Jak rozpoznać chorobę tui?

Jak rozpoznać chorobę tui?

Tuje należą do odpornych roślin ogrodowo-balkonowych. Jednak i one są narażone na choroby powodowane przez różne odmiany grzybów czy, żółknące igliwie. Jeśli Twoja tuja zaczyna usychać, brązowieć lub przestaje rosnąć, to znak, że musisz zacząć działać. Najważniejsze, to rozpoznać przyczynę choroby tui. Czasem może to być niedobór składników odżywczych w glebie, a innym razem zbyt płytka donica na balkonie. Zwykle tuje udaje się uratować i uchronić przed zwiędnięciem lub przesuszeniem.

Najczęstsze choroby tui i ich rozpoznanie

Wiele chorób dotykających tuje można w prosty sposób wyeliminować. Przykładem jest fizjologiczne brązowienie igieł. Ma ono miejsce jesienią i zimą, natomiast wiosną tuja zaczyna się odradzać i powraca dawna zieleń. Sposobem na brązowe igły tui jest lekkie przycięcie zmienionych połaci. Cięcia pielęgnacyjne przed zimą uchronią delikatne końcówki. Stosunkowo łatwo rozpoznać choroby tui spowodowane złym nawożeniem. Wysychanie igieł latem może być tego oznaką. Suche liście zimą nie powinny martwić, natomiast wysychanie latem to znak, że trzeba zminimalizować nawożenie i dać drzewkom odpocząć.

Grzybice tui – częsty problem w ogrodzie

Tuje lubią niezbyt wilgotne podłoże. Są to iglaki preferujące mało żyzne gleby kwaskowate. Natomiast wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. Jeśli zauważysz brązowe końcówki igieł, może to być objaw grzyba – pleśni. Tuje nie lubią zbyt dużej wilgoci, jeśli zasadziłeś je przy oczku wodnym, strumyku lub na terenie bagienno-podmokłym, wówczas rzeczywiście łatwiej jest o infekcję grzybiczną tui. Najlepiej jeszcze przed posadzeniem zaizolować podłoże korą sosnową, która hamuje rozwój pleśni. Jeśli jednak ta się pojawi, poszukaj preparatu do spryskiwania tuj, co pomoże Ci zahamować rozwój grzybów.

Łuszczenie, brązowienie i żółknięcie pnia – jak rozpoznać chorobę tui?

Jeśli widzisz, że z drzewkami coś się dzieje, to zaczynasz szukać odpowiedzi na pytanie: jak rozpoznać chorobę tui? Specyficzną odmianą grzybicy jest opieńkowa zgnilizna. Przejawia się łuszczeniem, brązowieniem albo żółknięciem drewna na pniu. Opieńki są gatunkiem inwazyjnym i łatwo się rozprzestrzeniają. W tym przypadku niezbędne okażą się opryski lub szczepionki mikoryzowe. Jeśli zaobserwujesz początki grzybicy, jest szansa na jej zahamowanie poprzez odpowiednią pielęgnację i nawożenie. Poprawa kwasowości gleby pomoże Ci w walce z grzybami.

Tuje balkonowe i choroby związane z przesuszeniem lub przemrożeniem

Jeśli hodujesz tuje na balkonie lub tarasie, zapewne zastanawiasz się, jak rozpoznać chorobę tui. Najważniejsze to odpowiedni dobór drzewka na balkon. Wskazane są mniejsze i wolniej rosnące odmiany. Klasyczne tuje ogrodowe, np. szmaragd, mogą więdnąć i usychać w donicy. Przyczyną jest po prostu zbyt mała ilość ziemi i składników mineralnych.

Balkonowe tuje cierpią zwykle z tych powodów: ciasnej donicy, podłoża ubogiego w minerały, zbyt dużej ekspozycji na słońce. Mała doniczka lub skrzynka może ograniczać wzrost korzeni, a tym samym tui brakuje składników odżywczych. To z kolei prowadzi latem do usychania, a zimą do przemarzania i schnięcia. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest zadbanie o większą donicę, lepsze nawożenie i nawadnianie tui.

Choroby spowodowane odchodami psów i kotów

Właściciele zwierząt domowych mogą zaobserwować, że pies lub kot lubi oddawać mocz na pień tui. To z kolei prowadzi do czernienia pnia. Jedynym sposobem na zapobieganie tego typu chorobom drzewek jest ogrodzenie tui. Możesz zastosować siatkę plastikową lub prosty płotek z marketu budowlanego. Takie ogrodzenie powstrzyma zwierzęta i uchroni tuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *