Jak wygląda kuna i jak ją odstraszyć?

Jak wygląda kuna i jak ją odstraszyć?

Kuna to niewielkie zwierzę, które może jednak poczynić duże szkody w Twoim domu lub samochodzie. Posiada bowiem ostre pazury i zęby, umożliwiające łatwe niszczenie kabli, ocieplenia czy elewacji. Objawy jej działalności pojawiły się na Twojej posesji? A może zwyczajnie chcesz odstraszyć ją z domu? Sprawdź, jak wygląda kuna oraz jakie metody pozwolą skutecznie się jej pozbyć.

Kuna domowa – jak wygląda?

Zastanawiasz się, jak wygląda kuna domowa? To z pozoru urocze zwierzątko, przypominające udomowioną tchórzofretkę. Jej długość wynosi około 50 cm – nie licząc ogona, a waga nie przekracza 2 kilogramów.

W naszym klimacie można spotkać dwie odmiany kuny – domową oraz leśną. Pierwsza z nich ma dużą, białą plamę na klatce piersiowej; posiada także ostre zęby i silne łapy. Doskonale się wspina i skacze na odległość nawet 3 metrów, bez trudu docierając nawet w trudniej dostępne zakamarki budynku. Kuna leśna odróżnia się od domowej żółtą, nierozwidloną plamą na piersi. Oba te ssaki z rodziny łasicowatych są aktywne w szczególności wieczorem i nocą.

kuna domowa
Kuna domowa

Jeśli zauważysz kunę leśną w pobliżu domu – prawdopodobnie szybko wróci ona do swojego naturalnego środowiska.

kuna leśna
Kuna leśna

Niestety kuna domowa już tak łatwo nie opuści Twojego domu lub samochodu, w krótkim czasie prowadząc do mniej lub bardziej poważnych zniszczeń. Może polować na ptactwo hodowlane, zjadać owoce, niszczyć maty wygłuszające i przewody w komorze silnika samochodu, a także warstwę ocieplenia, folii oraz kable w Twoim domu. Jak odstraszyć kunę z poddasza lub spod maski pojazdu?

Jak odstraszyć kunę z domu za pomocą zapachów?

Wiesz już, jak wygląda kuna, która często powoduje różnego rodzaju zniszczenia w domu i na otaczającym go terenie. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby, które pomogą Ci odstraszyć tego niepożądanego lokatora do przebywania na posesji.

Gotowe środki odstraszające kunę

Pierwszą z wartych uwagi metod jest wykorzystanie nieprzyjemnego dla tego drapieżnika zapachu. W sprzedaży znajdziesz gotowe odstraszacze zapachowe w formie płynów, sprayów czy kul i woreczków. Ich bazą są najczęściej olejki eteryczne lub psia sierść, które zniechęcają kuny do zbliżania się do źródła woni. Pamiętaj, aby regularnie ponawiać ich aplikację – co pozwoli na zachowanie trwałej ochrony budynku.

Jeżeli masz swojego psa, możesz także wyczesać go i rozłożyć jego sierść w newralgicznych punktach. Twój czworonóg jest naturalnym wrogiem kuny, stąd jego zapach może skutecznie odwieść ją od chęci wejścia na Twoje poddasze.

Jeśli lubisz rośliny, w swoim ogrodzie zasadź pektrantus psi. To bylina o zapachu przypominającym oregano, który jest wyjątkowo nielubiany przez kuny. Możesz umieścić ją na słonecznym lub półcienistym stanowisku, gdzie roztoczy wokół swój aromat – w bezpieczny i ekologiczny sposób odstraszając szkodniki. Wiele roślin wydziela zapach, który przeszkadza zarówno drapieżnikom, jak i insektom. Zobacz też nasz artykuł o tym, jakie są drzewa odstraszające komary i kleszcze.

Odstraszanie kuny ultradźwiękami

Jak odstraszyć kunę z domu? Możesz sięgnąć po urządzenia emitujące nieprzyjemne dla drapieżnika ultradźwięki. Ustaw je w miejscu bytowania zwierzaka lub w okolicy, w której obawiasz się zniszczeń. Na rynku znajdziesz modele podłączane bezpośrednio do gniazdka lub wykorzystujące baterie. Wskazane jest, aby charakteryzowały się ciągłą pracą oraz zmiennym natężeniem dźwięków, które najbardziej przeszkadza niechcianym lokatorom poddasza. Takie ultradźwiękowe odstraszacze mogą stanowić jedyną metodę zrażania kun, jak również uzupełniać inne sposoby – skuteczniej zniechęcając drapieżnika do pobytu na Twoim terenie.

Zabezpieczenie domu przed kunami

Jeżeli chcesz odstraszyć kunę, możesz wykorzystać mechaniczne sposoby, uniemożliwiające jej wejście do budynku. Na otworach wentylacyjnych oraz skraju pokrycia dachowego umieść metalowe kratki lub perforowaną, wytrzymałą taśmę. W podobny sposób zabezpiecz krawędź kalenicy. Prace te warto zaplanować już na etapie budowy lub wymiany pokrycia – umożliwi to uniknięcie konieczności ściągania już gotowego zadaszenia. Rozważ także założenie specjalnych kolców na pionowe odcinki rynien, przez które nie przedrze się żadna kuna.

Złapanie kuny do żywołapki

Dobry efekt możesz uzyskać, stosując żywołapkę. To specjalna klatka, w której należy umieścić atrakcyjne dla kuny smakołyki – jajka, owoce lub chleb z miodem. Gdy zwierzę wejdzie do środka, zwolni zapadkę – a klatka automatycznie zamknie się, uniemożliwiając mu ucieczkę. Wywieź żywołapkę do lasu z dala od domu, a następnie wypuść kunę na wolność. To humanitarna metoda, dzięki której drapieżnik nie wróci już na Twoją posesję.

Jak odstraszyć kunę z samochodu?

Kuny to szkodniki, które lubią skryć się nie tylko w konstrukcji budynku. W chłodniejszym sezonie albo w okresie lęgowym często chowają się one także do ciepłej komory silnika. Podczas pobytu w takim miejscu zdarza im się niszczyć warstwę wygłuszenia, a także gryźć przewody lub kable – nierzadko uniemożliwiając późniejsze uruchomienie samochodu.

Jeśli obawiasz się tego typu szkód, w aucie możesz umieścić ultradźwiękowe odstraszacze, o których wspomniano już wcześniej. Są one podłączane bezpośrednio do akumulatora, generując nieprzyjemne dla uszu zwierzaka ultradźwięki o zmiennym charakterze, a nierzadko także błyski. Co więcej, możesz zakupić nawet zaawansowany technologicznie model z radarem wykrywającym ruch pod maską, charakteryzujący się najwyższą skutecznością w zniechęcaniu kun.

Aby odstraszyć kunę z auta, wypróbuj także metodę na niemiłe dla niej zapachy. W kilku punktach pod maską – z dala od źródeł ciepła – możesz umieścić sierść psa lub kota włożoną do przewiewnego woreczka. Wyczesując swojego pupila masz ją całkowicie za darmo!

Jeśli nie posiadasz czworonoga, w sprzedaży znajdziesz także gotowe zestawy psiej sierści odstraszającej kuny w praktycznych opakowaniach. Część kierowców zawiesza w komorze silnika po kilka kostek toaletowych, których intensywna woń działa zniechęcająco na szkodniki. Na rynku znajdziesz również gotowe spraye ochronne, które można nanieść na przewody, kable czy maty wygłuszające. Pamiętaj jedynie, aby systematycznie ponawiać ich aplikację, gdyż wraz z upływem czasu ich zapach wietrzeje – coraz mniej przeszkadzając niepożądanemu szkodnikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *