Woda gazowana z kranu – jakie rozwiązanie wybrać?

Woda gazowana z kranu – jakie rozwiązanie wybrać?

Uwielbiasz wodę z bąbelkami, jednak chcesz wprowadzić oszczędności w domowym budżecie poprzez zamontowanie w domu specjalnego systemu? Teraz możesz uzyskać wodę gazowaną z kranu! Sprawdź nasz przegląd różnych rozwiązań oraz ich cenę. 

Jak działa system do przygotowywania wody gazowanej z kranu?

Na rynku jest wiele nowoczesnych produktów, które pozwalają na uzyskanie wody sodowej z kranu. To z reguły urządzenia umieszczane w szafce pod zlewem. Dostępne w sklepach rozwiązania są tak zaprojektowane, by nie zajmowały wiele miejsca. 

Systemy, idealne do domowego użytku, składają się zazwyczaj z:

  • obudowy,
  • jednostek chłodzących,
  • saturatora z butlą z CO2,
  • filtra, 
  • baterii kuchennej.

Sposób nasycenia dwutlenkiem węgla

Zastanawiasz się, czy decydując się na taki system, jesteś skazany na mycie naczyń w wodzie gazowanej? Nie! Urządzenia montowane przy bateriach kuchennych są wyposażone zazwyczaj w specjalny panel sterujący, który pozwala wybrać, jaka woda ma płynąć z kranu.

Często jest także możliwość wyboru stopnia nasycenia napoju dwutlenkiem węgla. Możesz więc zdecydować, czy chcesz otrzymać wodę niegazowaną, średnio czy mocno gazowaną. Urządzenia oparte na takich wielu funkcjach jednocześnie pozwalają na optymalne i wygodne korzystanie z kranu.

System chłodzenia i podgrzewania

Co ciekawe, instalacje nie tylko nasycają wodę CO2, ale także ją chłodzą. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz więc zawsze przygotować chłodny, orzeźwiający napój tak, jak lubisz. 

Niektóre modele produktów podgrzewają także dodatkowo wodę niegazowaną do określonej temperatury np. 90 st. C. Wybierając taką aparaturę, możesz nie tylko skorzystać z orzeźwiającego działania bąbelków, ale także napić się herbaty bez konieczności gotowania wody w czajniku!

Design i komfort

Producenci dbają o to, by użytkownicy wytwarzanych przez nich instalacji do wody gazowanej w domu z kranu odczuwali maksymalne zadowolenie. Systemy składają się często z baterii kuchennych, które nie tylko wpisują się w aktualne trendy designerskie, ale są także wygodne, np. obracają się, by umożliwić mycie dużych naczyń czy wlewanie wody do dużych garnków.  Bardzo często panele sterujące, znajdujące się na baterii, wyposażone są w przyciski dotykowe oraz podświetlenie LED, co jeszcze bardziej ułatwia pracę w kuchni np. wieczorem oraz wpisuje się w nowoczesny styl.  

Systemy połączone z Bluetooth

Jeśli jesteś miłośnikiem elektroniki, z pewnością zainteresuje Cię system, który można połączyć z aplikacją w smartfonie poprzez moduł Bluetooth. Dzięki temu możliwe jest zdalne sterowanie, jaki rodzaj płynu ma być podany np. gazowany, niegazowany, chłodny czy w temperaturze pokojowej.  

Smak wody gazowanej z kranu

Nie lubisz „kranówy” i zastanawiasz się, czy napój uzyskany z baterii kuchennej będzie Ci smakować? Druga Twoja obawa dotyczy bezpieczeństwa picia wody z kranu? Nie martw się. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, które oczyszczają wodę m.in. z metali ciężkich czy cząstek stałych, poprawiając jednocześnie jej smak. Dzięki temu zyskujesz nie tylko zdrową wodę gazowaną, nadającą się od razu do picia, ale także świetną bazę do przygotowywania np. smakowych napojów, poprzez dodanie ulubionego syropu czy dodatków. 

Sprawdź też nasze artykuły na temat tego, czy można pić wodę z kranu oraz jaki filtr wody pod zlew wybrać.

Systemy do wody gazowanej z kranu – cena 

To, ile będzie kosztował system do przygotowywania wody gazowanej z kranu, zależy od wielu czynników m.in. od producenta, dodatkowych funkcji, elementów zestawu (np. rodzaju baterii czy butli z CO2) czy wykończenia. Więcej trzeba także zapłacić za dodatkowe systemy np. moduł Bluetooth do połączenia z aplikacją.

Zestawy renomowanych producentów kosztują od ok. 5 000 do nawet 30 000 zł. Te droższe rozwiązania są jednak częściej spotykane w nowocześnie zaaranżowanych firmach niż w domowych warunkach.  

Woda gazowana w domu z kranu – dlaczego warto zamontować specjalną instalację?

By uzyskać wodę gazowaną w domowym zaciszu, możesz skorzystać z trzech rozwiązań:

  • tradycyjnego syfonu, wyglądającego jak butelka, do którego trzeba kupić nabój, pozwalający na uzyskanie 1 litra wody sodowej,
  • saturatora (tzw. ekspresu do gazowania wody), który również wymaga podłączenia naboju, jednak jest on wydajniejszy od syfonu – można z nim przygotować nawet 60 l wody,
  • systemu montowanego do baterii kuchennej. 

Dwa pierwsze rozwiązania to propozycje dla tych, którzy cenią sobie retro styl. Jednak syfony wymagają regularnego zakupu nabojów, a saturator, choć wygląda bardzo ładnie, zajmuje miejsce na blacie kuchennym. 

Systemy pozwalające na uzyskanie wody gazowanej w domu z kranu są montowane w szafce pod zlewem, co docenią zwolennicy minimalizmu w urządzaniu mieszkania. Ponadto takie rozwiązanie pozwala nam dodatkowo napój schłodzić. Urządzenia są praktycznie bezobsługowe. Raz na jakiś czas trzeba wymienić filtr, jednak ten zabieg jest zazwyczaj bardzo intuicyjny i można go wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców.

Oszczędności

Przygotowywanie wody gazowanej z kranu to nie tylko sposób na wprowadzenie oszczędności w domowym budżecie, jeśli lubisz orzeźwiające napoje z bąbelkami. Dzięki niewielkiemu urządzeniu pod blatem nie musisz już często urządzać wycieczek do sklepów, by uzupełnić zapasy wody butelkowanej, a więc zyskasz także czas. To również ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu ograniczyć można obieg plastikowych opakowań. 

Zbawienny wpływ na organizm

Woda sodowa zdecydowanie szybciej gasi pragnienie niż zwykła, dlatego sięgamy po nią znacznie częściej latem. Poza tym jest zdrową alternatywą dla słodzonych napojów z bąbelkami, które mogą powodować problemy z otyłością czy próchnicą. Warto wiedzieć, że taki napój może mieć zbawienny wpływ na jelita, ponieważ zapobiega zaparciom. Dzieje się tak dlatego, że gaz naciska na ścianki żołądka i jelit, przyspieszając perystaltykę. 

Czy wiesz, już jaki system zagości w Twojej kuchni?

One thought on “Woda gazowana z kranu – jakie rozwiązanie wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *