Pralka to urządzenie codziennego użytku, dlatego też istotny jest jej stan. Warto regularnie dbać o nią, po to, żeby uniknąć problemów. Czasem zdarza się, że pralka nie pobiera proszku, przez co niemożliwe jest skuteczne pozbycie się plam z ubrań. W tym artykule omówimy potencjalne przyczyny tego zjawiska, a także podpowiemy, co możesz zrobić, aby temu zaradzić.
Pralka nie pobiera proszku – dlaczego tak się dzieje?
Wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ma wiele wielu czynników. Wpływ na działanie urządzenia ma miejsce użytkowania, metoda podłączenia oraz w największej mierze od sposobu korzystania z niej. To właśnie przekłada się na to, że sprzęt działa prawidłowo. Brak odpowiedniej konserwacji, umieszczanie mocno zanieczyszczonych rzeczy oraz nieopróżnianie kieszeni może skutkować zabrudzeniem czy też zapchaniem pralki.
Dlatego też warto uważać, co i w jaki sposób się umieszcza w urządzeniu. Korzystanie ze sprzętu w niewłaściwy sposób oraz zużycie poszczególnych elementów może też wpływać na to, że pralka nie pobiera proszku. Zebraliśmy najczęstsze przyczyny, które prowadzą właśnie do tego stanu rzeczy.
Zanieczyszczona szuflada pralki
Zatkany lub zapchany pojemnik to jedna z najczęstszych przyczyn, przez które pralka nie pobiera proszku. Z biegiem czasu, resztki proszku i inne substancje mogą gromadzić się w zbiorniku, co może uniemożliwić praniu poprawnego pobierania proszku.
Zanieczyszczony dozownik detergentów
Kolejnym możliwym powodem jest uszkodzenie zaworu dozownika proszku. Jeżeli zawór ten jest uszkodzony lub nie działa poprawnie, to pralka nie pobiera proszku z dozownika.
Uszkodzony elektrozawór
Kolejną z przyczyn, które mogą prowadzić do tego, że pralka nie pobiera proszku i płynu do płukania, jest awaria elektrozaworu. W zależności od modelu urządzenie może być wyposażone w jeden, dwa, a nawet trzy takie zawory, które są odpowiedzialne za dostarczanie wody. Awaria jednego z nich może skutkować brakiem pobierania proszku.
Uszkodzony wąż dopływowy
Uszkodzenie węża to także awaria, która może skutkować brakiem pobierania odpowiedniej ilości proszku. Wąż dostarcza wodę, która jest niezbędna do tego, żeby urządzenie działało prawidłowo. Dlatego też, jeśli wystąpią problemy, o których była mowa wcześniej, to warto sprawdzić właśnie ten element budowy pralki.
Zobacz też: Jak zapobiec powstawaniu przepięć prądu?
Co zrobić, żeby naprawić pralkę, która nie pobiera proszku?
Awaria urządzenia najbardziej odbije się na stanie Twoich ubrań. Jeśli zauważysz, że plamy nadal są na tkaninach lub Twoja garderoba po zakończonym cyklu nieprzyjemnie pachnie, to znak, że coś jest nie tak z pralką. Warto od razu reagować, gdyż pozostawienie tego problemu może skutkować trwałym uszkodzeniem i koniecznością drogiej naprawy lub wymiany sprzętu.
Co zrobić, jeśli szuflada jest zabrudzona?
Pierwszym i najprostszym krokiem w rozwiązaniu tego problemu jest regularne czyszczenie pojemnika na proszek. Zaleca się, aby zrobić to, co najmniej raz na miesiąc. Pralki są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby umożliwić łatwe wyjmowanie i czyszczenie szufladki na proszek. Do czyszczenia można użyć ciepłej wody i delikatnego detergentu. W przypadku większych zabrudzeń użyj octu i szczoteczki, za pomocą której dotrzesz do trudnodostępnych miejsc.
Co zrobić w przypadku uszkodzonego dozownika w pralce?
W takim wypadku najlepszym wyjściem jest wymiana tego elementu. Sprawdzenie i ewentualna wymiana uszkodzonego zaworu dozownika proszku to zadanie dla profesjonalisty. Zdecydowanie nie zaleca się próby samodzielnego naprawiania takich elementów pralki bez odpowiednich umiejętności.
Uszkodzony elektrozawór pralki – jak go naprawić?
Jeśli pralka nie pobiera proszku i płynu do płukania i winnym tego jest uszkodzony elektrozawór, to także konieczna może być wizyta serwisanta. Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności i doświadczenia, to samodzielna naprawa może skutkować jeszcze większym uszkodzeniem urządzenia. Dlatego też warto w tym przypadku skorzystać z pomocy fachowca.
Awaria węża w pralce – co zrobić?
Jeśli zauważysz, że pralka nie pobiera proszku w wyniku uszkodzenia węża, to trzeba go wymienić. Próby naprawy tego elementu rzadko okazują się skuteczne, łatwiej jest go zastąpić. Jeśli awarii uległo sitko węża, to wtedy także warto wymienić cały element.
Czy zawsze trzeba wezwać fachowca, żeby naprawić pralkę?
Awaria pralki to problem, z którym w pewnym momencie spotka się większość właścicieli tego urządzenia. Regularne czyszczenie i konserwacja pralki to klucz do jej długiego i bezproblemowego działania. Istnieją pewne problemy z urządzeniem, które można spróbować rozwiązać samodzielnie. Są to na ogół proste awarie, takie jak np. pralka nie pobiera proszku z dozownika, co często jest spowodowane zapchanym pojemnikiem na proszek, który można łatwo wyczyścić. Innym typowym problemem jest pralka, która nie spuszcza wody – tutaj przyczyną może być zapchany filtr, który również można samodzielnie oczyścić.
Jeżeli jednak mimo podjętych działań pralka nadal nie pobiera proszku, zawsze zaleca się skontaktować z profesjonalnym serwisem naprawczym.
Naprawy, które wymagają rozbiórki pralki, wymiany części, lub ingerencji w system elektryczny, powinny być przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanych techników. Próba samodzielnej naprawy takich problemów może prowadzić do dalszych uszkodzeń, a także może być niebezpieczna.