Krzewy do cienia i półcienia – 10 najlepszych gatunków

Krzewy do cienia i półcienia – 10 najlepszych gatunków

W niemal każdym ogrodzie znajduje się miejsce, które jest trudne do zagospodarowania z uwagi na zacienione stanowisko. Nie każda roślina dobrze znosi takie warunki, zatem krzewy do cienia należy wybierać z dużą starannością, by cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Dowiedz się, na jakie rośliny warto postawić w takim przypadku.

Jakie krzewy do cienia wybrać?

Większość roślin najlepiej czuje się na stanowiskach o umiarkowanym nasłonecznieniu. Jeśli jednak szukasz takich, które będą dobrze rosnąć w cieniu, nie jesteś skazany na porażkę. Odpowiednio dobrane gatunki krzewów pozwolą Ci cieszyć się pięknymi krzewami także w zacienionej części ogrodu. 

Pamiętaj jednak, by wybierając rośliny do swojego ogrodu zwrócić uwagę nie tylko na stanowisko, na którym będą dobrze rosnąć, ale też na pozostałe wymagania. Część krzewów dobrze rośnie na przykład w kwaśnym podłożu, inne muszą zostać osłonięte od wiatru, a jeszcze inne wymagają gleby piaszczysto-gliniastej. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretne krzewy do cienia, poznaj wszystkie wymagania wybranych gatunków.

Krzewy do cienia – idealna ozdoba każdego ogrodu

Z doświadczenia wiem, że zazielenienie zacienionych miejsc w ogrodzie wydaje się trudne. Nie musi jednak tak być, jeśli wybierzesz odpowiednie rośliny do cienia i półcienia. Ich lista jest całkiem spora, jednak w tym artykule chciałabym przybliżyć Wam 10 najlepszych moim zdaniem krzewów do cienia i półcienia. Przyznaję, mój wybór jest subiektywny, jednak ma on też odzwierciedlenie w popularności tych roślin, która wynika nie tylko z mody na dany gatunek, ale też z łatwości jego uprawy. Poniższe zestawienie przygotowałam z myślą nie tylko o przydomowych ogrodnikach z doświadczeniem, ale też o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z własnymi roślinami.

Zajmijmy się najpierw krzewami do cienia – zobacz, jakie gatunki warto posadzić na takim stanowisku.

Zobacz też: Odmiany śliwek – jakie są najlepsze do ogrodu?

Różanecznik

Krzew znany też pod nazwą rododendron, który dorasta w Polsce nawet do 2,5 m wysokości. Z łatwością znajdziesz odmiany o kwiatach w kolorze czerwonym, różowym czy białym. Różaneczniki rosną najlepiej na glebie przepuszczalnej i wilgotnej o kwaśnym odczynie. Ich zimozielone liście są grube i błyszczące. Jeśli szukasz rośliny kwitnącej do cienia i półcienia, postaw na różanecznik. Efekt murowany!

różanecznik
Obraz Ralph z Pixabay

Ostrokrzew kolczasty

Jeśli masz w ogrodzie niezbyt żyzną glebę piaszczysto-gliniastą, to ten krzew do cienia sprawdzi się doskonale. Pamiętaj jednak, by zapewnić mu podłoże umiarkowanie wilgotne o kwaśnym odczynie. Kwiaty ostrokrzewu są niepozorne, za to jego liście i czerwone owoce tworzą ciekawą kompozycję. Roślina ta dobrze znosi cięcie, zatem ozdobne gałązki możesz wykorzystać do świątecznych dekoracji.

Ostrokrzew kolczasty
Obraz Ildefonso Gómez Sierra z Pixabay

Tawuła brzozolistna

W zestawieniu krzewów do cienia nie może zabraknąć tawuły brzozolistnej! To nie tylko piękna roślina, ale też niezwykle praktyczna. Rośnie na niemal każdej glebie – co prawda ogrodnicy zalecają glebę próchniczą, ale w moim ogrodzie doskonale radzi sobie na gliniasto-piaszczystej i kwitnie co roku bardzo obficie. Krzew ten nadaje się doskonale na żywopłoty, gdyż dobrze znosi cięcie. Jednak przeprowadzanie go nie jest konieczne – dlatego jeśli lubisz krzewy o naturalnym pokroju, ten gatunek będzie odpowiedni.

Tawuła brzozolistna
Obraz Jia Long z Pixabay

Cis pospolity

Ciemnozielone igły, ozdobne czerwone owoce i powolny wzrost to cechy charakterystyczne tego gatunku. Cis pospolity bardzo dobrze znosi cięcie, zatem nadaje się doskonale na żywopłoty. Jest łatwy w uprawie, jednak warto podkreślić, że rośnie najlepiej na glebach o odczynie zasadowym – co jest rzadkością wśród gatunków iglastych.

Uwaga! Wszystkie części tej rośliny poza miękką otoczką pestki (osnówką) są trujące.

Ligustr pospolity

To krzew o niewielkich wymaganiach. Rośnie dobrze na każdym stanowisku (także w pełnym słońcu i w cieniu), a także na glebach suchych. Ma gęsty system korzeniowy, dlatego warto wykorzystać go do wzmocnienia skarp w ogrodzie. Ligustr pospolity to roślina idealna na żywopłot, gdyż dobrze znosi cięcie. 

Uwaga! Owoce tej rośliny są trujące.

ligustr pospolity
Obraz Alicja z Pixabay

Laurowiśnia wschodnia

To jedyny gatunek laurowiśni, który dobrze rośnie w naszym klimacie. Jest to roślina o niskiej mrozoodporności, dlatego dobrym pomysłem jest okrywanie jej na zimę. Laurowiśni wschodniej nie należy przesuszać, najlepiej jest sadzić ją na żyznej i wilgotnej glebie. Liście tego krzewu źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie, dlatego najlepiej sadzić go w cieniu lub półcieniu. Warto wiedzieć, że laurowiśnia wschodnia będzie doskonale rosnąć pod koronami zimozielonych drzew.

laurowiśnia wschodnia
Obraz Romy Veccia z Pixabay

Trzmielina Fortune’a

To krzew o niewielkich wymaganiach, zatem z jego uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Trzmielina Fortune’a to zimozielona roślina o pięknych, kolorowych liściach, które poza zielenią przybierają też barwę białą czy żółtą. Choć najlepiej wybarwiają się, gdy rosną na słonecznym stanowisku, to dobrze znoszą także miejsca zacienione – choć w tym przypadku mogą być mniej kolorowe. Miejsca całkowicie zacienione znoszą najlepiej odmiany trzmieliny Coloratus i Dart’s Blanket.

Trzmielina Fortune’a
Obraz JackieLou DL z Pixabay

Zobacz też: Czy można kosić mokrą trawę?

Jakie krzewy sprawdzą się w półcieniu?

Zastanawiasz się, jakie będą odpowiednie krzewy do półcienia? W miejscu, gdzie na rośliny nie padają bezpośrednio promienie słoneczne, możesz posadzić wszystkie wyżej wymienione gatunki, ale nie tylko. Możesz zdecydować się też na kilka innych, bardzo interesujących roślin, które w cieniu nie będą sobie radzić zbyt dobrze, za to w półcieniu wyrosną okazale. 

Hortensja bukietowa

Roślina o pięknych stożkowatych kwiatostanach. Aby hortensja bukietowa bujnie kwitła, konieczne jest odpowiednie cięcie (kwitnie na pędach tegorocznych, cięcie należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia) i półcieniste stanowisko. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, kwaśnej i dosyć wilgotnej. Warto wiedzieć, że hortensja bukietowa jest mrozoodporna i nie ma konieczności przykrywania jej na zimę, choć przed nadejściem mrozów nasady młodych pędów warto obsypać korą lub trocinami.

hortensja bukietowa
Obraz Sylwia Aptacy z Pixabay

Jaśminowiec wonny

Niektóre krzewy do półcienia nie tylko zachwycają wyglądem, ale też zapachem. Doskonałym tego przykładem jest jaśminowiec wonny, który jest rośliną prostą w uprawie. Krzew ten jest mrozoodporny, doskonale znosi też suszę. Najlepiej jest posadzić go na glebie żyznej i przepuszczalnej o obojętnym odczynie. Co kilka sezonów warto przeprowadzić mocne cięcie tego krzewu, dzięki czemu pobudzimy go do wypuszczania nowych pędów.

jaśminowiec wonny
Obraz Hans z Pixabay

Irga szwedzka

Doskonała jako roślina okrywowa, niezastąpiona w ogródkach skalnych, niebanalna na żywopłot – irga w zależności od odmiany spełnia różne zadania. Krzew ten jest łatwy w uprawie i ozdobny także zimą (zachowuje liście i czerwone owoce). Irga nie znosi dobrze zbyt dużej wilgotności, dlatego zapewnij jej suche, lekkie i przepuszczalne podłoże.

irga szwedzka
Obraz Bronisław Dróżka z Pixabay

Krzewy do cienia i półcienia – tabela gatunków

Planowanie aranżacji ogrodu jest zajęciem ekscytującym, ale też wymagającym skrupulatności. Tę czynność bardzo ułatwiają tabele, które przybliżają charakterystykę poszczególnych gatunków. Poniżej znajdziesz zestawienie roślin do cienia i półcienia wraz z ich najważniejszymi cechami. Zobacz, które krzewy będą odpowiednie do Twojego ogrodu.

RoślinaCieńPółcieńZielona/kwitnącaZimozielone
Hortensja bukietowa
Rododendron (różanecznik)
Jaśminowiec wonny
Ostrokrzew kolczasty
Tawuła brzozolistna
Cis pospolity
Irga szwedzka
Ligustr pospolity
Laurowiśnia wschodnia
Trzmielina Fortune’a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *