Ile miejsca na stół z krzesłami zagospodarować? Kompletny poradnik

Ile miejsca na stół z krzesłami zagospodarować? Kompletny poradnik

Martwisz się, czy Twój wymarzony stół z krzesłami zmieści się w salonie lub jadalni? Podpowiadamy, ile miejsca należy przeznaczyć na stół i co zrobić, jeśli mamy niewiele miejsca, ale potrzebujemy dużego blatu, przy którym będziemy mogli przyjąć gości. Skorzystaj z naszych rad!

Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami?

Na to pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź: to zależy. I choć brzmi ona w sposób żartobliwy, niestety taka nie jest. To, ile miejsca na stół z krzesłami należy wygospodarować w salonie, jadalni czy kuchni zależy od kilku czynników.

Znaczenie w tym przypadku ma z pewnością:

  • kształt stołu – najbardziej ustawne są z reguły stoły prostokątne, zatem jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, lepiej zrezygnować z mebli o okrągłych lub kwadratowych blatach;
  • wielkość stołu – banał, jednak nie można go pominąć;
  • ilość miejsca przypadającą na jedną osobę – jeśli urządzasz jedynie krótkie spotkania towarzyskie, możesz zdecydować się na zapewnienie gościom mniejszej ilości miejsca przy stole niż w przypadku dłuższych imprez;
  • funkcjonalności mebla – niektóre modele stołów są rozkładane, dzięki czemu na co dzień mogą być złożone i zajmują wówczas mniej miejsca niż wtedy, gdy są rozciągnięte.

Sprawdź też: Kwiaty w salonie nowoczesnym – na jakie gatunki postawić?

Jak ulokować gości przy stole, by zapewnić im wygodę?

Także na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak zazwyczaj przyjmuje się, że dla każdej osoby musimy zapewnić co najmniej 60 cm boku stołu i 40 cm w głąb blatu. Czyli jeden gość, to w wersji najniższej 60 x 40 cm. Do tego oczywiście musimy doliczyć miejsce niezbędne do wygodnego wysunięcia krzesła i odejścia od stołu, czyli kolejne 60 cm (co najmniej). Pamiętaj jednak, że jeśli organizujesz dłuższą imprezę, dobrze jest zapewnić gościom więcej miejsca – dłuższe siedzenie przy stole sprzyja rozsiadaniu się w wygodnej pozycji, zatem dobrze, jeśli każda osoba ma nieco więcej wolnej przestrzeni. 

Poniżej znajduje się tabela, w której rozpisaliśmy, ile osób może wygodnie zasiąść przy stole o danej wielkości. Przyjrzyj się jej, jeśli jesteś na etapie wyboru stołu:

Wymiar blatu stołuMaksymalna liczba osób
120 x 60 cm4
180 x 60 cm6
220 x 90 cm8
250 x 120 cm10

Ile potrzeba na co dzień miejsca na stół z krzesłami?

W momencie, kiedy nie korzystamy ze stołu, a nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, można pokusić się o dosunięcie mebla maksymalnie do ściany – dzięki temu zabiegowi zyskamy więcej wolnej przestrzeni na środku pokoju. Takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe tylko w przypadku stołów prostokątnych i kwadratowych. Te z okrągłym lub owalnym blatem po dosunięciu do ściany nie będą wyglądać dobrze.

Wybierając krzesła, kieruj się koniecznie tym, by ich siedziska mieściły się między nogami stołu. To umożliwi Ci zaoszczędzenie cennych centymetrów powierzchni pokoju, jeśli wsuniesz je maksymalnie pod stół. Dobrym pomysłem jest też postawienie na krzesła składane lub wkładane jedno w drugie – to znacznie ułatwia przechowywanie nieużywanych krzeseł na strychu czy w innym schowku.

Jak widzisz, odpowiednio wybrany mebel w momencie, gdy z niego nie korzystamy, nie musi zajmować wiele miejsca – z łatwością można ograniczyć potrzebną przestrzeń do jego przechowywania do rozmiaru blatu. 

W tym miejscu warto też wspomnieć o stołach rozkładanych. Są one doskonałym pomysłem do niewielkich mieszkań, w których jednak od czasu do czasu musimy przyjąć większą liczbę gości. Takie meble charakteryzują się zazwyczaj wyższą ceną niż modele bez rozkładanego blatu, jednak komfort użytkowania i oszczędność przestrzeni jest nieoceniona, szczególnie jeśli powierzchnia pokoju nie jest zbyt duża.

Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami? Przykłady

Jak obliczyć, ile miejsca należy przeznaczyć na stół z krzesłami? Do każdego wymiaru blatu należy dodać co najmniej 60 cm, które są potrzebne na odsunięcie krzesła i wstanie od stołu.

W poniższej tabeli znajdziesz przykłady minimalnych rozmiarów miejsc, które są potrzebne na stół z krzesłami dla 4, 6, 8 i 10 osób.

Wymiar blatu stołuMinimalny rozmiar miejsca, który jest potrzebny na stół z krzesłami
120 x 60 cm180 x 120 cm
180 x 60 cm240 x 120 cm
220 x 90 cm280 x 150 cm
250 x 120 cm310 x 180 cm

Podane w tabeli wartości to oczywiście wartości minimalne. Jeśli zależy nam na wygodzie gości, a wiemy, że wśród nich znajdują się osoby bardzo wysokie lub po prostu planujemy dłuższą imprezę, warto powierzchnię przeznaczoną na odsuwanie krzesła zwiększyć do 75 cm. Taka odległość od ściany czy innych mebli daje możliwość nie tylko wygodnego wstania od stołu, ale też wygodnego rozsiądnięcia się podczas mniej formalnych spotkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *