Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – co może być przyczyną i jak się pozbyć problemu?

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – co może być przyczyną i jak się pozbyć problemu?

Awaria lodówki to często duży problem. Bez tego sprzętu trudno sobie wyobrazić przechowywanie żywności, nie mówiąc już o tym, że usterka urządzenia może być kosztowna. Jednym z częstych problemów jest awaria systemu chłodzenia. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego lodówka nie chłodzi i jak sobie poradzić z tym problemem.

Lodówka nie chłodzi, zamrażalka działa – jakie mogą być przyczyny?

Problem, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, jest dość powszechny i może być spowodowany różnymi przyczynami. Czasami nawet drobna zmiana w obsłudze urządzenia może prowadzić do takiej sytuacji. Istnieje kilka powodów, dla których może wystąpić taki problem. Zebraliśmy je w jednym miejscu.

Zabrudzony skraplacz

Jeśli zauważyłeś, że lodówka nie chłodzi, to problemem może być skraplacz, a mianowicie zanieczyszczenia, która się w nim nagromadziły. Jest to element budowy urządzenia, umiejscowiony zazwyczaj z tyłu lodówki, często na dole urządzenia. Ten element odpowiada za rozpraszanie ciepła, co umożliwia schłodzenie wnętrza lodówki. Gdy skraplacz jest zabrudzony, nie jest w stanie efektywnie rozpraszać ciepła.

Błędnie ustawiona temperatura

Ustawienie urządzenia ma również wpływ na bezawaryjne działanie. Zbyt wysoka temperatura w lodówce może sprawić, że nie chłodzi ona odpowiednio, podczas gdy zamrażarka działa bez zarzutu. Dlatego też istotne jest odpowiednie ustawienie temperatury.

Gorące potrawy przechowywane w lodówce

Wpływ na działanie urządzenia ma też właściwe użytkowanie. Przede wszystkim unikaj umieszczania w urządzeniu gorących potraw. To może prowadzić do trwałej awarii urządzenia. Warto w tym miejscu dodać też, że zbyt częste otwieranie lodówki lub niedomykanie drzwi również może doprowadzić do tego, że lodówka nie chłodzi, zamrażalka działa.

Awaria wentylatora

Kolejny element urządzenia, który jest bardzo ważny dla funkcjonowania lodówki to wentylator. To sprzęt, który jest odpowiedzialny za schładzanie i rozprowadzenia powietrza. Jeśli lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, to może być winą awarii wentylatora. Warto więc sprawdzić, czy ten element działa bez zarzutu.

Zepsuty agregat

Jednym z elementów, który jest absolutnie niezbędny do funkcjonowania lodówki, jest agregat. To on odpowiada za dystrybucje czynnika chłodzącego wewnątrz chłodziarki. Dlatego też każda awaria agregatu automatycznie prowadzi do tego, że lodówka nie chłodzi.

Zobacz też: Co zrobić, jeśli lodówka nie zasysa drzwi?

 lodówka nie chłodzi
Fot. Freepik

Co zrobić, jeśli lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi?

Każda z wymienionych sytuacji może prowadzić do tego, że urządzenie nie będzie działać prawidłowo. Dlatego też warto zgodnie z tą listą, krok po kroku sprawdzać poszczególne elementy. Jeśli odkryjesz, że skraplacz jest zabrudzony, to niezwłocznie należy go przeczyścić. Warto to zresztą robić regularnie. Czyszczenie skraplacza oraz obszaru wokół niego jest niezbędne, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i unikać zanieczyszczeń. Zrobiłeś to, a nadal lodówka nie chłodzi. Słychać wodę? W takim razie zatkany może być odpływ. W takiej sytuacji przeczyść również ten element. 

Jeśli w lodówce jest ustawiona nieprawidłowa temperatura, to możesz szybko naprawić ten błąd. Optymalna temperatura w chłodziarce powinna wynosić między 4 a 5° Celsjusza.

Staraj się nie otwierać drzwi lodówki zbyt często. Upewnij się także, że drzwi lodówki są dobrze uszczelnione i że sprzęt jest prawidłowo ustawiony. Dodatkowo, zanim włożysz potrawę do lodówki, to koniecznie sprawdź, czy nie jest ona zbyt gorąca. 

Warto podkreślić, że awaria wentylatora może prowadzić, że lodówka nie chłodzi. Światło nie świeci i sprzęt nie wydaje dźwięków? To może być znak, że jest problem z zasilaniem. Jeśli jednak urządzenie działa, to zweryfikuj, jak działa wentylator. Jeśli nie możesz swobodnie ruszać śmigłem to oznaka, że ten element jest wadliwy.

Awaria agregatu to usterka często trudna do zdiagnozowania. Jeśli lodówka nie chłodzi i dodatkowo pobiera dużo prądu lub bardzo głośno działa to może znaczyć, że właśnie ten element jest uszkodzony. Naprawa agregatu to nie jest proste zadanie, więc jeśli uważasz, że właśnie ta część odpowiada za nieprawidłowe działanie urządzenia, to warto skontaktować się z odpowiednim fachowcem.

Jak dobrze użytkować chłodziarkę?

Jako że lodówka to absolutnie kluczowy element wyposażenia kuchni, to warto o nią odpowiednio dbać. Dobrze użytkowane urządzenie będzie Ci służyć przez lata. Dlatego zastosuj kilka prostych porad, które pozwolą Ci uniknąć ewentualnych awarii. 

Przede wszystkim postaraj się umieścić chłodziarkę z dala od źródeł ciepła, takich jak kuchenka, piekarnik czy bezpośrednie nasłonecznienie. To pomoże jej efektywnie chłodzić.

Warto też dbać o jej wnętrze. Dlatego też odpowiednio zaplanuj rozmieszczenie produktów, tak, żeby powietrze mogło krążyć. Ponadto owijaj produkty i wyrzuć nieświeżą żywność. Dzięki temu unikniesz rozwijania się bakterii wewnątrz urządzenia. Nie zapomnij też o regularnym myciu lodówki. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie lodówki, warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty. Dbanie o sprzęt i świadomość tego, jak działa, może znacząco przedłużyć jego żywotność oraz zapewnić odpowiednie przechowywanie produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *