Przez niektórych uznawane są za sezonową roślinę, która gości na naszych balkonach i tarasach tylko jesienią. Jednak, jeśli zasadzisz je w gruncie i odpowiednio o nie zadbasz, wrzosy w ogrodzie będą tworzyć przepiękne „poduchy” i zagęszczać się, tworząc rozległe połacie. Sprawdź, co zrobić, by te piękne, choć niewielkie krzewinki dobrze czuły się na Twojej działce.
Kiedy i jak sadzić wrzosy w ogrodzie?
Zanim będziesz regularnie dbać o swoje wrzosowisko, musisz je najpierw założyć. Możesz zrobić to w dwóch terminach:
- późną jesienią – na przełomie września i października,
- wczesną wiosną, czyli pod koniec kwietnia lub na początku maja.
Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, wrzosy będą miały całą wiosnę i lato na zakorzenienie się i przygotowanie do kwitnienia jesienią. Warto jednak obserwować prognozy pogody i wystrzegać się sadzenia wrzosów w okresie, gdy występować mają wiosenne przymrozki, ponieważ mogą być zgubne dla młodych sadzonek. Z kolei późną jesienią, panuje odpowiednia wilgotność, a temperatury są jeszcze na tyle wysokie, by rośliny zdążyły się zakorzenić przed zimą.
Sposób sadzenia wrzosów
Rośliny posadź w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Sadzonki ulokuj w grupach (do 15 sztuk na metr kwadratowy) w odległości ok. 30 cm. Odpowiednio posadzone rośliny opierają się o grunt dolnymi pędami. Warto glebę przykryć korą, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody, a w konsekwencji wysychaniu korzeni. Zastosuj także odpowiedni nawóz.
Wskazówka!
Podczas zakupów, wybieraj takie odmiany, by rośliny cieszyły oko kwitnieniem od połowy lata aż do późnej jesieni.
Rodzaj gleby
Jeśli w swoim ogrodzie chcesz mieć imponujące wrzosowisko, musisz przyłożyć się do przygotowania podłoża. Rośliny mają co do niego dość spore wymagania. Lubią glebę przepuszczalną, próchniczą i żyzną. By osiągnąć takie warunki, przekop ziemię w ogrodzie i wymieszaj ją z kwaśnym torfem lub przekompostowaną ziemią z korą sosnową. Jeśli gleba jest ciężka i gliniasta lepiej wymienić całą ziemię na specjalne podłoże do roślin wrzosowatych, które kupisz w sklepach ogrodniczych.
Ważne!
Podczas sadzenia możesz pokusić się o zastosowanie specjalnej szczepionki mikoryzowej. Dzięki temu odtworzysz warunki naturalne tych roślin i dasz im lepszy start. Sąsiedztwo grzybów pomaga krzewinkom w pobieraniu wody oraz składników odżywczych.
Jak dbać o wrzosy latem?
Wrzosy idealnie pasują do wielu aranżacji na świeżym powietrzu, w tym do ogrodów w stylu włoskim. Aby zachowały swój piękny wygląd, pamiętaj o ich pielęgnacji.
W okresie letnim wymagają przede wszystkim nawadniania. Trzeba jednak wiedzieć, że rośliny te nie tolerują ani zbyt mokrego podłoża, ani przesuszania! Lepiej je podlewać częściej, a mniej obficie. Ponieważ krzewinki wytwarzają płytki system korzeniowy, dobrze sprawdzi się w ich przypadku nawadnianie z wykorzystaniem linii kroplujących. Dzięki takiemu systemowi unikniesz też zgubnego dla tych roślin zraszania liści. Oprócz podlewania wrzosów trzeba też latem zadbać o usuwanie chwastów, by nie konkurowały z krzewami o wodę i składniki pokarmowe.
Czym nawozić wrzosy jesienią?
Jesień to czas obfitego kwitnienia tych roślin. Dopiero wtedy wrzosowiska stają się naprawdę majestatyczne! Zastanawiasz się, czym nawozić wrzosy? Musisz wiedzieć, że takie zabiegi trzeba wykonywać bardzo ostrożnie. Zbyt duża dawka nawozu może uszkodzić delikatny system korzeniowy. Wybieraj specjalne nawozy do wrzosów lub do roślin kwasolubnych (także np. do rododendronów). Dla tego rodzaju roślin odpowiednie będą nawozy wolno działające. Preparaty o niskiej zawartości azotu będą także odpowiednio zakwaszać glebę. Taką funkcję spełnia także ściółka z przekompostowanej kory, którą warto regularnie uzupełniać.
Co zrobić, by rośliny przetrwały zimę?
Niektóre ogrodowe odmiany wrzosów są bardziej odporne na mróz, inne mniej. By zabezpieczyć wrzosowisko przed działaniem niskiej temperatury, warto okryć je gałązkami jedliny lub agrowłókniny. Przed zastosowaniem takiej okrywy podlej rośliny, unikając ich przelania.
W zacisznym miejscu podczas łagodnych zim krzewinki dobrze poradzą sobie bez dodatkowego zabezpieczenia. Formą okrywy będą dla roślin przekwitnięte kwiatostany.
Kiedy przycinać wrzosy w ogrodzie?
Wiesz już, jak latem, jesienią i zimą pielęgnować wrzosy w ogrodzie. Jak o nie dbać, by się rozrastały i tworzyły gęste wrzosowiska? Trzeba krzewinki regularnie przycinać, bo inaczej będą wysokie, ale rzadkie.
Najlepiej podczas przycinania wrzosów stosować następujące zasady:
- krzewinki przycinaj późną jesienią, po kwitnieniu lub wczesną wiosną (marzec/kwiecień),
- wybierz moment, w którym wrzos zaczyna wypuszczać zielone listki,
- zabieg należy wykonać w suchy dzień,
- przycinaj pędy tuż pod linią najniżej rosnących kwiatów, tam, gdzie roślina zaczęła już wypuszczać zielone listki,
- gdy po cięciu, spodziewane będą przymrozki, warto zastosować agrowłókninę ogrodową.
Nie zapominaj o tym dbając o wrzosy…
Kluczem do uzyskania pięknych wrzosowisk w ogrodzie jest m.in.: podłoże o kwaśnym odczynie, odmiany kwitnące w różnym czasie, regularne nawadnianie, przycinanie przekwitniętych pędów oraz oszczędne nawożenie. Pamiętaj, że rośliny nie należą do tych długowiecznych i na rabacie w ogrodzie będą pięknie rosły maksymalnie kilkanaście lat.