Farby do pokoju dziecięcego

Farby do pokoju dziecięcego

To, w jaki sposób urządzisz swoje mieszkanie, będzie miało ogromny wpływ na Ciebie oraz domowników. Jeśli więc malowanie pokoju dziecięcego wciąż jeszcze przed Tobą, sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz. Dowiedz się wszystkiego o emulsjach, aby nic Cię nie zaskoczyło. Zarówno w trakcie, jak i po ukończeniu prac. Zobacz, jakie farby do pokoju dziecięcego wybrać.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem malowania pokoju dziecięcego?

Wybór odpowiedniej farby do pokoju dziecięcego powinien zostać poprzedzony dokładnym researchem. W końcu wybierasz coś, co będziesz towarzyszyło Twojemu maluchowi na co dzień. Musi więc spełniać wyśrubowane normy, które pozwolą mu czuć się dobrze w swoim pokoju zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie malowanie, koniecznie weź pod uwagę:

 • odpowiedni kolor farby do pokoju dziecięcego,
 • bezpieczeństwo środka, który planujesz wykorzystać,
 • odpowiedni dobór farby, która będzie nadawać się do danego typu ściany,
 • wybór produktu, któremu niestraszne dziecięce rączki oraz nawet najbardziej szalone zabawy,
 • trwałość farby i łatwość utrzymania w czystości,
 • spójność z aranżacją oraz resztą wnętrza (a także całym mieszkaniem),
 • ilość potrzebnego produktu.

Znasz już podstawy. Czas przejść do bardziej zaawansowanych kwestii.

Jak wybrać odpowiedni kolor do pokoju dziecka?

Jednym z aspektów, który ma ogromne znaczenie podczas malowania przestrzeni dla Twojego malucha, jest kolor farby do pokoju dziecięcego. To właśnie w tym wnętrzu Twoja pociecha będzie spędzać długie godzinny, a być może także spać, dlatego tak ważne jest to, aby wybrać odpowiednią barwę. Staraj się unikać ciemnych odcieni (np. brązów, butelkowej zieleni, bordo), ponieważ mogą być one zbyt przytłaczające. Raczej zrezygnuj także z neonowych barw. Mogą one działać zbyt pobudzająco na dziecko.

Przyjmuje się, że w przypadku maluchów najlepiej sprawdzają się jasne, stonowane kolory. Będą one wpływać pozytywnie na Twoją pociechę i pozwolą jej czuć się dobrze w swoich czterech ścianach. Ponadto jeśli dziecko ma więcej niż kilka lat, możesz także zaangażować go w proces wyboru najlepszej barwy. Dzięki temu poczuje się ważne.

Aby jednak uniknąć chaosu, przedstaw mu jedynie od trzech do pięciu opcji, które uprzednio sam(a) zaakceptujesz. Dzięki temu kolor farby do pokoju dziecięcego będzie spełniał zarówno Twoje wymagania, jak i Twojego dziecka.

Jak wybrać farby do pokoju dziecięcego?

Nie da się ukryć, że ściany w pokojach dziecięcych należą do tych najbardziej eksploatowanych. Maluchy często dotykają je swoimi małymi rączkami (nie zawsze czystymi!). W przypływie euforii mogą się także zdecydować się, aby pomalować je pisakami, farbkami lub oblać kolorową wodą. Na szczęście współczesna technologia sprawia, że nie musisz obawiać się takich zdarzeń. Oczywiście o ile wcześniej odpowiednio się do nich przygotujesz, kupując właściwe farby do pokoju dziecięcego. Zmywalna wersja dostępna powszechnie w wielu marketach pomoże Ci ze spokojem posprzątać zabrudzenia. Na jaką najlepiej postawić? To zależy. Do dyspozycji głównie masz:

 • emalię akrylową,
 • lateksową farbę lub emulsję,
 • farbę winylową,
 • farbę ceramiczną,
 • farbę alkidową.

>> Zobacz też: Kolory do pokoju dziecięcego – 9 trafionych pomysłów

Choć wszystkie wymienione farby do pokoju dziecięcego są zmywalne, to różnią się niuansami, dlatego warto dopytać specjalistę podczas ich wyboru, aby otrzymać produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Ponadto jeśli przewidujesz, że Twoja pociecha będzie chętnie malować po ścianie, masz jeszcze jedno rozwiązanie. To farba tablicowa. Warto nią pokryć część pokoju malucha, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie używać kredy.

farba tablicowa do pokoju dziecięcego

Malowanie pokoju dziecięcego a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w kontekście malowania jest szczególnie istotne, jeśli chodzi o pokój dla malucha. Z tego względu pod wszelkim pozorem unikaj kupowania produktów z nieznanych źródeł. Ponadto zwróć uwagę na odpowiednie oznaczenia na opakowaniach farb. Powinny być one wolne od toksycznych substancji i odpowiednio przebadane. To sprawi, że zdrowie Twojego dziecka się nie pogorszy.Bezpieczne farby do pokoju dziecięcego nie mają także drażniących zapachów. Dzięki temu minimalizują szanse wystąpienia alergii, choć oczywiście nie całkowicie.

Z tego względu przed nałożeniem farby na wszystkie ściany w pokoju, warto wykonać test na niewielkiej powierzchni i obserwować, czy u Twojego dziecka nie pojawiają się niepokojące objawy. Choć ewentualne uczulenia nie są częste, to w przypadku maluchów należy zachować szczególną ostrożność.

Dobrą praktyką jest sięganie także po produkty jak najbardziej ekologiczne. Takie bezpieczne farby do pokoju dziecięcego to m.in. produkty akrylowe i lateksowe. Nie tylko dobrze kryją, ale także w swoim składzie mają ograniczoną ilość substancji szkodliwych dla środowiska.

Wiesz już, jak wybrać farby do pokoju dziecięcego? Zmywalna, akrylowa, tablicowa, ekologiczna – żadna z nich już nie ma przed Tobą tajemnic? Doskonale! Dzięki temu Twoje dziecko już wkrótce będzie cieszyć się nie tylko pięknym, ale także bezpiecznym pokojem. A Ty sam(a) przestrzenią, której nie trzeba będzie nadmiernie sprzątać.

Źródło zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *