Kolory do pokoju dziecięcego nie muszą być stereotypowe! Zanim więc pomalujesz pokój swojego dziecka, przemyśl, jak chcesz go urządzić i dobierz kolor ścian tak, by pasował do mebli i dodatków. W przypadku przedszkolaka lub starszego dziecka zdejmij z siebie nieco odpowiedzialności i zapytaj go o zdanie. Wspólny wybór odpowiedniego odcienia może być doskonałą okazją do spędzenia razem czasu.
Kolory do pokoju dziecka do 3. roku życia
Zostaniesz rodzicem i szukasz inspiracji jak urządzić pokój dla niemowlaka? A może masz w domu małe dziecko, którego pokój wymaga odświeżenia i dostosowania funkcjonalności do rosnącego brzdąca? Chętnie podpowiem Ci, jakie kolory sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Sama przetestowałam z moimi dziećmi już różne opcje i mam kilka wniosków, które mogą być dla Ciebie pomocne w podjęciu decyzji.
Zacznijmy więc od omówienia, jaki kolor do pokoju dziecka do 3. roku życia. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że w przypadku pociechy w tym wieku, to rodzic podejmuje ostateczną decyzję o sposobie urządzenia pokoju. Dziecko w wieku 2-3 lat można już zaangażować w wybór, na przykład podając mu wzornik z dwoma wybranymi przez rodzica kolorami, jednak nawet wtedy ostateczna decyzja spoczywa na dorosłym.
Jasne, stonowane barwy na ścianach, białe meble i kolorowe dodatki to wybór idealny. W naszej opinii kolory do pokoju chłopca mogą być dokładnie takie same, jak kolory do pokoju dziewczynki. Nie ma sensu wtłaczać dziecka na siłę w podział świata na różowy i niebieski, lepiej pokazać mu, że jego świat, niezależnie od płci, może być wielobarwny.
Dominujące kolory do pokoju małego dziecka powinny być stonowane, by były dobrym punktem wyjścia do urządzania tego wnętrza.
Polecamy:
- jasny szary,
- biały,
- beżowy,
- jasnozielony.
Dowiedz się, dlaczego te kolory warto wziąć pod uwagę.
Spokojna szarość
Kolor ten jest świetną bazą do stworzenia kolorowych aranżacji. Spokojne i jasne odcienie szarego sprawdzą się doskonale na wszystkich ścianach lub stworzą ciekawe zestawienie w połączeniu z jedną ścianą w bardziej intensywnym kolorze. Na tle szarej ściany pięknie prezentują się też meble w zdecydowanych kolorach (np. turkus, fuksja, czerwień).
Nienachalna biel
Powszechnie uważa się, że biel uspokaja i łagodzi – jest to zatem idealny kolor do pokoju malucha, który jest bardzo energiczny i jego wyciszanie zajmuje dużo czasu. Biały kolor ścian ciekawie komponuje się z białymi meblami i kolorowymi dziecięcymi dodatkami.
Ciepły beż
Beżowy to idealny kolor do tworzenia przytulnych aranżacji. Ten kojący zmysły kolor można zestawiać z bardziej intensywnymi barwami lub pastelowym różem, a nawet bielą. Będzie on także pięknie wyglądać w zestawieniu z kontrastującymi brązami czy granatem.
Zobacz też: Płytki rektyfikowane – wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie kolory wybrać do pokoju przedszkolaka?
O kolory do pokoju dziecięcego w przypadku przedszkolaka warto zapytać jego samego. Dziecko w tym wieku ma już mocno wyrobioną paletę preferowanych kolorów. Jest ona zmienna w czasie, ale warto podążać za upodobaniami dziecka, gdyż maluch w tym wieku uwielbia mieć poczucie sprawstwa. Oczywiście nie namawiamy tu do dania dziecku całkowicie wolnej ręki. Możesz wybrać kilka dopuszczalnych Twoim zdaniem kolorów i wspólnie z dzieckiem zdecydować się na jeden. Możesz też po prostu zapytać przedszkolaka o ulubiony kolor i jego palety wybrać odcień, który pasuje do wnętrza.
W tym wieku pod wpływem rówieśników i bajek pojawia się już najczęściej upodobanie do różowego wśród dziewczynek i do niebieskiego wśród chłopców. Łączymy się w bólu z rodzicami, którzy cierpią z tego powodu 😉.
Uspokajająca zieleń
Psychologia kolorów wskazuje, że jasnozielony kolor ma właściwości uspokajające i daje poczucie bezpieczeństwa. Zatem to idealny kolor do pokoju przedszkolaka, który intensywnie eksploruje świat i wiele spraw może go przerastać. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z jego ilością – zieleń w nadmiarze powoduje zmęczenie i wzmacnia drażliwość.
Optymistyczny różowy
Jeśli Twoje córka jest w wieku przedszkolnym, z dużym prawdopodobieństwem chciałaby mieć pokój w tym kolorze. Ten kolor bywa też niekiedy wybierany przez małych chłopców. Jasne odcienie różu symbolizują delikatność i łagodność, a także napawają optymizmem.
Kojący błękit
Częściej wybierany przez chłopców niż dziewczynki w wieku przedszkolnym. To kolor idealny dla dziecka zmagającego się z lękami, gdyż koi nerwy i pomaga w komunikacji. Bywa wykorzystywany w terapii lęków.
Radosna pomarańcz
Energetyzujący kolor pomarańczowy pomaga stworzyć radosną przestrzeń. Farbą w tym kolorze można pomalować jedną ścianę, by ożywić nieco aranżację w pokoju dziecięcym. Intensywnie pomarańczowa barwa ścian wymaga stonowanych kolorów mebli i dodatków.
Kolory do pokoju dziecięcego mogą mieć odcienie pasteli oraz barwy ziemi. Wtedy świetnie wpisują się w delikatność, subtelność i naturalność.
Sprawdź też: Kuchnia w stylu glamour – jak ją zaprojektować?
Kolory do pokoju małego ucznia
Jakie kolory do pokoju dziecka wybrać dla świeżo upieczonego ucznia? Czas pójścia do szkoły często zbiega się z terminem remontu pokoju pociechy – większość rodziców stara się wówczas znaleźć przestrzeń do wstawienia biurka i dodatkowego regału na książki, zatem malowanie ścian zazwyczaj odbywa się wtedy niejako przy okazji.
Kolory do pokoju małego ucznia powinny pasować do temperamentu dziecka. Nie wciskajmy na siłę stonowanych odcieni ścian, jeśli dziecko to wulkan energii i chciałoby wybrać farbę w intensywnym kolorze. Choć zgodnie z psychologią kolorów biały i zielony ma właściwości uspokajające, jednak nie narzucaj ich energicznemu dziecku. Daj mu szansę na podjęcie decyzji, przedyskutujcie jej zasadność i dobierzcie taki kolor farby, który będzie dobrze współgrać z temperamentem Twojej pociechy i jednocześnie będzie miał na niego pozytywny wpływ. Warto jednak wiedzieć, że szczególnie polecane dla dzieci w tym wieku są ściany w kolorze żółtym lub w kolorach ziemi. Dowiedz się więcej o tych rozwiązaniach i zaproponuj dziecku któryś z nich, jeśli nie ma ono sprecyzowanych preferencji.
Pobudzający żółty
Wielu producentów farb zaleca go do pokoju ucznia, gdyż kolor ten wzmacnia system nerwowy, ułatwia koncentrację i pomaga w rozwoju intelektualnym. Żółty to energiczny kolor, który pobudza do działania, a w nadmiarze wzmacnia nerwowość.
Neutralne barwy ziemi
Jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem przyrody, wykorzystaj ten fakt i zaproponuj mu ściany w kolorach ziemi. Barwy te wprowadzają do pomieszczenia kojący spokój i wypełniają go harmonią, przez co pomagają się wyciszyć i zrelaksować.
Kolor ścian w pokoju nastolatka
Kolory do pokoju dziecięcego to niewielki problem z perspektywy czasu. Rodzice dorastających dzieci mierzą się ze zdecydowanie trudniejszym zadaniem. Często młodzieńczy bunt ma odzwierciedlenie w formie urządzania przez dziecko przestrzeni wokół siebie. W takim przypadku kolory do pokoju młodzieżowego potrafią spędzać sen z powiek rodziców. Czy słusznie? Niekoniecznie.
Nastolatkowie chcą, by rzeczy i przedmioty należące do nich, wyrażały ich samych. Dobrze jest pozwolić dorastającemu dziecko na stworzenie swojej własnej przestrzeni zgodnie z upodobaniami. Warto oczywiście trzymać rękę na pulsie i jasno stawiać granicę, ale ważne jest wysłuchanie argumentów dziecka, by wiedziało, że jego zdanie jest dla Ciebie ważne.
Źródło zdjęć: Freepik / Canva