Czym jest tkanina welwet?

Czym jest tkanina welwet?

Welwet to szlachetna tkanina, kojarzona z luksusem i wysoką jakością. Nadaje luksusowego charakteru we wnętrzu. Czym się charakteryzuje i czy warto ją mieć w domu? Czym różni się od innych podobnych tkanin?

Co to jest tkanina welwetowa?

Welwet to specjalna tkanina z okrywą włókienną i jest to rodzaj pluszu. Składa się z osnowy i dwóch wątków. Jego cechy zewnętrzne i użytkowanie są zbliżone do welurów i aksamitów. Welwet to jedynie nazwa handlowa dla pluszu wątkowego.

Welwet jest niezwykle przyjemny w dotyku i zalicza się do szlachetnych tkanin. Powierzchnia jest lekko błyszcząca i można w niej zobaczyć zarówno światło, jak i cień. Jest to niezwykle ciekawa tkanina i ze względu na swoje walory użytkowe, pasuje zarówno do stylu współczesnego, jak i glamour. Welwet jest niezwykle przytulny i doskonale służy we wnętrzach jako obicie mebli lub tkanina dodatków. Moda na tkaniny tego typu panuje od dłuższego czasu, dlatego warto się z nimi zapoznać. Jeśli podoba Ci się połysk i przyjemny materiał, welwet będzie idealny dla Ciebie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o tkaninie welwetowej?

Welur, welwet, aksamit i plusz to tkaniny podobne do siebie, bo wszystkie posiadają okrywę runową. Czym ona jest? To tak zwany meszek, który nadaje miękkość i błysk. Każdy rodzaj różni się jednak nieco grubością i ostatecznym wyglądem.

W przypadku welwetu, czyli pluszu wątkowego, okrywę tworzy się poprzez wyciąganie nici wątku nad osnowę, jako pętelki. Gdy rozetnie się pętelki, to powstają włoski. Właśnie dlatego jest to materiał lejący się oraz elastyczny.

Jeśli chodzi o welur, to jest to rodzaj pluszu osnowowego, gdzie okrywa powstaje z dodatkowej osnowy. Słynny aksamit to mięsisty materiał, ale jego okrywa jest krótka, bo ma maksymalnie 3-milimetrową okrywę i stąd bierze się połysk. Jest to najbardziej mieniąca się odmiana pluszu. Jak widać, każda z tych tkanin ma nieco podobną strukturę, ale różnią się trochę w wyglądzie i w dotyku.

Jakie zastosowanie ma welwet?

Przede wszystkim welwet ma szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o akcesoria domowe. Obrusy i bieżniki, abażury lamp, szkatułki, poszewki na poduszki czy zasłony, to tylko niektóre wybrane dodatki do domu. Zasłony dodają wnętrzu elegancji i przytulnego charakteru. Niezależnie od tego, czy będzie to salon nowoczesny, skandynawski czy glamour, welwet podnosi prestiż pomieszczenia.

Zasłony welwetowe są też dobrze kryjące, dlatego sprawdzą się również w sypialni. Dodatki takie jak welwetowe poszewki na poduszki, doskonale wyglądają w otoczeniu innych materiałów, a szczególnie gładkich. Taki mix jest obecnie bardzo modny. Tapicerka meblowa w tej tkaninie jako materiał na kanapę czy nawet pojedynczy fotel to kwintesencja welwetu.

Welwet prezentuje się dobrze zarówno w neutralnych kolorach jak szary czy beżowy, a wyjątkowo w głębokich jak butelkowa zieleń i granat. Czy masz ten materiał w domu? Jeśli nie, to pora przyjrzeć się bliżej tej tkaninie. Szczególnie jeśli marzy Ci się styl glamour, czyli klasa i efekt wow. Meble z tapicerką z welwetu, w głębokim kolorze jak wspomniana butelkowa zieleń, w połączeniu ze złotymi dodatkami, będą strzałem w dziesiątkę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *