Co zamiast drewna na ścianę?

Co zamiast drewna na ścianę?

Drewno stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów, który używa się do wykończenia wnętrz. Nie tylko można wyłożyć nim podłogi, ale również położyć na ścianach. Oczywiście to rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Dlatego warto zastanowić się nad innym oryginalnymi propozycjami. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co, zamiast drewna na ścianę możesz wybrać do swojego domu. 

Co zamiast drewna na ścianę? Pomysły do różnych pomieszczeń

W tej części artykułu podpowiemy Ci, co zamiast drewna na ścianę wybrać, jeśli chcesz zrezygnować z naturalnego materiału. Trzeba też wspomnieć, że wybrane przez nas propozycje są mniej wymagające. Nie trzeba ich impregnować, odnawiać co jakiś czas ani czyścić delikatnymi środkami przeznaczonymi wyłącznie do drewna. Mimo wszystko struktury bardzo mocno imitują drewno, z daleka mogą być właściwie trudno do odróżnienia.

Laminat, który imituje drewno

Szukasz rozwiązań, co na ścianę zamiast drewna sprawdzi się najlepiej? W dodatku myślisz o ekonomicznej opcji? Panele z laminatu są zazwyczaj tańsze niż drewno, w dodatku występują w wielu odcieniach. Łatwo też zadbać o ich czyszczenie, bo wystarczy wytrzeć je wilgotną szmatką lub użyć delikatnego środka czyszczącego. Drewno w tej kwestii jest bardziej wymagające, bo wymaga odpowiednich preparatów i regularnej konserwacji.

laminat zamiast drewna na ścianę

Płyty z laminatu są niezwykle popularne. To dlatego, że zapewniają trwałość koloru przez długi czas. Są też odporne na ścieranie, uderzenia, uszkodzenia mechaniczne, stąd też znajdują swoje zastosowanie w kuchni. Szczególnie warto zwrócić uwagę na laminat HPL, który nie wchodzi w reakcję z żywnością, dlatego jest bezpieczny w użytkowaniu. Można śmiało powiedzieć, że materiał ten doskonale sprawdza się jako drewnopochodny, stąd też będzie dobrym rozwiązaniem zamiast prawdziwego drewna na ścianę.

Panele z laminatu są dostępne w szerokim zakresie wzorów, kolorów i tekstur. Możesz znaleźć panele, które imitują różne rodzaje drewna, a nawet inne materiały, takie jak cegła czy kamień. To daje Ci większą elastyczność w dopasowaniu paneli do stylu i wystroju Twojej kuchni.

Sprawdź też: Panele nad blat kuchenny – jakie wybrać? Podpowiadamy!

Drewnopodobne lamele 

Choć ta propozycja może Ci się wydawać dość rzadko stosowana w praktyce, lamele ścienne doskonale sprawdzają się w kuchni i jadalni. O ile są oczywiście wykonane z odpornych na wilgoć materiałów. Ich naturalne wzory, kolorystyka i tekstura drewna mogą dodać przytulności.

Mimo że lamele drewnopochodne nie są wykonane z prawdziwego drewna, są trwałe i odporne na uszkodzenia. Ich warstwowa struktura zapewnia stabilność i wytrzymałość. Ponadto laminowane powierzchnie są odporne na plamy, zarysowania i blaknięcie koloru, co czyni je idealnym rozwiązaniem do kuchni, gdzie występuje dużo wilgoci.

lamele na ścianę do kuchni

Lamele drewnopochodne są łatwe do utrzymania w czystości. W większości przypadków wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką lub delikatnym środkiem czyszczącym. Nie wymagają specjalnych środków ani skomplikowanej konserwacji, co ułatwia utrzymanie ścian w kuchni w dobrym stanie.

Co ważne, lamele na ścianę w kuchni znacznie lepiej wyglądają na dużej przestrzeni. Właśnie dlatego, jeśli masz w planach powieszenie szafek, lepiej zastanowić się nad ostatecznym efektem wizualnym.

Płytki ceramiczne, które wyglądają jak drewno

Płytki cechują różnorodne faktury, kolory, kształty, a także wielkości. Dodatkowo zapewniają wiele możliwości dekoracyjnych w łazience, kuchni i w przedpokoju. Do wyboru masz wiele opcji, m.in. mozaikę, heksagony, patchworki. Jednak na rynku znajdziesz też takie kafle, które do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Pozostałe rodzaje płytek ceramicznych doskonale sprawdzą się, jeśli zastanawiasz się, co na ścianę zamiast drewna będzie trafionym i niebanalnym pomysłem albo sposobem na oddzielenie stref w pomieszczeniu.

płytki na ścianę w kuchni

Co jeszcze możesz wybrać zamiast drewna na ścianę?

Poszukujesz nietuzinkowej aranżacji ściany? Podobają Ci się wyjątkowe i rzadko spotykane rozwiązania? Poznaj ciekawe propozycje, które z chęcią wykorzystasz do kuchni, sypialni, salonu, łazienki czy przedpokoju. Zyskasz niepowtarzalnych charakter wnętrza i podkreślisz swój ulubiony styl. To alternatywy dla drewnianych struktur.

Cegła

Płytki ceglane stale zachwycają miłośników aranżacji. Wyróżnia je nieregularna faktura, która zdecydowanie przyciąga wzrok, ale przede wszystkim podkreśla estetykę mieszkania lub domu. Cegła najczęściej pojawia się w salonie, ponieważ wprowadza przytulny, domowy klimat. Nierzadko można spotkać ją w łazience zwłaszcza w stylu skandynawskim, nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym i rustykalnym. Dlatego stanowi uniwersalny i ponadczasowy dodatek do pomieszczenia. Dużą rolę odgrywają wszelkie rysy, wyżłobienia i wyszczerbienia, które są widoczne na cegłach. Te z pozoru niewielkie szczegóły wpływają na końcowy efekt.

Pamiętaj! Jeśli wybierasz cegłę do łazienki albo kuchni, powinna być ona zaimpregnowana. Tylko wtedy będzie odporna na wilgoć.

Spiek kwarcowy 

Co zamiast drewna na ścianę? W tym przypadku sprawdzi się także spiek kwarcowy. Wykonany jest z naturalnych minerałów, które powstają poprzez mieszanie i prasowanie m.in. piasku kwarcowego, iłów łupkowych, skał granitowych i barwników. Spieki są odporne na ścieranie, promieniowanie UV oraz wysoką temperaturę. Rewelacyjnie sprawdzą się do kuchni i łazienki, ponieważ nie uwalniają pod wpływem wody żadnych substancji i zapobiegają tworzeniu się pleśni, bakterii i grzybów. Spiek kwarcowy występuje również we wzorze drewna, który wygląda realistycznie, dlatego z powodzeniem może je imitować. Jego właściwości sprawiają, że idealny jest także na podłogę, blaty, a nawet meble. 

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny podobnie jak cegła wyróżnia się nieregularną powierzchnią. Jego naturalne kolory pasują do pomieszczeń wykonanych w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Tego typu dekoracja może stanowić wykończenie pojedynczej ściany. Kamień dekoracyjny spodoba się szczególnie osobom, które cenią sobie bliskość z naturą i stawiają na eleganckie, harmonijne wnętrza. Dodatkowo świetnie podkreśla wystrój, dlatego zdecydowanie znajdzie swoje miejsce w salonie, a nawet w łazience. 

Ważne! Kamienia nie należy kłaść na farbę, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na trwałość płytek. Dlatego wcześniej przygotuj powierzchnię i dokładnie ją oczyść. 

Beton

Co zamiast drewna na ścianę? Kolejną propozycją może być również beton, który od wielu lat cieszy się sporą popularnością. Niekiedy występuje w formie betonowych płyt, które cięte są w nieregularne kształty. W ten sposób można samodzielnie stworzyć własną, oryginalną kompozycję. Beton jest wręcz doskonały do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych. Mimo swojego surowego charakteru dodaje niepowtarzalnego klimatu i elegancji.

Dodatkowo materiał cechuje wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i inne szkodliwe czynniki. Ponadto jest wyjątkowo estetyczny i chętnie wybierany przez osoby ceniące sobie minimalizm. Rewelacyjnie komponuje się w zestawieniu z cegłą i pasuje do różnych pomieszczeń w całym domu.

Panele 3D

Jeśli szukasz oryginalnych rozwiązań, to z pewnością spodobają Ci się panele 3D. Możesz wykończyć swoją ścianę w sposób nietuzinkowy, który zachwyci Twoich gości. Dodatkowo uzyskasz również kreatywny dodatek do wnętrza. Panele dostępne są w różnych wzorach, nawet tych wykonanych z drewna, a także z paneli materiałowych, gipsowych, płyt MDF i nie tylko. Z łatwością stworzysz trójwymiarowy dekor ścienny, który połączysz z innymi elementami dekoracji. Panele 3D idealnie pasują do salonu, a także do łazienki. Nie powinny natomiast mieć kontaktu z wodą, dlatego należy je poddać dodatkowej impregnacji.

Co zamiast drewna na ścianę? Możliwości jest naprawdę wiele, a to tylko kilka propozycji, które możesz wykorzystać do aranżacji swojego domu. Nie musisz całkowicie rezygnować z drewna, ponieważ łatwo zastąpisz go innym tworzywem, które będzie go imitować. Podczas wyboru materiału warto zwróci uwagę na jego właściwości i przeznaczenie. Nie wszystko, co sprawdzi się do salonu, będzie również odpowiednie do kuchni i łazienki. 

Zobacz też: Dekoracje do kuchni na ścianę – 10 pomysłów

Źródło zdjęć: Freepik / Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *