Dobrze dobrany blat do łazienki to przede wszystkim element dekoracyjny i uzupełniający wizualnie całą aranżację. Musi być jednak praktyczny, łatwy w czyszczeniu, a także odporny na specyficzne warunki panujące np. po kąpieli. Podpowiemy Ci, jaki blat do łazienki wybrać oraz z jakimi rodzajami spotkasz się w sklepach.
Określ styl urządzania i funkcje, jakie ma pełnić blat
Blat łazienkowy może mieć naprawdę wiele odsłon. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji co do stylu wnętrza, a także oczekiwanej funkcjonalności. Wśród najpopularniejszych rozwiązań na rynku są szafki, na których ustawia się umywalkę i gotowe. W ostatnich latach królują modele podwieszane, wtedy przestrzeń pod meblem jest pusta, łatwa do czyszczenia i estetyczna. Jednocześnie takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń. W takim przypadku blat do łazienki pod umywalkę musi wizualnie komponować się z frontami szafek oraz ceramiką. Rzadko producenci dają możliwość komponowania kolorów według własnego uznania. Jeśli tak jest, na pewno są to wyższe koszty niż wybór dostępnego modelu od ręki.
Drugim ciekawym rozwiązaniem jest blat podwieszany, który mocuje się bezpośrednio do ściany. Na nim ustawia się umywalkę nablatową. Cała konstrukcja musi być jednak stabilna i dobrze zamontowana, aby nie było nieprzyjemnych niespodzianek podczas użytkowania. Przy takim rozwiązaniu warto też zadbać o elementy instalacji, aby były estetyczne. Przyłącza będą widoczne z daleka.
Nie chcesz tracić miejsca pod blatem łazienkowym? W tym miejscu możesz zaprojektować niewielkie szafki wiszące.
Blat łazienkowy może być dłuższy i stanowić zwieńczenie całego ciągu urządzeń i mebli, czyli pralki oraz szafki podumywalkowej, półek. To rozwiązanie daje wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawdzi się nawet w niewielkich wnętrzach lub we wnękach.
Jeszcze przed wyborem odpowiedniego materiału, dobrze byłoby zdecydować się na jeden styl urządzania wnętrza albo chociaż paletę kolorów, która m dominować w łazience. To znacznie pomoże w poszukiwaniu idealnego materiału wykończeniowego.
Zobacz: Koszt remontu łazienki – na ile warto się przygotować?
Rodzaje blatów łazienkowych
Przejdźmy teraz do konkretnych rodzajów materiałów, z których najczęściej są wykonywane blaty. Przedstawimy Ci zalety i wady każdego z rozwiązań.
Blat drewniany do łazienki
Drewno to materiał szlachetny, odnawialny i pięknie się prezentuje. Nic dziwnego, że jest tak lubiane we wnętrzach, także w łazienkach oraz kuchniach. Można je zestawić z różnymi materiałami wykończeniowymi, w tym ceramiką, szkłem, metalem, chromowanymi powierzchniami. W każdej wersji ociepla nieco wnętrze i dodaje mu przytulnego charakteru. W łazience, ze względu na wysoką wilgotność powietrza i specyficzne warunki, najlepiej sprawdzą się odmiany drewna egzotycznego. Wśród nich jak tek, iroko, merbau czy padouk.
Jeśli jednak chodzi o klasyczne gatunki, możesz postawić na blat drewniany do łazienki z takich gatunków jak dąb, modrzew, jesion lub buk. Oczywiście naturalny materiał musi być odpowiednio zaimpregnowany, aby zniósł działanie czynników zewnętrznych. Ponadto trzeba go co jakiś czas konserwować i odpowiednio czyścić, aby nie powstał grzyb.
Blaty laminowane do łazienki
Jaki blat do łazienki wybrać? Laminat to bardzo popularny materiał wykończeniowy ze względu na dość niską cenę i jednocześnie estetyczny wygląd. Może przypominać do złudzenia drewno, ale nie tylko. Na rynku są też różne blaty laminowane do łazienki, czyli opcje wykończeniowe w szerokiej gamie kolorystycznej. Do wyboru masz powierzchnie błyszczące oraz matowe, aby dopasować produkt do wyglądu i wymiaru łazienki. Laminat jest też trwały i świetnie pokrywa płyty MDF oraz wiórowe. Powierzchnia jest odporna na wodę, promienie słoneczne i wysoką temperaturę. Co do trwałości, na ogół materiał wytrzymuje wiele lat, jednak raz uszkodzony blat do łazienki pod umywalkę może nie nadawać się do naprawy.
Blat kamienny do łazienki
Najczęściej wybieranymi kamieniami są granit i marmur, ale we wnętrzach doskonale sprawdzi się też piaskowiec i trawertyn. To bardzo eleganckie odmiany, błyszczące lub matowe, o różnej strukturze. Taki blat jest dość ciężki, a jego wykonanie może być sporą inwestycją. Warto jednak postawić na wysokiej jakości kamień i obróbkę przez sprawdzoną firmę, aby powierzchnia była odporna na wilgoć oraz zarysowania. W dodatku blat kamienny do łazienki trzeba czyścić bardzo delikatnie. Mocne chemiczne środki mogą uszkodzić powierzchnię blatu.
Nowoczesny blat do łazienki z konglomeratu
W ostatnich latach popularny stał się konglomerat, jest nieco tańszy od szlachetnego i naturalnego kamienia. Ma jednak dodatek żywicy epoksydowej, co wpływa na niesamowitą trwałość materiału. Taki blat do łazienki z konglomeratu będzie lżejszy od kamiennego, ale trzeba go zaimpregnować przed montażem. Konglomerat jest ciepły w dotyku i bardzo elegancki.
Jaki blat do łazienki wybrać? Nie zapomnij o umywalce i baterii
Jedną z najważniejszych funkcji blatu łazienkowego jest solidna podpora dla umywalki. Trzeba zatem zastanowić się, jaki model najbardziej Cię interesuje. Misę można zamontować na blacie, co jest bardzo eleganckim i nowoczesnym rozwiązaniem. Na rynku znajdziesz umywalki wpuszczane w blat, gdzie wystawać będzie delikatnie krawędź oraz podblatowe, czyli zupełnie schowane. Niezależnie od rodzaju misy, trzeba zamontować ją na odpowiedniej wysokości. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest 85-95 centymetrów od posadzki do górnej krawędzi ceramiki. Wysokość trzeba dopasować do indywidualnych preferencji domowników.
Sprawdź też: Ergonomiczna łazienka, czyli na jakiej wysokości mocować różne urządzenia?
Koniecznie zastanów się też, jak ma być montowana bateria łazienkowa. Jeśli będzie potrzebny otwór w blacie, najlepiej zlecić to fachowcom. Na rynku jednak jest wiele modeli umywalek nablatowych, które mają już zamontowaną armaturę i nie trzeba martwić się o samodzielne prace techniczne.
Źródła zdjęć: Freepik / Canva