Jak przesadzać tuje? Krok po kroku 

Jak przesadzać tuje? Krok po kroku 

Tuje to w polskich ogrodach jedne z najpopularniejszy krzewów sadzonych wzdłuż posesji. Odpowiednio zadbane nie tylko skutecznie osłaniają przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, ale też są ozdobnym elementem ogrodu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy musimy zmienić miejsce rośnięcia niektórych krzewów? Jak przesadzać tuje, by roślina przyjęła się w nowym miejscu? Podpowiadamy! 

Kiedy przesadzać tuje?

Zanim szczegółowo opiszemy jak przesadzać tuje (żywotniki), chcielibyśmy w dosłownie kilku zdaniach opisać kilka istotnych kwestii związanych z tym przedsięwzięciem. Pierwszym z nich jest termin prac. Tuje najlepiej jest przesadzać jesienią (we wrześniu lub październiku) bądź wczesną wiosną – najlepiej jeszcze przed startem wegetacji, czyli w marcu lub kwietniu (termin zależy od pogody i lokalizacji działki).

Nie możesz przenieść swoich tui we wspomnianych miesiącach? Możesz to zrobić w innym terminie, jednak wówczas po zmianie miejsca będą one wymagać bardziej troskliwej opieki i regularnego podlewania przez dłuższy czas.

Zobacz też nasz przydatny artykuł: Wrzosy w ogrodzie – jak o nie dbać?

Jak przesadzać tuje? Kilka przydatnych wskazówek

O czym, poza najlepszym terminem sadzenia tui, warto pamiętać przed podjęciem prac? Koniecznie zwróć uwagę na:

  • Podłoże – choć tuje są stosunkowo mało wymagające w tej kwestii, warto zapewnić im optymalne warunki do wzrostu, tym bardziej, jeśli decydujemy się na przesadzanie większych krzewów. Dobrze jest więc zadbać o to, by podłoże było żyzne i przepuszczalne. Zaleca się też, by miało ono lekko kwaśny odczyn. Zdecydowanie odradzamy sadzenia tych roślin na zbitej ziemi z tendencją do tworzenia się zastoisk wody lub na glebach piaszczystych i suchych – w takich warunkach przesadzone tuje będą zdecydowanie gorzej się przyjmować.
  • Ściółkowanie – na kondycję tui korzystnie wpływa rozsypanie pod nimi kory sosnowej. Jednak wbrew częstym poradom, my zdecydowanie odradzamy kładzenie pod korą agrowłókniny, gdyż wpływa ona negatywnie na stan korzeni rośliny. Zdecydowanie lepiej jest rozsypać grubszą warstwę kory, która reguluje parowanie wody z podłoża i ogranicza rozwój chwastów. 
  • Stanowisko – tuje są w stanie rosnąć w niemal każdym miejscu, jednak do optymalnego rozwoju rośliny najlepsze są stanowiska słonecznie i półsłoneczne. Żywotniki posadzone w cieniu rosną dużo wolniej, a odmiany o kolorowych łuskach mogą się nie wybarwiać.

Zobacz również: Kwiaty wiosenne w ogrodzie – wieloletnie gatunki

Etapy prac

Przesadzanie tui można podzielić na kilka ważnych etapów:

  1. Codziennie przez kilka dni przed planowanym przesadzaniem tui należy je podlewać w miejscu dotychczasowego wzrostu. Dzięki temu ziemia nie będzie obsypywać się podczas wykopywania i nie odsłoni bryły korzeniowej roślin.
  2. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie nowego miejsca dla żywotników. Stanowisko dobierz zgodnie z wytycznymi, które zawarliśmy wyżej w naszym artykule i wykop tam dołek większy niż bryła korzeniowa rośliny. Dołek uzupełnij świeżą ziemią ogrodową o odpowiednich właściwościach. Możesz ją wzbogacić kompostem lub nawozem przeznaczonym dla tego typu roślin.
  3. Podczas wykopywania tui zadbaj o to, by nie uszkodzić jej systemu korzeniowego – zalecamy wyjęcie jej z dużym zapasem ziemi wokół korzeni. Użyj do tego ostrego szpadla, a wykopaną roślinę umieść delikatnie na taczce, by nie ryzykować obsypania się ziemi i odsłonięcia korzeni podczas przenoszenia żywotnika w nowe miejsce.
  4. Roślinę umieść we wcześniej przygotowanym dołku i uzupełnij z góry mieszanką żyznej gleby i kompostu. Przysyp je do tej samej wysokości – na korze będzie widoczny ślad dokąd w poprzednim miejscu sięgała ziemia. Możesz jednak zachować niewielki dołek, który ułatwi podlewanie.
  5. Na ziemię wokół przesadzonych tuj rozsyp grubą warstwę kory z sosny.
  6. Przesadzone żywotniki wymagają regularnego podlewania. Należy koniecznie utrzymywać wilgotną ziemię aż do momentu przyjęcia się rośliny w nowym miejscu, co trwa zazwyczaj kilka tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *