Czy obcinać hortensję na zimę?

Czy obcinać hortensję na zimę?

W Twoim ogrodzie od niedawna rośnie hortensja, a Ty zastanawiasz się, jak ja pielęgnować? Warto wiedzieć, że oprócz nawożenia i podlewania roślina ta wymaga regularnego przycinana. Taki zabieg jest formą stymulacji do wypuszczania nowych pędów z kwiatami. Jednak w zależności od odmiany robi się to w inny sposób i w innym czasie. Dowiedz się, czy obcinać hortensję na zimę? 

Czy warto przycinać hortensję jesienią?

Odpowiedź na pytanie, czy obcinać hortensję na zimę nie jest niejednoznaczna. Termin wykonywania tego zabiegu zależny jest od gatunku krzewu, który uprawiasz. 

Najlepszy czas na przycinanie hortensji to wczesna wiosna. Dotyczy to także gatunków, które kwitną na pędach tegorocznych, czyli hortensji bukietowej, krzewiastej i piłkowanej. W przypadku tych gatunków robi się to jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Jednak takie rośliny zakwitną także, jeśli zdecydujesz się na cięcie ich jesienią. Zabieg przycinania jest pożądany ze względu na to, że dzięki temu roślina nie tylko pobudzana jest do wzrostu i obfitego kwitnienia, ale to także sposób na okiełznanie szybko rosnącego krzewu i nadanie mu odpowiedniego kształtu. 

Jeśli zaś chodzi o hortensję ogrodową, to kwitnie ona na pędach dwuletnich. Oznacza to, że zawiązuje je latem. W przypadku tego gatunku odpowiedź na pytanie, czy obcinać hortensję na zimę brzmi: absolutnie nie! Jeśli to zrobisz, roślina straci pąki i nie zakwitnie w przyszłym roku. Najlepszy czas na cięcie tego gatunku to koniec marca lub początek kwietnia. 

Wskazówka

Jeśli nie wiesz, jaki gatunek hortensji rośnie w Twoim ogrodzie, zastosuj przycinanie wiosną. Poczekaj do przełomu marca i kwietnia.

Zobacz też inny poradnik, zanim przyjdą pierwsze mrozy: Przycinanie truskawek na zimę – jak to zrobić?

Czy obcinać przekwitłe kwiatostany hortensji na zimę? 

Jeśli chcesz już przyciąć swoje krzewy późną jesienią, możesz usunąć tylko przekwitnięte kwiatostany. Jednak ogrodnicy odradzają wykonywanie tego zabiegu.

Po pierwsze, takie kwiatostany prezentują się na krzewie dobrze, nawet jeśli są przekwitnięte. Warto więc je zostawić na zimę, by tworzyły ciekawą ozdobę w ogrodzie.

Po drugie, stanowią dodatkowe zabezpieczenie rośliny przed chłodem. Taka ochrona jest szczególnie ważna w przypadku delikatnych hortensji ogrodowych i piłkowanych. Trzeba jednak obserwować roślinę pod kątem ewentualnych chorób grzybowych, które mogą się objawiać w formie ciemnych plamek na kwiatostanach i obciąć kwiatostany, gdy tylko takie oznaki się pojawią. 

Wskazówka

Zeschnięte kwiatostany hortensji warto wyciąć szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z delikatnym, słabym okazem, którego wiotkie pędy się wygięły pod wpływem ciężaru kwiatów. Po tym zabiegu warto zdrewniałe pędy związać u góry tak, by nadać im odpowiedni kształt. W przyszłym roku dzięki temu będą rosły ku górze.  

Zobacz też: Jak przyciąć piwonie na zimę?

Jak powinna być przygotowana hortensja na zimę?

Skoro na pytanie, czy obcinać hortensję na zimę, odpowiedź jest raczej przecząca, pewnie zastanawiasz się, jak inaczej przygotować tę roślinę na nadejście zimnych dni? Warto wiedzieć, że hortensja ogrodowa, dębolistna i piłkowana nie są odporne na mróz, dlatego wymagają specjalnego zabezpieczenia. 

W tym celu powinieneś najpierw rozłożyć korę wokół korzeni, a następnie przykryć ją białą agrowłókniną, a u podstawy rośliny obwiązać ją sznurkiem. Taki kaptur ochronny zabezpieczy ją przed mrozem. 

Inny sposób, nazywany kopczykowaniem, polega na zabezpieczeniu podstawy rośliny korą ogrodową. Oprócz tego do wysokości ok. 20-50 cm warto przykryć roślinę wiórami, liśćmi, kompostem lub torfem. 

Ważne!

Hortensja na zimę powinna być zabezpieczona, gdy ziemia przemarznie na ok. 4 cm, czyli najczęściej pod koniec listopada. Wcześniejsze okrywanie rośliny może podnieść temperaturę podłoża i zachęcić roślinę do wegetacji, a to zjawisko niekorzystne przed nastaniem zimy.

Jak ciąć hortensję?

Jeśli lepiej unikać cięcia hortensji jesienią, to kiedy i jak zabrać się do tego zabiegu? W ramach uporządkowania wiedzy skorzystaj z poniższej tabelki.

Gatunek hortensjiJaki jest najlepszy termin na cięcie?Czy obcinać hortensję jesienią?Ile cm przyciąć?
hortensja bukietowawiosnamożna świeżo posadzone – ok. 15 cm nad ziemią,starsze pędy skraca się o połowę, a zeschnięte przy samej ziemi
hortensja dębolistnawiosnamożna świeżo posadzone – ok. 15 cm nad ziemią,starsze rośliny nie powinny być przycinane mocno, za wyjątkiem zdrewniałych pędów
hortensja krzewiastawiosnamożna świeżo posadzone – ok. 15 cm nad ziemią, starsze krzewy tnie się mocno – ok. 50-70%, a zeschnięte pędy wycina się przy ziemi 
hortensja ogrodowawiosnanie, spowoduje to brak kwitnięcia w przyszłym sezonie, można ewentualnie ściąć tylko zeschnięte kwiatostanywykonuje się cięcie tzw. higieniczne, czyli wycina się tylko pędy przemarznięte i zeschnięte kwiatostany
hortensja piłkowanawiosnamożna świeżo posadzone – ok. 15 cm nad ziemią, starsze rośliny nie wymagają mocnego cięcia, przy ziemi ucina się jedynie zeschnięte i przemarznięte pędy
hortensja pnącanie wymaga cięcia, chyba że mocno się rozrośnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *