Kompostownik z palet – jak zrobić krok po kroku?

Kompostownik z palet – jak zrobić krok po kroku?

Szukasz szybkiego i taniego sposobu na zrobienie kompostownika? Jeśli masz niepotrzebne palety, to możesz je wykorzystać. Kompostownik z palet to doskonały pomysł do szybkiej realizacji. Dowiedz się, jak go zrobić.

Dlaczego warto wykorzystać palety do budowy kompostownika?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania poszczególnych etapów wykonania kompostownika z palet, chciałabym Ci przybliżyć kilka zalet tego rozwiązania, które określam jako 3 razy E:

  • Ekologiczne – wykorzystujesz przedmiot, który został już wytworzony. Jest to zatem niejako recykling.
  • Ekonomiczne – posiadasz palety po dostawie (np. materiałów budowlanych)? Super, nie musisz wydawać pieniędzy na zakup desek. Jeśli z kolei nie posiadasz palet, możesz kupić używane w bardzo atrakcyjnej cenie lub poszukać w swojej okolicy osób, które chcą oddać te, które zalegają na ich podwórku.
  • Ekspresowe – zrobienie kompostownika z palet jest bardzo szybkie. Bez problemu zrobisz go w krótkim czasie, a do jego wykonania nie musisz posiadać dużych zdolności stolarskich.

Kompostownik z palet – sprawdzony pomysł do szybkiej realizacji

Jak zrobić kompostownik z palet? To przedsięwzięcie rozpocznij oczywiście od zebrania odpowiednich materiałów. Będziesz potrzebować:

  • 5 palet z niedużymi przestrzeniami między deskami,
  • wkręty do drewna lub ewentualnie gwoździe,
  • 2 pary zawiasów,
  • wkrętarka lub młotek (w zależności od tego, czy użyjesz wkrętów, czy gwoździ),
  • kątownik,
  • 2 ściski stolarskie kątowe,
  • papier ścierny 60,
  • papier ścierny 120,
  • olej lniany,
  • pędzel płaski 80 mm.

Gdy już zbierzesz wszystkie niezbędne materiały, możesz zabrać się za kompostownik z palet. Jak zrobić go, żeby wykonanie nie nastręczyło trudności nawet początkującemu majsterkowiczowi? Wybierz pogodny dzień i skręcaj go na podwórku, najlepiej nieopodal miejsca, w którym ma stanąć na stałe – dzięki temu zaoszczędzisz sobie trudu dalekiego przenoszenia go.

Zanim jednak przystąpisz do skręcania kompostownika, każdą paletę warto przeszlifować papierem ściernym o dużej granulacji, by pozbyć się ewentualnych zadziorów i nierównego koloru, a następnie papierem o średniej granulacji, by wygładzić drewno.

Przeszlifowane palety zaimpregnuj olejem lnianym – to doskonały sposób na przedłużenie ich żywotności, a do tego ekologiczny, zatem nie musisz się obawiać, że do Twojego kompostu przenikną szkodliwe substancje.

Zobacz też: Jaki odkurzacz do liści kupić? TOP5

Jak zrobić kompostownik z palet?

Gdy już zaimpregnowałeś palety, możesz przejść do robienia kompostownika. Zgodnie z rozpiską potrzebujesz 5 palet – 4 do zbudowania ścianek i 1 na pokrywę. Pracę rozpocznij od przygotowania boków. Aby kompostownik z palet był estetyczny, dobrze jest górną stronę palety ustawić na zewnątrz. Najpierw połóż jedną paletę górną stroną na trawie i dostaw do niej drugą tak, by ładniejsza część znalazła się na zewnątrz. Między paletami musi być kąt 90 stopni – w jego ustawieniu pomogą Ci ściski stolarskie kątowe. Gdy ustabilizujesz palety, upewnij się, że masz odpowiedni kąt (użyj kątownika), a gdy wszystko będzie ok, połącz palety wkrętami. Umieszczaj je co 10-15 cm, by nadać konstrukcji stabilności. Gdy palety będą już skręcone razem, postaw je i przyłóż do nich kolejną. Złap kąt 90 stopni i skręć za pomocą wkrętów. Masz już trzy boki kompostownika.

Po połączeniu trzech palet następuje moment, kiedy należy zamontować zawiasy. Aby to zrobić wygonie, połóż jedną paletę ładniejszą stroną na trawie i ustaw na niej trzy skręcone palety tak, by ta leżąca na trawie stanowiła czwarty bok kompostownika. Przyłóż zawiasy tak, by połączyć ostatni bok ze skręconymi wcześniej paletami.

Podobnie zrób z ostatnią z palet – połóż ją ładniejszą stroną na trawniku, a na górę postaw skręcone już boki kompostownika. Weź podnóżek lub stopień i wejdź do środka, a następnie przymocuj zawiasy. W ten sposób otrzymasz klapę kompostownika.

Kompostownik z palet – wykorzystanie

Kompostownik z palet ustaw na miejscu docelowym (musi być równe, by konstrukcja stała stabilnie). Zastanawiasz się, dlaczego w tej konstrukcji nie ma dna? Jest to celowy zabieg, który ma poprawić jakość wytwarzanego kompostu. Brak podłogi umożliwia dżdżownicom wchodzenie w pryzmę, dzięki czemu będzie ona szybciej dojrzewać.

Kompostownik z palet pasuje do ogrodów urządzonych na przykład w stylu rustykalnym. Nie będzie on pasować do nowoczesnych ogrodów, jednak konstrukcja ta zazwyczaj staje na obrzeżach działki, dlatego po odpowiednim obsadzeniu wokół roślin, nie będzie się ona zanadto rzucać w oczy. Pamiętaj, by kompostownika nie ustawiać w mocno nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, gdy jest on osłonięty od wiatru, gdyż sprzyja to zachowaniu odpowiedniej wilgotności pryzmy.

palety

Modułowy kompostownik z palet

Robiąc kompostownik z palet, warto przewidzieć dodanie za jakiś czas drugiego modułu. Kompostowniki, które składają się z 2 lub 3 komór są bardzo praktyczne, gdyż ułatwiają i skracają czas potrzebny na przygotowanie dobrego nawozu. Pryzmę należy co jakiś czas przewracać i górne warstwy powinny trafić na dno, a to, co było na dnie na górę. Dwie komory ułatwiają przerzucanie pryzmy. Natomiast trzecia z komór może służyć do wstępnego kompostowania świeżych odpadków.

Źródło zdjęć: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *