Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Poznaj domowe sposoby

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Poznaj domowe sposoby

Kamień w kabinie prysznicowej może pojawić się nawet w niewielkim odstępie czasu od remontu. Nie wygląda on estetycznie, może utrudnić też korzystanie ze słuchawki czy baterii. Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Zastosuj te sprawdzone domowe sposoby.

Regularne czyszczenie to podstawa!

Kamień w kabinie prysznicowej pojawia się ze względu na twardą wodę, w której znajduje się zbyt dużo związków wapnia i magnezu. Przy wyższej temperaturze zaczynają się robić osady, bo ciepło sprzyja wytrącaniu minerałów. Niestety, nie wygląda to estetycznie, a w dodatku może prowadzić do problemów z użytkowaniem słuchawki prysznicowej, baterii czy nawet rozsuwanych drzwi. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie kabiny.

Zanim zastanowisz się, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej, wyrób sobie dobre nawyki. Po każdej kąpieli wycieraj drzwi prysznicowe do sucha, aby kropelki wody i pozostałości po kosmetykach nie zostawały na czystej tafli szkła. Używaj do tego ściągaczki, najlepiej delikatnej i bezpiecznej, aby nie porysować powierzchni. Regularnie myj słuchawkę i baterię, czyszcząc powierzchnię z brudu. Możesz stosować do tego zarówno środki dedykowane do łazienki, jak i domowe preparaty z użyciem bezpiecznych składników. Poniżej znajdziesz produkty, które doskonale się do tego sprawdzą. Jeśli masz kabinę prysznicową z zasłoną, dowiedz się, w jaki sposób trzeba ją czyścić. Przydatne informacje znajdziesz prosto u producenta, np. czy można umieścić ją w pralce.

czyszczenie słuchawki z kamienia

Pamiętaj też o wysokiej jakości armaturze i kabinie prysznicowej. Producenci stosują coraz więcej nowoczesnych technologii odpychających brud i ograniczających pozostawianie kamienia. Warto na nie zwrócić uwagę podczas planowania remontu.

Zobacz: Jaki blat do łazienki wybrać? Podpowiadamy!

Ocet idealny na kamień w kabinie prysznicowej

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Zastosuj domowe sposoby, zanim sięgniesz po silnie żrącą chemię! Zarówno drzwi prysznicowe, jak i brodzik i płytki możesz czyścić octem.

Wystarczy, że wymieszasz go w proporcjach 1:1 z wodą. Następnie zamocz ściereczkę i wyczyść daną powierzchnię. Możesz też ją spryskać roztworem, używając do tego butelki z atomizerem. Pozostaw ocet z wodą na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Pamiętaj, aby wytrzeć powierzchnię do sucha, wtedy ograniczasz ryzyko rozwoju bakterii.

Nawet jeśli nie masz problemów z widocznym kamieniem w kabinie prysznicowej, możesz przygotować domowy środek do czyszczenia. Wystarczy rozpuścić ocet z wodą w proporcjach 1:2, a także dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, delikatnego detergentu o wybranym zapachu. Taki środek możesz z powodzeniem traktować jako uniwersalny płyn do mycia na mokro, który trzeba spłukać i wytrzeć do sucha. Przyda się zarówno do kabiny, brodzika, płytek, jak i armatury.

uniwersalny domowy spray do czyszczenia

Jeśli ślady kamienia są mocno widoczne np. na baterii łazienkowej lub słuchawce, polej octem ręcznik papierowy lub wacik kosmetyczny. Przyłóż taki mokry kompres i zostaw na minimum godzinę. Potem gąbką wytrzyj powierzchnię, docierając do trudno dostępnych miejsc np. z pomocą starej szczoteczki do zębów. Potem wyczyść kabinę jak zawsze i wytrzyj ją do sucha.

Kamień na kabinie prysznicowej utrzymuje się już dłuższy czas? Delikatnie podgrzej ocet, wtedy będzie miał jeszcze lepsze właściwości. Możesz go połączyć z wodą utlenioną i stworzyć silny roztwór do użycia w postaci sprayu.

Sprawdź też: Jakie lustro do łazienki wybrać? Dekorujemy!

Czyszczenie kamienia sodą oczyszczoną i kwaskiem cytrynowym

Co zrobić, kiedy zabrudzenia mają już sporo czasu? Jak usunąć stary kamień z kabiny prysznicowej? Z trudnymi zabrudzeniami, osadami po kosmetykach i kamieniem, świetnie radzi sobie soda oczyszczona połączona z niewielką ilością wody. Konsystencja pasty jest łatwa do nałożenia na niewielkich fragmentach płytek do mycia naczyń czy baterii. W dodatku można ją nałożyć na gąbkę i zacząć tradycyjne czyszczenie kabiny prysznicowej. Pamiętaj, aby po użyciu takiej pasty z sody, dokładnie spłukać powierzchnię i wytrzeć ją do sucha.

Wiesz już, jak usunąć stary kamień z kabiny prysznicowej z pomocą sody oczyszczonej. Podobny efekt uzyskasz z pomocą kwasku cytrynowego i odrobiny wody. Taka pasta świetnie sobie radzi z zabrudzeniami oraz kamieniem. Stosuj ją tak samo jak pastę z sody oczyszczonej, a ostateczny efekt na pewno Cię zaskoczy!

Pamiętaj o tym, żeby pasty nakładać miękkimi ściereczkami lub gąbkami. Kabiny prysznicowe nie powinny być czyszczone ostrymi drucikami ani preparatami z mikrogranulkami, które mogłyby uszkodzić delikatne powierzchnie.

Jak jeszcze możesz wyczyścić kamień w kabinie prysznicowej?

Oczywiście w sklepach jest wiele dedykowanych detergentów do łazienek, w tym mleczka, żele i spraye czyszczące. Jeśli się na nie zdecydujesz, stawiaj na takie produkty, które mają bezpieczne składniki. Nie będą one podrażniać Twoich oczu i rąk podczas sprzątania, a w dodatku pozostawią powierzchnię bezpieczną do użytkowania. Stawiaj na produkty, które mają w składzie naturalne składniki pochodzenia roślinnego, w tym delikatne olejki oraz ekstrakty.

Do czyszczenia powierzchni z kamienia, szczególnie większych fragmentów ściany czy brodzika, świetnie sprawdzi się parownica. Przy wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze jesteś w stanie pozbyć się bakterii, wirusów, a także nieestetycznych osadów.

Źródła zdjęć: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *