Ciepły parapet – co to takiego i czy warto zamontować?

Ciepły parapet – co to takiego i czy warto zamontować?

Wykonanie termoizolacji to jeden z najważniejszych etapów powstawania budynków. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na duże zniwelowanie uciekania ciepła z czterech ścian. Jedną z najpopularniejszych możliwości jest ciepły parapet. Czytaj dalej, a dowiesz się, co to jest i kiedy warto postawić na taką konstrukcję.

Co to jest ciepły parapet?

W tworzeniu izolacji termicznej niektóre obszary wymagają szczególnej uwagi. Na pewno warto dokładnie zwrócić uwagę na to, jak wygląda szczelność okien. Już na etapie wybierania trzeba zwrócić uwagę na to, jaką mają izolacyjność termiczną. Jednak to nie jedyne co możesz zrobić, żeby uniknąć mostków termicznych, czyli luk, przez które budynek traci ciepło. Warto dokładnie zabezpieczyć miejsca połączenia ścian z oknem. Szczelna instalacja to gwarancja tego, że ciepło nie będzie uciekać, co jest korzystne dla stanu Twojego portfela.

Ciepły parapet to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. A to dlatego, że pozwala doszczelnić połączenie pomiędzy ścianą a oknem. Są to profile, wykonane z XPS (twardego polistyrenu ekstrudowanego) lub EPS (twardego styropianu). Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest dodatkowe uszczelnienie, co przekłada się na zniwelowanie strat ciepłego powietrza. Są to produkty uniwersalne, które można stosować do okien aluminiowych, modeli z PCV oraz drewnianych. 

Zalety takiego rozwiązania

Główną zaletą zastosowania takiego rozwiązania jest szczelność. Ciepły parapet ma wiele plusów, największym jest eliminacja przedmuchów i przeciekania wody pomiędzy oknem a parapetem. Zastosowanie rozwiązań z XPS lub EPS przekłada się na to, że cała instalacja okienna jest pozbawiona szczelin, którymi mogłyby przenikać wcześniej wspomniane czynniki atmosferyczne. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wilgoci w pomieszczeniu.

Spójna i równa powierzchnia przyczynia się do likwidacji mostków termicznych. To przekłada się na redukcję utraty ciepła, w efekcie czego, możliwe jest zniwelowanie kosztów energii cieplnej. Warto więc zainwestować w takie rozwiązanie, po to, żeby uniknąć dużych wydatków na prąd, gaz, czy węgiel niezbędny do ogrzania wybranej powierzchni. 

Kolejną zaletą wyboru ciepłych parapetów z XPS lub EPS jest większa ochrona połączeń okno-ściana. Przede wszystkim, profile stanowią duże wsparcie dla parapetów zewnętrznych i wewnętrznychi zapobiegają nadmiernemu osadzaniu. Warto też podkreślić, że zastosowanie tego rozwiązania chroni piankę montażową przed działaniem wilgoci, co za tym idzie, jej niszczeniu. Dlatego też warto postawić na ciepłe parapety w przypadku montażu dużych i ciężkich okien, ponieważ będą one stanowić dodatkowe podparcie. 

Warto też podkreślić, że zastosowanie ciepłych parapetów poprawia jakość montażu okna. To za sprawą tego, że są to modele dedykowane do poszczególnych wariantów okien. Dzięki temu cała konstrukcja jest spójna pod względem wymiarów. Sam montaż profili z XPS lub EPS jest również bardzo łatwy, wymaga tylko odpowiedniego przygotowania, o czym za chwilę.

ciepły parapet montaż
Fot. Freepik

Ciepły parapet – wady

Przyglądając się temu, jak wyglądają ciepłe parapety i jakie wynikają korzyści z zastosowania takiego rozwiązania, warto też rozważyć jego wady. Tych nie jest dużo, lecz trzeba je wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, chodzi tutaj o aspekt cenowy. Wybór profili to inwestycja, o wiele większa niż w przypadku postawienie na standardowy montaż za pomocą pianki montażowej. 

Weź pod uwagę fakt, że należy je zamontować na etapie powstawania budynku, warto więc dokładnie policzyć, czy masz odpowiednie środki na zakup, wykonanych z XPS lub EPS profili, które stworzą ciepły parapet. Wady finansowe tego rozwiązania mogą zostać przyćmione przez późniejsze zyski, lecz najpierw musisz się przygotować na wydatki.

Te mogą być szczególnie wysokie, jeśli decydujesz się na duże, trójszybowe okna, lub modele o niestandardowym rozmiarze. Wtedy musisz się zdecydować na tworzony na zamówienie ciepły parapet. Wady wynikające z finansowych aspektów mogą być jeszcze większe, jeśli decydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy montażowej. Jednak te aspekty, o ile masz zgromadzony odpowiedni budżet, nie powinny wpływać na to, że na zadane pytanie: „Ciepły parapet czy warto?” – odpowiesz negatywnie.

Jak zainstalować ciepły parapet? Montaż takiego rozwiązania

Niesamowicie ważna jest instalacja takiego rozwiązania jak ciepły parapet. Montaż musi być odpowiednio przeprowadzony, tylko wtedy osiągniesz pełnię zalet, o których wspominaliśmy wcześniej. Zanim jednak przystąpisz do prac, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, jeśli chodzi o ciepły parapet. Wymiary są absolutnie kluczowe, muszą być dopasowane do modelu okna.

Zgodnie z tym, co przekazaliśmy kilka zdań przedtem, instalacja powinna zostać przeprowadzona na etapie budowy budynku. Wykonaj ją na wypoziomowanym i wyrównanym otworze, w którym ma być wykorzystany ciepły parapet. Montaż powinien odbyć się przy wykorzystaniu kleju do styropianu. Dodatkowo warto uszczelnić całą instalację za pomocą pianki. Dzięki temu połączenie będzie pozbawione jakichkolwiek otworów.

Jak widzisz, zastosowanie takiego rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści. Dlatego też, jeśli jesteś na to przygotowany finansowo, warto postawić na ciepły parapet. Wymiary, które są dopasowane do rozmiaru okna oraz odpowiednio przeprowadzona instalacja sprawią, że będziesz czerpać korzyści z tego rozwiązania przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *