Lodówka nie zasysa drzwi – co możesz z tym zrobić?

Lodówka nie zasysa drzwi – co możesz z tym zrobić?

Prawidłowe działanie lodówki jest często uzależnione od co najmniej kilku czynników. Jednym z nich jest właściwe działanie drzwi. Tylko jeśli ten element działa prawidłowo, to możliwe jest optymalne utrzymanie temperatury w urządzeniu. Jeśli zauważyłeś, że Twoja lodówka nie zasysa drzwi, to warto szybko zareagować. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Jak działają drzwi w lodówce?

Do sprawnego działania lodówki konieczne jest szczelne jej zamknięcie. Po to, żeby urządzenie było w stanie utrzymać wymaganą temperaturę wewnątrz, konieczne jest dokładne zamykanie drzwi. Tylko wtedy ciepło spoza urządzenia nie dostaje się do komory chłodzącej. Wzrost temperatury może mieć negatywny wpływ na przechowywane produkty i prowadzić do ich zepsucia.

Dlatego tez producenci urządzeń już od wielu lat stosują specjalne uszczelki w drzwiach. Są one wyposażone w magnes z jednej strony, co sprawia, że same się domykają. Dzięki temu możliwe jest szczelne zamknięcie komory chłodzącej. Takie rozwiązanie przyczynia się do tego, że do lodówki nie przedostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz, co za tym idzie, nie dochodzi do wzrostu temperatury wewnątrz lodówki. Dlatego też uszczelka jest bardzo ważnym elementem budowy lodówki i należy dbać o to, żeby była w odpowiednim stanie.

Usterka drzwi w lodówce

Wiesz już, że drzwi są absolutnie kluczowym elementem budowy urządzenia. Dlatego też każda usterka tej części może oznaczać, że lodówka nie będzie działać poprawnie. Z tego powodu warto odpowiednio dbać o sprzęt, po to, żeby uniknąć kosztownych napraw lub wymiany urządzenia. Sytuacji, przez które może dochodzić do usterki drzwi w lodówce, może być co najmniej kilka. 

Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie ustawienie produktów w balkonikach na drzwiach. Nieodpowiednie umieszczenie produktów, np. pozostawienie wystających elementów, może uniemożliwiać zamknięcie drzwi. A to będzie prowadzić do braku szczelności. Przez to lodówka będzie próbować działać na wyższym poziomie, po to, żeby zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz komory chłodzącej. Na dłuższą metę będzie to prowadzić do trwałego uszkodzenia termostatu lub pozostałych elementów lodówki. Dlatego też najnowsze modele od znanych producentów są wyposażone w sygnalizację niedomkniętych drzwi, co pozwala uniknąć tego typu usterek.

Do awarii drzwi lodówki mogą też prowadzić inne sytuacje. W starszych modelach, np. takich, które nie są wyposażone w system NoFrost, może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się lodu. To także może prowadzić do awarii urządzenia. Błędne wypoziomowanie lodówki, uszkodzenie uszczelki lub zawiasów, także może prowadzić do trwałego uszkodzenia nie tylko drzwi, lecz także całego urządzenia. Powszechnym problemem jest także sytuacja, w której lodówka nie zasysa drzwi.

Sprawdź też: Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – co zrobić?

lodówka nie zasysa drzwi
Fot. Freepik

Lodówka nie zasysa drzwi – co zrobić?

Problem z brakiem zasysania drzwi może prowadzić do poważnych usterek całej lodówki. Zresztą po to producenci umieszczają magnesy w uszczelce, żeby całość była szczelnie zamknięta. Dlatego, jeśli zauważysz, że lodówka nie zasysa drzwi, to warto do razu reagować. Zacznij od sprawdzenia, czy żaden produkt, który przechowujesz, nie przeszkadza w domknięciu drzwi. Często wystające elementy mogą uniemożliwiać zamknięcie lodówki, dlatego warto je przełożyć, tak, żeby nic nie przeszkadzało. To pierwszy krok ku temu, żeby uniknąć problemów z zamknięciem drzwi.

W przypadku, gdy to nadmiar zgromadzonego lodu przeszkadza w zasysaniu uszczelki, to warto rozmrozić urządzenie. Dzięki temu pozbędziesz się oblodzenia z komory lodówki. Na przeszkodzie w zasysaniu drzwi może stać też błędne wypoziomowanie. Warto to też sprawdzić. Jeśli urządzenie jest zbyt mocno pochylone do przodu, to wtedy drzwi mogą się nie domykać. Dlatego też warto wyregulować lodówkę tak, żeby była lekko odchylona w tył.

Sprawdź też, czy zawiasy w lodówce nie są zbyt luźne. To także może być powód niedomykania drzwi. Dlatego też warto je dokręcić, to powinno pomóc w domykaniu lodówki. Jeśli sprawdziłeś te wszystkie rzeczy, a mimo to lodówka nadal nie zasysa drzwi, to może znaczyć, że uszkodzona jest uszczelka. W takim przypadku należy ją wymienić. Część producentów może nie produkować osobno uszczelek, co może oznaczać, że musisz wymienić całe drzwi. Na szczęście możesz znaleźć uniwersalną uszczelką, którą dopasujesz do swojej lodówki.

Jak dbać o lodówkę, żeby uniknąć awarii?

Codzienne dbanie i regularna konserwacja urządzenia powinna przyczynić się do dłuższej żywotności lodówki. Warto więc poświęcić kilka chwil, bo może się to najzwyczajniej opłacić. Przede wszystkim regularnie myj i sprzątaj lodówkę. Nadmiar jedzenia i brudu może mieć negatywny wpływ na działanie lodówki. Przede wszystkim, warto czyścić uszczelkę, gdyż nadmiar brudu może prowadzić do problemów z zamykaniem. Warto też regularnie odmrażać lodówkę, gdyż nadmiar lodu może negatywnie wpływać na działanie urządzenia. Unikaj też wkładania do lodówki ciepłych posiłków.

Wiesz już co zrobić, jeśli lodówka nie zasysa drzwi. W łatwy sposób możesz sobie poradzić z tym problemem i to bez konieczności wzywania fachowca. Pamiętaj, że regularne dbanie o lodówkę, pozytywnie wpłynie na żywotność urządzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *