zanieczyszczeń.

Czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej?

Fugi pod prysznicem wyglądają nieestetycznie? To znak, że trzeba jak najszybciej je wyczyścić. Im dłużej będziesz zwlekać z ich myciem, tym większa warstwa brudu nagromadzi się na ich powierzchni – przez co późniejsza konserwacja będzie wymagać od Ciebie więcej wysiłku. Zatem jak umyć fugi pod prysznicem?

Możesz wypróbować składniki, które z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w swojej kuchni. Mowa tu o occie oraz sodzie oczyszczonej. Przygotuj z nich roztwór, łącząc jedno opakowanie sody, 100 ml octu oraz 100 ml wody. Następnie rozprowadź go na powierzchni fug za pomocą ściereczki bądź spryskiwacza. Po godzinie możesz spłukać kabinę – fugi powinny odzyskać świetny wygląd.

W sklepach znajdziesz także chemiczne preparaty, dedykowane do czyszczenia fug. Chcesz uniknąć stosowania detergentów? Zaopatrz się w myjkę parową. Generuje ona gorącą parę pod ciśnieniem, za pomocą której bez wysiłku usuniesz zabrudzenia na łączeniach kabiny prysznicowej.

Jak wyczyścić pożółkły brodzik?

Żółte zacieki i osad na brodziku to wyjątkowo nieestetyczny problem. Zazwyczaj pojawiają się one na powierzchniach z akrylu, które są niestety szczególnie wrażliwe na działanie agresywnych środków czyszczących. Z tego względu w celu usunięcia zażółceń lepiej sięgnąć po łagodniejsze produkty, takie jak soda, ocet, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Pozwolą one na wybielenie i nabłyszczenie brodzika, zarazem nie niszcząc jego delikatnej powierzchni oraz armatury ze stali nierdzewnej.

Zobacz też: Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Poznaj domowe sposoby

Jak wyczyścić pożółkły brodzik? Z sody oraz wody przygotuj gęstą papkę, a następnie rozsmaruj ją na pożółkłej powierzchni. Po kilku minutach spryskaj całość octem, nalanym do butelki z atomizerem. Tak powstała substancja zacznie się pienić, skutecznie odrywając osad, a w konsekwencji wybielając brodzik. Na koniec wystarczy spłukać powierzchnię i w razie potrzeby wytrzeć ją do sucha.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Delikatne zażółcenia możesz także spróbować usunąć, przecierając je szmatką nasączoną sokiem z cytryny bądź rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym. Kontakt z kwaśnym płynem sprawi, że kamienny osad zostanie zneutralizowany i rozpuści się bez szorowania.

Jak dbać na co dzień o kabinę prysznicową?

Istnieje kilka metod, które pozwolą Ci każdego dnia zadbać o kabinę prysznicową. Pamiętając o nich możesz ograniczyć konieczność jej czyszczenia do minimum. Przede wszystkim po każdej kąpieli usuwaj nadmiar wody ze ścianek prysznica za pomocą gumowej ściągaczki, tak jak wspominaliśmy wcześniej. Dzięki temu krople nie zaschną i nie doprowadzą do pojawienia się nieestetycznych śladów. W sprzedaży znajdziesz gotowe impregnaty, które pomogą zabezpieczyć kabinę przed osadzaniem się mydlin, osadów i zabrudzeń. Efekt po ich naniesieniu może utrzymywać się nawet do dwóch lat.

Zobacz też: Jakie lustro do łazienki wybrać? Dekorujemy!

Utrzymanie czystej kabiny prysznicowej wbrew pozorom nie jest specjalnie trudne. Wystarczy, że zadbasz o nią na co dzień, a w razie potrzeby sięgniesz po produkty obecne w niemal każdej kuchni – sodę, ocet czy kwasek cytrynowy. Pomogą one usunąć różnego rodzaju zabrudzenia i osady, a zarazem nabłyszczą powierzchnię. Dzięki temu natrysk będzie prezentował się estetycznie, będąc funkcjonalną ozdobą Twojej łazienki.

Źródła zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *