Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny? Wymiary

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny? Wymiary

Odpowiedni montaż parapetu wewnętrznego jest ważny z dwóch powodów. Będzie on pełnił zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dlatego tak ważne jest to, aby zrobić to dobrze. Nie wiesz jak? Dowiedz się, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny w Twoim domu lub mieszkaniu.

Parapet wewnętrzny bez grzejnika – ile powinien wystawać?

Jeśli montujesz parapet wewnętrzny w miejscu, w którym nie ma grzejnika, masz o jedno zmartwienie mniej. Nie musisz martwić się o cyrkulację powietrza ani inne aspekty związane z ogrzewaniem. O tym, jak bardzo jest to ważne, dowiesz się za chwilę. To, co dla Ciebie jest istotne, to fakt, że parapety zazwyczaj montuje się tak, aby wychylały się około 3-5 centymetrów od ściany. Jak się domyślasz, nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, jednak możesz od niego wyjść, jeśli zastanawiasz się, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny bez grzejnika.

W praktyce parapet może wystawać znacznie więcej. Przyjmuje się, że aż 60% jego szerokości może znajdować się za ścianą. Oczywiście takie rozwiązanie wymaga zastosowania odpowiednich konstrukcji i wzmocnień, jednak nie jest to niemożliwe. Nie zawsze jednak istnieje sens takiego montażu. Przykładowo w niewielkich wnętrzach tego typu konstrukcja będzie dużą przeszkodą.

Jeśli więc chcesz wiedzieć, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny bez grzejnika w Twoim przypadku, zastanów się, czego oczekujesz. Czy ta przestrzeń ma tylko ładnie wyglądać? Wówczas nie potrzebujesz zbyt dużego wysunięcia. A może wręcz przeciwnie – ma pełnić rolę funkcjonalną, np. jako miejsce na doniczki lub przechowywanie? W tym przypadku parapet wystający o 30% lub więcej może być doskonałym rozwiązaniem.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny przy oknie z grzejnikiem?

Niestety w większości przypadków w polskich domach parapety wewnętrzne montuje się nad grzejnikami. To oznacza, że poza wskazówkami, o których czytałeś wyżej, musisz także wziąć pod uwagę kolejne aspekty. Jakie? Niestety zbyt nisko zainstalowany parapet będzie zaburzał cyrkulację ciepłego powietrza w domu. Jest to szczególnie istotne, jeśli marzy Ci się model wystający o więcej niż 3 centymetry. Przez to nie tylko będziesz niepotrzebnie grzać sam parapet, który ulegnie szybszemu zniszczeniu, ale także poniesiesz wyższe rachunki za ogrzewanie. Z tego względu poza analizą ile powinien wystawać parapet wewnętrzny w Twoim domu, zastanów się, jak wysoko musi się znajdować. Przyjmuje się, ze minimum to 10 centymetrów. Jeśli jednak chcesz mieć całkowitą pewność, że ciepło w Twoim salonie czy kuchni nie będzie się marnować, rozważ jeszcze większe odległości. Idealną wartością będzie 20 centymetrów, jednak każdy dodatkowy milimetr będzie świetnym pomysłem.

Parapet z grzejnikiem

Sprawdź też: Ciepły parapet – co to takiego i czy warto zamontować?

Mocno wystający parapet – czy to możliwe?

Niektórym marzy się mocno wystający parapet. Oczyma wyobraźni widzą na nim piękne kwiaty, ozdoby lub pudełka do przechowywania. Jeśli Ty też do nich należysz i ze względów estetycznych lub użytkowych chcesz mieć nieco bardziej wystający parapet, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Jak najbardziej takie rozwiązanie jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że wymaga ono odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli więc zastanawiasz się, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny w Twoim domu, odpowiedź brzmi: więcej niż 40% swojej szerokości.

Przy takim parapecie ważne jest zamontowanie wsporników pod spodem. Należy je rozmieścić w odległości maksymalnie 50 centymetrów (nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to co 30 lub 40 centymetrów). Mocuje się je do ściany kołkami rozporowymi i wkrętami lub przytwierdza specjalnym silikonem budowlanym. Dzięki temu taka konstrukcja ma szansę trzymać się przez długie lata.

To jednak niejedyny sposób na mocno wystający parapet. Świetnym rozwiązaniem jest także zabudowanie grzejnika pod oknem, dzięki czemu otrzymuje się jeszcze więcej wolnej przestrzeni. Można je rozważyć szczególnie w niewielkich wnętrzach, gdzie brakuje miejsca na przechowywanie. Jednocześnie cyrkulacja powietrza nie jest aż tak bardzo istotna, ponieważ małe pokoje nagrzewają się bardzo szybko.

Czy parapet musi wystawać?

Zastanawiasz się, czy na pytanie, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, można odpowiedzieć: nic? Oczywiście, że tak. 

Wprawdzie nie jest to popularna praktyka, jednak jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Jeśli cenisz sobie prostotę, a w duszy grają Ci minimalistyczne projekty, takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo dzięki niemu zyskasz odrobinę przestrzeni, która jest niesamowicie istotna w małych pokojach. Wysuwanie parapetu nie jest obowiązkiem, dlatego możesz zaprojektować wnętrze tak, aby uniknąć tego typu konstrukcji. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że taki sposób instalacji parapetu jest łatwiejszy. Również wymaga zastosowania odpowiednich technik, dlatego zatrudnij do tego celu sprawdzonego specjalistę.

Parapet niewystający

Odpowiedni montaż parapetu i decyzja, ile powinien wystawać, zdecydowanie nie jest łatwa. Tak jak pozostałe, podczas budowy swoich czterech ścian. Mamy jednak nadzieję, że z tymi wskazówkami podejmiesz najlepszą możliwą decyzję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *