Oświetlenie przed domem to najważniejsza część w ogrodzie. Dlaczego? Goście, przychodzący do Ciebie po zmroku widzą ją w pierwszej kolejności, a więc ma duży wpływ na pierwsze wrażenie. Poza tym odpowiednio zaplanowane oświetlenie wejścia do domu ma wpływ na poziom bezpieczeństwa. Bez niego zarówno Ty, jak i odwiedzający Cię po raz pierwszy znajomi czy członkowie rodziny możecie potknąć się wieczorem o wystającą z chodnika kostkę lub rosnący przy drodze krzew. Kolejną zaletą jest odstraszenie potencjalnego złodzieja. Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie i jakie lampy wybierać?
Od czego zacząć planowanie oświetlenia wejścia do domu?
O tym, jakie lampy w ogrodzie zastosujesz, powinieneś myśleć już na etapie budowy domu, a konkretnie projektowania instalacji elektrycznej. Jeśli chcesz zastosować tylko oświetlenie na zewnętrznej ścianie domu, wystarczy wyprowadzić instalację do tego momentu. Jednak, jeśli marzy Ci się piękna alejka lamp wzdłuż chodnika, prowadzącego do Twojej nieruchomości, elektryk będzie musiał przygotować instalację jeszcze inaczej.
A może chcesz postawić na ekonomiczne i ekologiczne oświetlenie wejścia do domu? Możesz zdecydować się na oświetlenie solarne, a wtedy dostosowywanie instalacji elektrycznej nie będzie konieczne, ponieważ lampy te ładuje energia słoneczna. Wybierając takie rozwiązania, możesz modyfikować jego ustawienie i rozmieszczenie w całym ogrodzie bez konieczności przerabiania elektryki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że lampy solarne posłużą raczej do zbudowania nastroju, wyznaczenia ścieżki, a nie będą mocnym, użytkowym źródłem światła.
Ważne!
Pamiętaj, by kupować takie modele lamp, które nadają się do oświetlania ogrodu, czyli mają odpowiednie oznaczenia.
Możesz spotkać skróty:
- IP (Index of Protection), oznaczający szczelność oprawy,
- I lub II klasa, oznaczające rodzaje izolacji elektrycznej.
Potrzebujesz więcej porad? Zobacz nasz artykuł: Oświetlenie do sypialni nad łóżko – 3 pomysły
Jakie lampy do oświetlenia wejścia do domu wybrać?
Przejdźmy teraz do rodzajów lamp, na które możesz zdecydować się, by oświetlić drzwi frontowe. Jest ich naprawdę sporo. Warto spojrzeć na projekt oświetlenia ogrodu całościowo. Wybierając poszczególne elementy, zastosuj jednolity styl i kolorystykę.
Kinkiety zewnętrzne
Lampy ścienne to wybór dla osób, które nie mają zadaszenia oraz takich, które chcą zaplanować takie oświetlenie, które będzie ułatwiało zamykanie drzwi i wkładanie klucza do zamka. Kinkiet można zamontować tak, by strumień światła był skierowany dokładnie tam, gdzie chcemy!
Na rynku dostępne są także takie rozwiązania, które pełnią funkcję dekoracyjną. Kinkiet może oświetlać elewację i w ten sposób tworzyć przytulną atmosferę. Uwaga! To rozwiązanie sprawdzi się tylko tam, gdzie masz pewność, że powierzchnia ściany jest równa i pozbawiona pagórków i innych niedoskonałości. W takim przypadku kinkiet oświetlający elewację będzie je uwypuklał, co w efekcie może nie wyglądać estetycznie. Z drugiej strony taki sposób oświetlenia elewacji możesz zastosować wszędzie tam, gdzie chcesz podkreślić ciekawą fakturę, wypukłe elementy czy wnęki wewnątrz ścian.
Wskazówka!
Nie montuj kinkietu zewnętrznego tak, by światło oślepiało wchodzącego! Strumień skierowany na wysokości oczu przechodnia nie będzie ułatwiał otwierania drzwi przy użyciu klucza.
Lampy sufitowe
Wejście do Twojego domu jest zadaszone? W takim razie możesz zdecydować się na lampę wiszącą. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość równomiernego doświetlenia przestrzeni przy drzwiach frontowych.
Masz tu kilka opcji do wyboru:
- tradycyjną lampę sufitową np. w postaci tuby,
- oprawy LED typu downlight z możliwością skierowania strumienia światła w pożądanym kierunku,
- plafon sufitowy o wybranym kształcie.
Naświetlacz bramy garażowej
Jeśli zdecydowałeś się na wybór dekoracyjnego oświetlenia wejścia do domu, postaw na lampę, która będzie mocniejszym źródłem światła tuż nad bramą garażową. To bardzo ważne. Taka lampa powinna pełnić funkcję przede wszystkim użytkową – ma zapewnić bezpieczne parkowanie w garażu. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są obecnie ciekawe modele, które są nie tylko funkcjonalne, ale i ładne.
Oświetlenie schodów – czy jest konieczne?
Jeśli zdecydowałeś się na delikatne oświetlenie wejścia do domu, a prowadzą do niego długie schody, warto zamontować także lampy wzdłuż nich. Możesz zamontować lampy punktowe w podstopniach, które zaprowadzą ciepły nastrój oraz wydobędą ciekawą fakturę schodów. Z kolei, jeśli wokół schodów znajduje się murowana balustrada lub ściana, możesz zastosować oświetlenie w formie lamp montowanych co jakiś czas.
Jakie oświetlenie alejek wybrać?
Jeśli od bramy czy furtki biegnie długa alejka, postaw także na jej oświetlenie. Dzięki temu bezpiecznie „przeprowadzisz” gości od furtki do drzwi wejściowych, a przy tym umożliwisz im podziwianie nasadzeń, dekoracji czy architektury w Twoim ogrodzie. Takie oświetlenie chodników czy podjazdów jest nie tylko praktyczne, ale wprowadza także ciepły nastrój w ogrodzie. Nie musisz w końcu decydować się na mocne oświetlenie tak, jak w przypadku drzwi wejściowych, ale tylko takie, które wyznaczy przebieg drogi.
Możliwe rozwiązania to zastosowanie światła, padającego z góry np. słupki ogrodowe, wyglądające jak mini latarnie czy stylizowane na lampy naftowe lub z dołu np. ciekawie prezentujące się kule ogrodowe. W przypadku oświetlenia mocowanego np. w trawniku pamiętaj, aby żarówki nie były zbyt mocne, ponieważ mogą oślepiać przechodniów.
Pamiętaj o oświetleniu furtki
Nie zapomnij także o zastosowaniu oświetlenia furtki. To bardzo ważne, jeśli będzie ona również zamykana na klucz. Możesz wybrać np. kinkiet montowany na ogrodzeniu, który będzie źródłem światła, ułatwiającym przekręcanie klucza w zamku.
A może chcesz się zainspirować? Poznaj ogród w stylu włoskim – mnóstwo inspiracji.
Oświetlenie wejścia do domu z czujnikami ruchu – dlaczego warto?
W swoim domu stawiasz na rozwiązania w stylu SMART? W takim razie zaciekawi Cię oświetlenie wejścia do domu z czujnikami ruchu lub zmierzchu. To pierwsze będzie zapalać się po zmroku tylko, gdy wykryty zostanie ruch i świecić przez określony czas np. 30 sekund. Drugie będzie oświetlać dom cały czas, gdy jest ciemno. Wykorzystanie takich czujników, inteligentnych żarówek czy sterowania z poziomu aplikacji pozwoli zautomatyzować oświetlenie wejścia do domu, co pomoże wprowadzić oszczędności w domowym budżecie.