Półka drzewo – jak zrobić samemu, gdzie najlepiej wygląda?

Półka drzewo – jak zrobić samemu, gdzie najlepiej wygląda?

Twoja biblioteczka z dnia na dzień coraz bardziej się rozrasta? Szukasz ciekawego sposobu, który pomoże Ci estetycznie ułożyć piętrzące się książki? To oznacza, że półka drzewo jest dla Ciebie! Sprawdź, czym dokładnie jest, w jaki sposób ją wykonać samodzielnie i gdzie najlepiej umieścić.

Co to jest półka drzewo?

Półka drzewo to jeden z najbardziej popularnych sposobów na organizację swojej biblioteczki, który pomimo łatwego wykonania, jest niezwykle efektowny. Robi się go z drewna, które układa się w charakterystyczny sposób. Poszczególne deski tworzą pień, a następnie gałęzie drzewa. Na nich układa się poszczególne publikacje, a te razem tworzą piękną kompozycję, wyglądającą jak dostojne drzewo w trakcie jesieni.

Taka półka może mieć różne kształty i rozmiary, a jej wykończenie świetnie wygląda niemalże w dowolnym stylu. Najczęściej jest wykorzystywana w aranżacjach wnętrzarskich w stylu skandynawskim, rustykalnym i minimalistycznym, ale pasuje także do wielu innych motywów.

Czego będziesz potrzebować, aby wykonać taką półkę?

Marzy Ci się półka drzewo na książki w Twoim mieszkaniu, ale ceny gotowych produktów przyprawiają o zawrót głowy? Zastanawiasz się, co zrobić, aby mieć ją w swoim domu bez wydawania małej fortuny? Bez względu na metraż, dobrym pomysłem jest półka drzewo. Jak zrobić samemu? Jak zacząć? Oczywiście od odpowiedniego przygotowania.

Przydadzą Ci się następujące rzeczy:

  • dobrej jakości drewno – półka drzewo powinna zostać wykonana z twardego materiału oraz takiego, które będzie odporne na wilgoć, dlatego postaw na takie gatunki jak dąb, buk czy jesion,
  • piłę do cięcia – będzie niezbędna, aby przyciąć drewno na odpowiednie długości,
  • papier ścierny – za jego pomocą wygładzisz drewno, które od tej pory nie tylko będzie się lepiej prezentowało, ale także z pewnością Cię nie zrani,
  • wkrętarka i wkręty – pozwolą Ci połączyć ze sobą poszczególne deski, dzięki czemu całość rzeczywiście będzie wyglądała jak drzewo.

Zobacz też: Jak i gdzie sprzedać używane meble?

Wykonanie półki na książki krok po kroku

Masz już wszystko? Kolejny krok, aby w Twoim mieszkaniu pojawiła się półka drzewo, to wykonanie projektu. Rozrysuj na kartce sposób, w jaki chcesz, aby wyglądała Twoja konstrukcja. Pamiętaj, że nie musi być ona symetryczna – wręcz jest to nawet niewskazane, ponieważ dzięki nierównym gałęziom Twoje drzewo będzie bardziej realistyczne. Pamiętaj jedynie, aby kilka z nich znalazło się równolegle do ziemi, ponieważ to ułatwi Ci układanie książek.

Jeśli masz już wstępny plan, zacznij przycinać deski. Nie musisz martwić się o dodatkowe centymetry, ponieważ w przypadku takiej półki z każdej nierówności można zrobić atut. Zadbaj jednak o to, aby poszczególne gałęzie do siebie pasowały, ponieważ to umożliwi ich odpowiednie złożenie. Masz już wszystkie elementy? Chwyć za papier ścierny i dokładnie je wyszlifuj. Dzięki temu staną się one delikatne i przyjemne dla skóry oraz Twoich książek.

Później już tylko należy połączyć poszczególne deski za pomocą wkrętarki i wkrętów, a następnie przytwierdzić całą konstrukcję do ściany. Oczywiście powyższy schemat jest maksymalnie uproszczony. Być może będziesz chciał, aby Twoja półka drzewo pięknie się błyszczała lub miała inny kolor niż standardowy. Wówczas jeszcze przed skręcaniem czeka Cię malowanie i schnięcie materiału – czasem nawet podwójne.

Najlepsze miejsce, w jakim możesz umieścić swoją półkę drzewo

Swoją półkę drzewo najlepiej umieścić tam, gdzie chce się przechowywać książki. Zazwyczaj jest to salon i tam najlepiej wygląda ze względu na doskonałe połączenie z innymi elementami. Przykładowo możesz ją powiesić w towarzystwie drewnianej półki lub innych mebli wykonanych z naturalnych materiałów. Będzie również świetnie się prezentować, jeśli obok niej pojawią się rośliny. Przykładowo na jednej z gałęzi możesz położyć paproć lub inny kwiat pnący. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań, więc jeśli masz ochotę, taką półkę możesz nawet umieścić w sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *