6 sposobów na układanie książek na półce

6 sposobów na układanie książek na półce

Duża liczba książek w domu robi wrażenie. Jest ono jeszcze większe, jeśli publikacje zostaną ułożone we właściwy sposób. Jeśli Twoja biblioteczka wciąż się rozrasta, sprawdź, jak to zrobić, aby uniknąć wrażenia chaosu.

Ułóż książki od największej do najmniejszej

Układanie książek na półce według rozmiaru sprawia, że półka wygląda schludnie i uporządkowanie. Jest to najczęściej wykorzystywany i najprostszy sposób, na który znajdziesz czas, nawet wówczas, kiedy nie masz go zbyt dużo. Ponadto umieszczenie największych książek na dole szafki, a najmniejszych na górze, zapewnia lepszą stabilność całej konstrukcji. Łatwiej jest je również wyciągnąć i wkładać bez obaw o uszkodzenie innych pozycji.

Sposób układania książek według rozmiaru

Możesz też ułożyć książki w taki sposób, aby na każdej półce znajdowały się publikacje tego samego rozmiaru. To sposób na uzyskanie wizualnego ładu i porządku. Jeśli czytałeś choć raz daną książkę, najprawdopodobniej pamiętasz, jakiej była wielkości. To oznacza, że jeśli uszeregujesz swoją biblioteczkę według rozmiarów, w razie potrzeby bardzo szybko odnajdziesz potrzebną pozycję.

Jak ułożyć książki na półce według kolorów?

Dobrym sposobem jest także segregacja biblioteczki według kolorów. Przykładowo możesz ułożyć książki na półce w ten sposób, w jaki barwy przenikają się na tęczy. Jak to zrobić? Zacznij od podzielenia książek na grupy o podobnych kolorach. Możesz wybrać jeden odcień, np. czerwony i umieścić na wybranym miejscu na półce wszystkie książki, które posiadają właśnie takie okładki. Podobnie postępuj z kolejnymi kolorami. Wprawdzie jest to bardziej estetyczne podejście do organizacji półki z książkami niż praktyczne, ale jeśli lubisz taki styl, to na pewno warto spróbować!

Ułóż książki na półce według gatunku lub tematu

Możesz także posegregować swoje książki na półce według gatunku lub tematu. To sprawi, że łatwiej Ci będzie odnaleźć interesujące pozycje. Aby to zrobić, zacznij od podziału biblioteczki na grupy, np. powieści, biografie, podręczniki, przewodniki turystyczne, kryminały itp. Następnie ułóż każdą z nich na wydzielonej części półki. Ten sposób jest bardzo praktyczny. Jeśli pewnego dnia stwierdzisz, że masz ochotę po raz kolejny przeczytać jakąś opowieść opartą na faktach, od razu będziesz wiedzieć, na jaką stronę biblioteczki skierować swój wzrok. Organizacja według gatunku będzie również wyglądać bardzo estetycznie.

Układanie w pionie i w poziomie

Półka z książkami może być prawdziwą dekoracją wnętrza. Wystarczy, że połączysz swoje ulubione publikacje z dekoracjami, a następnie wszystko estetycznie poukładasz. Książki mogą stać pionowo, a także być ułożone poziomo, jedna na drugiej. Wtedy możesz coś postawić na całą konstrukcję.

Posegreguj publikacje alfabetycznie według autora

Ostatnia propozycja także pomoże Ci w łatwiejszy sposób odnajdować swoje ulubione książki. Chodzi o segregowanie publikacji na półce alfabetycznie według autora. Jeśli masz wiele tytułów napisanych przez różne osoby, to znalezienie konkretnej pozycji może Ci zająć wieki. Chyba że poświęcisz swój jeden wieczór i zdecydujesz się na gruntowną organizację książek na półce. Wówczas stanie się ona bardziej przejrzysta i uporządkowana, a Ty zyskasz więcej czasu na cieszenie się czytaniem, zamiast nerwowego szukania zaginionej pozycji. Jak to zrobić? W analogiczny sposób jak w przypadku układania książek kolorami czy gatunkami. Na początek posegreguj biblioteczkę, układając ją na podłodze lub stole, a następnie wkładaj po kolei na półkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *