Uprawa ogórków w pionie

Uprawa ogórków w pionie

Prowadzenie ogórków pionowo to doskonały sposób na efektywne wykorzystanie niewielkiego ogródka. Stosując takie rozwiązanie na swoich grządkach, ułatwisz sobie podlewanie, doglądanie i zrywanie dojrzałych już warzyw. Zobacz najlepsze patenty na pionową uprawę ogórków.

Uprawa ogórków w pionie na sznurkach

Wertykalna uprawa warzyw zyskuje coraz szersze grono zwolenników, którzy w każdym sezonie testują różne rozwiązania. W naszym artykule chcielibyśmy skupić się na sprawdzonych metodach na ogórki pionie. Pierwszym z nich jest uprawa na sznurkach, która dobrze sprawdzi się zarówno w szklarniach, jak i na polu. W przypadku tego drugiego miejsca warto posadzić ogórki w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.

uprawa ogórków w pionie

Prowadzenie ogórków w pionie na sznurkach nie jest trudne. Nie generuje też wysokich dodatkowych kosztów. Wystarczy, że zaopatrzysz się w gruby i mocny sznurek (tani i sprawdzony jest sznurek jutowy). Między ogórkami prowadzonymi pionowo najlepiej jest zostawić odległość około 30 cm. Jeśli uprawiasz to warzywo z nasion, to poczekaj aż Twoje siewki osiągną wysokość 15-20 cm i wówczas przymocuj je do sznurka. W szklarni drugi koniec sznurka najlepiej jest przymocować do belek. Z kolei w uprawie polowej najlepiej jest wbić dwa wysokie paliki, między którymi rozciągniesz sznurki. Ogórki odmian wytwarzających wąsy bez problemu będą się do nich przyczepiać.

Zobacz też: Jakie pomidory na balkonie warto posadzić? Poznaj odmiany!

Uprawa ogórków na siatce

Innym sposobem na prowadzenie ogórków pionowo jest posadzenie ich nieopodal siatki i skierowanie wyrastających krzaczków w jej stronę. Jeśli nie posiadasz płotu, który można wykorzystać w tym celu, łatwym i szybkim rozwiązaniem jest ustawienie na grządce z tymi warzywami kawałka siatki lub panelu płotu wspartego na podporze tak, aby utworzyła skośną kaskadę do pięcia się roślin.

uprawa ogórków na siatce
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Jeśli nie masz możliwości zastosowania powyższych rozwiązań, możesz zastosować kratkę do pnączy. Umieszczona na grządce z ogórkami pozwoli Ci na wertykalną uprawę tych warzyw. 

Możesz też spróbować prowadzić ogórki na palikach, jednak takie rozwiązanie jest najmniej praktyczne, gdyż pędy mogą się z nich ześlizgiwać. Oczywiście stosowanie dodatkowo klipsów do roślin może pomóc utrzymać ogórki w pionie, ale jest to już nieco kłopotliwe i wymaga więcej zachodu.

Korzyści pionowego prowadzenia ogórków

Uprawa ogórków na podporach ma wiele zalet. Z pewnością będzie Ci za to wdzięczny Twój kręgosłup podczas zrywania dojrzałych warzyw. Prowadząc uprawę wertykalną, zapewniasz lepszą cyrkulację powietrza pośród liści, co zapobiega powstawaniu chorób grzybowych. Pionowa uprawa ogórków ułatwia też utrzymanie porządku na grządce – pielenie i ściółkowanie takiego zagonka jest prostsze niż w przypadku grządek tradycyjnych. Łatwiejsze jest też podlewanie i kontrolowanie poziomu wilgotności podłoża. Warto też wspomnieć o lepszym doświetleniu warzyw, dzięki czemu dojrzewają one szybciej. 

Źródło zdjęć: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *