Jak przyciąć piwonie na zimę?

Jak przyciąć piwonie na zimę?

Piwonie, peonie, bujany – wiele nazw, jedna piękna roślina! Odpowiednio zadbana, odwdzięczy się mnóstwem charakterystycznych kwiatów, których zapachu nie sposób pomylić z niczym innym. Dowiedz się, jak przyciąć piwonie na zimę, aby co roku cieszyć się ich bujnymi kwiatami.

Jak uprawiać piwonie? Podstawowe informacje

Sezon na piwonie przypada na maj i czerwiec – wówczas te ozdobne krzewy, jeśli są odpowiednio zadbane, bujnie kwitną w ogrodach. Choć nie jest to roślina trudna w uprawie, warto poświęcić jej nieco czasu, by zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju. Zanim przejdziemy do omawiania przycinania, chcielibyśmy krótko wspomnieć o jej wymaganiach. 

Piwonie warto posadzić na jasnym stanowisku w przepuszczalnej glebie. Zadbaj o regularne nawodnienie tych krzewów (jednak nie lej wody na liście i kwiaty, gdyż piwonie mają skłonności do zapadania na choroby grzybowe) i nawożenie od początku okresu wegetacji do sierpnia. 

Rośliny te nie mają w zasadzie więcej wymagań. Warto jednak wprowadzić ich cięcie – podpowiadamy, kiedy i jak najlepiej to robić.

uprawa piwonii

Kiedy przycinać piwonie?

Pierwsza zasada przycinania tych roślin – piwonie po przekwitnięciu wymagają naszej uwagi. Koniecznie należy usunąć obumarłe kwiatostany, by nie obciążały niepotrzebnie rośliny. Większość właścicieli przydomowych ogródków (w tym także my) w takim stanie zostawia roślinę aż do wiosny. Jesienią wszystkie liście zaschną, zbrązowieją i odpadną (lub przynajmniej przełamią się tuż nad ziemią). Wówczas można je zebrać lub (co my z powodzeniem praktykujemy od kilku sezonów) usunąć dopiero wiosną, gdyż obumarłe liście stanowią niejako osłonę rośliny przed mrozem. 

Zobacz też: Odmiany śliwek – jakie są najlepsze do ogrodu?

Część ogrodników ma jednak zgoła inne podejście do tego, jak przygotować na zimę piwonie. Przycinanie liści w myśl tych zasad należy przeprowadzić jesienią, a właściwie nawet późnym latem, gdyż ostatecznym terminem jest połowa września.

Czym przyciąć piwonie?

Zanim zabierzesz się za przycinanie piwonii, właściwie przygotuj narzędzia do tej czynności. Koniecznie wybierz ostry sekator, którym będziesz w stanie wykonać czyste cięcie (bez szarpania). Pamiętaj, że przed użyciem należy go zdezynfekować, by zminimalizować ryzyko zakażenia krzewu chorobą grzybową lub przeniesienia owadów. Do dezynfekcji narzędzi doskonale sprawdza się mydło potasowe – użyj go zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. To rozwiązanie ekologiczne, a przy tym bardzo ekonomiczne.

piwonia krzew

Jak przyciąć piwonie?

Zastanawiasz się, jak przyciąć piwonie na zimę? Nie jest to zadanie trudne. Wystarczy obciąć pędy na około ⅓ ich wysokości. Chociaż jak już wspomnieliśmy, nie jest to konieczne przed nadejściem chłodów, gdyż liście piwonii same się zasuszają. Zdecydowanie jednak zalecamy usunięcie obumarłych kwiatów. W jaki sposób to zrobić? Z pewnością nie należy usuwać całego pędu, na którym znajdował się kwiat. Lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie cięcia około 5 centymetrów powyżej widocznego pąka, czyli miejsca, gdzie wyrastają liście – znajdziesz go nieco poniżej zasuszonego kwiatu piwonii. 

Pamiętaj, że przycinanie piwonii może okazać się też koniecznością w przypadku, gdy krzew zostanie zaatakowany przez chorobę grzybową. W takiej sytuacji usuwanie porażonych pędów ułatwi proces leczenia piwonii, a także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby na inne rośliny w ogrodzie.

Źródło zdjęć: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *